moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzy dekady DGW

30 lat temu powstało Dowództwo Garnizonu Warszawa. Z tej okazji na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyły się dziś uroczysty apel i defilada. Żołnierzom i pracownikom za zaangażowanie dziękowali m.in. prezydent RP Andrzej Duda i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Uroczystość przyciągnęła licznych warszawiaków, którzy obserwowali uroczysty ceremoniał w asyście honorowej.

Obchody zainaugurował dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Tomasz Dominikowski podczas ceremonii podniesienia na maszt flagi dowódcy DGW. Na uroczystym apelu z okazji święta i przypadającej w tym roku 30. rocznicy utworzenia DGW obecni byli także dowódcy stołecznych garnizonów z państw Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wystosował do zebranych list, który odczytał dyrektor Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej gen. bryg. Artur Kołosowski. „Jesteście tymi, dzięki którym sprawnie i na najwyższym poziomie zabezpieczone jest funkcjonowanie kierownictwa resortu obrony narodowej, zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym. To dzięki wam skutecznie realizowana jest współpraca z urzędami państwowymi, dowództwami, instytucjami porządku publicznego, partnerami społecznymi. Dbacie o systemy dowodzenia i łączności, ochronę obiektów oraz ceremoniał wojskowy podczas wszystkich najważniejszych uroczystości państwowych i resortowych” – wyliczał w liście wicepremier. Podziękował żołnierzom i pracownikom garnizonu za osiągnięcia oraz wykonywane obowiązki.

Dowódca Garnizonu Warszawa, gdy zwrócił się do uczestników uroczystości, podkreślił, że ta rocznica, jak każda, zamyka pewien etap działalności DGW. Wskazał na zmiany organizacyjne nie tylko w dowództwie, lecz także w podległych jednostkach wojskowych. – Nie opuszcza nas świadomość, że jesteśmy jedyną w swoim rodzaju instytucją, której powierzone zostały różnorodne zadania. Ich wypełnianie nie byłoby możliwe bez podległych jednostek wojskowych. Rozlokowane w całej Polsce, każdego dnia profesjonalnie wspierają dowództwo, by powinności wypełniało ono na najwyższym poziomie – powiedział gen. dyw. Tomasz Dominikowski. Podziękował również żołnierzom i pracownikom garnizonu za służbę i pracę.

List od prezydenta Dudy odczytał gen. dyw. w st. spocz. Andrzej Reudowicz. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że przez lata swojej kadencji wielokrotnie korzystał z obecności i wsparcia żołnierzy m.in. Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. „Obserwowanie profesjonalizmu, rzetelności i pieczołowitości, z jakimi podchodzą państwo do swoich obowiązków, było dla mnie przyjemnością i napawało dumą” – napisał prezydent Duda.

Podczas uroczystości wręczono także medale i wyróżnienia. Dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Tomasz Dominikowski odznaczył dyrektora Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej gen. bryg. Artura Kołosowskiego medalem 30-lecia DGW, a także wyróżnił 3 Batalion Łączności 15 Brygady Łączności tytułem honorowym „Przodujący Pododdział Dowództwa Garnizonu Warszawa” za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w 2024 roku, „w istotnym stopniu wpływających na zwiększenie zdolności i gotowości bojowej sił zbrojnych oraz umacnianie obronności RP”. Wyróżniona jednostka otrzymała proporzec honorowy. Z okazji 30-lecia Dowództwa Garnizonu Warszawa po raz pierwszy oficjalnie odegrano „Marsz ceremonialny DGW”. Złożono też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Anita Blinkiewicz

autor zdjęć: Dowództwo Garnizonu Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


Focus of Every Move
Borsuki, ognia!
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Laboratorium obrony państwa
Morskie koło zamachowe
Desant w Putlos
Koniec olimpijskich zmagań
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Selonia, czyli łotewski poligon
Spluwaczki w nowej odsłonie
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Together on the Front Line and Beyond
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Sprintem do bobsleja
„Jaskółka” na Bałtyku
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Życie pod ostrzałem
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Polska poza konwencją ottawską
Cztery lata wojny w Ukrainie
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Skromny początek wielkiej wojny
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Walka o pierwszą dziesiątkę
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Torami po horyzont
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Kierunek Rumunia
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Przemyślany każdy ruch
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Outside the Box
Debiut skialpinizmu
Polski sektor obronny za SAFE
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Oko na Bałtyk
Chciałem być na pierwszej linii
Fenomen podziemnej armii
Oficer od drona
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Wojsko wskazało priorytety

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO