moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Irak kupuje broń w Ameryce

Pentagon poinformował, że Irakijczycy są zainteresowani kupnem m.in. transporterów Stryker, śmigłowców Bell 412 i haubic. Zawarcie kontraktu oznacza setki milionów dolarów dla amerykańskiej zbrojeniówki, co jest ważne w sytuacji, gdy rodzimy resort obrony musi ograniczać wydatki.

Iracka armia chce kupić 50 kołowych wozów M1135 Stryker w wersji rozpoznania skażeń nuklearnych, biologicznych i chemicznych.

Zajmująca się kwestiami związanymi z eksportem amerykańskiego uzbrojenia Defense Security Cooperation Agency uprzedziła Kongres USA o możliwych trzech nowych transakcjach z Irakiem o wartości około 2 mld dolarów.

Irakijczycy są zainteresowani zakupem 50 kołowych wozów M1135 Stryker w wersji rozpoznania skażeń nuklearnych, biologicznych i chemicznych. Pojazdy te mają trafić do nowo tworzonych jednostek chemicznych armii irackiej. Strykery – wraz ze specjalistycznym wyposażeniem, częściami zamiennymi, pakietami szkoleniowym i wsparcia logistycznego – kosztować mają 900 mln dolarów. W ramach kontraktu do Iraku pojechałoby na dwa lata 35 amerykańskich specjalistów, którzy mieliby pomóc wdrożyć nowy sprzęt do służby.

Druga transakcja dotyczy 12 śmigłowców Bell 412EP z systemami Star SAFIRE III EO/IR, przeznaczonych do działań poszukiwawczo-ratowniczych. Jej wartość DSCA oszacowała na 300 mln dolarów. Gdy doszło do zawarcia tego kontraktu, około 20 amerykańskich specjalistów szkoliłoby tamtejszych pilotów i techników.

Armia iracka jest też zainteresowana uzbrojeniem i sprzętem dla wojsk lądowych: wozami zabezpieczenia technicznego M88A1 i M88A2, gąsienicowymi transporterami opancerzonymi M113, samobieżnymi haubicami M109A5, holowanymi haubicami M198, samochodami HMMWV, ciężarówkami M1070 HETT i M977 HEMTT oraz mostami pontonowymi. Całość sprzętu kosztowałaby 750 mln dolarów.

Znacząca część wyposażenia odbudowywanych irackich sił zbrojnych pochodzi z Ameryki. Władze w Bagdadzie zakupiły już w USA m.in. czołgi Abrams, transportery M 113, tysiące HMMWV oraz myśliwce F-16.

Źródło: DSCA

wr

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze

~janek
1375110120
I nie ma się z czego cieszyć, nasz przemysł zbrojeniowy widać nie ma niczego godnego do zaoferowania.
42-38-72-49
~scoobydoopoznan
1375100700
Mistrzostwo . Tylko się uczyć... .
C1-7E-25-56
~GJ
1375100100
Wciskają im złom za ciężkie mld $ podobnie jak nam a to my mieliśmy mieć wielkie kontrakty po wysłaniu tam naszych wojsk i co?
29-0D-86-5F

Nie żyje żołnierz PKW Irak
 
Planowano zamach na Zełenskiego
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Jak Orlęta stają się Orłami?
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Ewakuacja Polaków z Izraela
Śmierć gorsza niż wszystkie
Wołyń – pamiętamy
Podejrzane manewry na Bałtyku
Broń przeciwko wrogim satelitom
Blue Force vs Red Force w Orzyszu
Dzieci wojny
Pracowity pobyt w kosmosie
Czarna Pantera celuje
Pieta Michniowska
Rekompensaty na ostatniej prostej
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
BWP-1 – historia na dekady
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Ratownik w akcji
12 tys. żołnierzy gotowych do działania
K9 i FlyEye na poligonie w Ustce
Ostatnia niedziela…
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Najtrudniejsze w służbie na polsko-białoruskiej granicy jest…
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Warsztaty dają siłę
Zatrzymania na granicach
Niebezpieczne incydenty na polsko-białoruskiej granicy
Nabór do „Wakacji z wojskiem” 2025 trwa
Umacnianie ściany wschodniej
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Radar na bezpieczeństwo
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Nowe Abramsy już w Wesołej
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Niemal 500 absolwentów AWL-u już oficjalnie oficerami WP
Bezpieczniejsza Europa
Kajakami po medale
Tłumy na zawodach w Krakowie
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Pierwszy polski lot Apache’a
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Flyer, zdobywca przestworzy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Demony wojny nie patrzą na płeć
PT-91, czyli trzy dekady twardej służby
Pół tysiąca terytorialsów strzeże zachodniej granicy
Święto sportów walki w Warendorfie
Potrzebujemy najlepszych
Wyższe stawki dla niezawodowych
Czarne Pantery, ognia!
Pełna mobilizacja. Żołnierze ruszają na tereny zagrożone powodzią
Alert pogodowy. Żołnierze są najbliżej zagrożonych miejsc
Odznaczenia za misję
Odbudowa obrony cywilnej kraju
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO