moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Roboty wojskowe na Euro

Samoloty bojowe, roboty, przenośne laboratoria do wykrywania skażeń chemicznych i biologicznych – to sprzęt wojskowych, który będzie strzegł bezpieczeństwa kibiców na Euro 2012. Portal „Polska Zbrojna” opisuje go pierwsza.

– Wyobraźmy sobie, że ktoś na ulicy zauważa podejrzany pakunek. Podniesienie i sprawdzanie go to duże ryzyko. Ale może je zminimalizować robot  – mówi płk Andrzej Wiatrowski rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To urządzenie z Wojsk Specjalnych to jeden z wielu sprzętów, których wojsko będzie mogło użyć podczas Euro 2012. Niektóre z nich, takie jak łodzie, samochody, śmigłowce czy samoloty CASA posłużą jako środki do transportu, nie tylko sprzętu ale i ludzi.  

Stadion Narodowy położony jest nad Wisłą. Dlatego wojsko wypożyczyło łodzie, które w razie potrzeby przewiozą albo ewakuują ludzi. Głównie jednak ich załogi zajmą się patrolowaniem okolicy. Wojskowi użyją śmigłowców Mi-8 i Mi-17 z 8 Brygady Lotnictwa Transportowego, te ostatnie będą na przykład transportować strażaków w rejon zagrożenia. Dzięki temu, jak zapewniają wojskowi, czas reagowania na niebezpieczeństwo skróci się do minimum. Załoga tego śmigłowca już spotkała się ze strażakami i wyjaśniła jak zachowywać się na jego pokładzie podczas lotu. Ale polskie lotnictwo będzie działało również w systemie obrony powietrznej. F-16 i Mig-29 będą strzec polskiego nieba i reagować na komunikaty stacji radiolokacyjnych, które poinformują o niebezpieczeństwie. Wesprą je samoloty systemu wczesnego ostrzegania AWACS, które w podobny sposób robiły to na mistrzostwach świata w Niemczech w 2006 roku.

– Podczas Euro w gotowości pozostawać będą także specjaliści z Laboratorium Mikrobiologicznego – mówi płk Wiatrowski. W takim laboratorium będzie można zbadać próbki żywności, ale też wody pitnej. – Ich pracownicy to profesjonaliści, będą wiedzieli, jak reagować w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa – dodaje pułkownik. Wojsko zapewnia, że jest gotowe zidentyfikować skażenia powietrza czy zbadać podejrzaną ciecz. Jeśli wystąpi takie zagrożenie, specjaliści będą w stanie dezaktywować taką substancję.

Wojsko Polskie do zabezpieczenia EURO włącza również wsparcie medyczne. Udostępnione zostaną szpitalne łóżka, namioty medyczne a nawet generator promieni rentgenowskich. W gotowości będzie również załoga śmigłowca ratowniczego Anakonda. Miasta-gospodarze Euro, czyli Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk będą mogły wykorzystać wiele rodzajów wojskowych samochodów, m.in. opancerzonych i ciężarowych, ale też motocykle i żurawia drogowego. Intensywniej niż zwykle o porządek zadbają wojskowi żandarmi. W pracy pomogą im psy służbowe. W gotowości do wsparcia policji pozostają ambulans i namioty kryminalistyczne.
Wojsko do celu zabezpieczenia turnieju będzie wykorzystywać też najnowocześniejsze środki łączności: – Nasze radiostacje, telefony satelitarne i inne urządzenia łączności należą do najnowocześniejszych w swoim rodzaju i z całą pewnością wykorzystamy ich atuty – mówi płk Wiatrowski, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Ewa Korsak

autor zdjęć: www.stadionnarodowy.org.pl

dodaj komentarz

komentarze


Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
 
Poznać rakietowego Homara
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Wyrok za tragiczny wypadek
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Pierwsza misja Gripenów
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Gdy sekundy decydują o życiu
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Więcej na mieszkanie za granicą
Pilecki ucieka z Auschwitz
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podniebne wsparcie sojuszników
Rex Bolizlavus
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Podniebny Pegaz
Baltic Sea Under Control
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Więcej polskiego trotylu dla USA
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Konstytucja – fundament dla pokoleń
Święto ludzi z pasją
Wyścig zbrojeń wystartował
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Medycyna na morzu
„Pułaski” na Atlantyku
Rodzina na wagę złota
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Prezydent wręczył awanse generalskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polskie F-16 w służbie NATO
Pracowity dyżur Typhoonów
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Henry Szymanski na tropie prawdy
Podhalańczycy upamiętnili kolegów poległych w Afganistanie
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Szabla hubalczyków
Wywieś flagę państwową! Cześć Biało-Czerwonej!
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Zatopiony problem
Sport kształtuje mentalność
Kolejowy sabotaż udaremniony
Piękny przykład patriotyzmu
Trzy dekady DGW
Składy wysokiego ryzyka
Więcej amunicji do Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO