moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

20 lat Dowództwa Operacyjnego RSZ

Wielokrotnie potwierdziliście swoje kompetencje i zaangażowanie. Dzięki waszej skuteczności rośnie zaufanie do naszej armii i poczucie bezpieczeństwa    Polek i Polaków. Jesteście profesjonalistami – zwrócił się do dowódcy operacyjnego i podległych mu żołnierzy wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Dowództwo Operacyjne RSZ świętuje dziś 20. rocznicę powołania. 



Uroczysty apel z okazji dorocznego święta i dwudziestej rocznicy powstania Dowództwa Operacyjnego RSZ odbył się dzisiaj w Warszawie. Na placu Piłsudskiego stanęli żołnierze i pracownicy jednostki z dowódcą gen. dyw. Maciejem Kliszem na czele. Nie zabrakło także gen. Wiesława Kukuły, szefa Sztabu Generalnego WP oraz zastępcy szefa BBN-u gen. broni Dariusza Łukowskiego. Do Warszawy przyjechali także poprzedni dowódcy DORSZ, generałowie Tomasz Piotrowski i Edward Gruszka oraz wdowa po generale Bronisławie Kwiatkowskim i jednocześnie matka chrzestna sztandaru DORSZ Krystyna Kwiatkowska.

– Dwadzieścia lat temu, 1 lipca 2004 roku rozpoczęło się formowanie dowództwa operacyjnego, a rok później dowództwo osiągnęło zdolność bojową i zostało włączone w system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi jako odpowiedzialne za prowadzenie operacji połączonych w układzie narodowym, sojuszniczym i koalicyjnym – mówił gen. dyw. Maciej Klisz. Podkreślił, że w ciągu minionych dwóch dekad jednostka zrealizowała wiele ważnych dla sił zbrojnych zadań. Wspomniał m.in. o misji medycznej po trzęsieniu ziemi w Turcji, dowodzeniu wojskowym zgrupowaniem zadaniowym w Słowenii, ewakuacji ludności z Afganistanu i Strefy Gazy, wsparciu TOPR-u. Generał Klisz zaznaczył, że dziś Dowództwo Operacyjne kieruje 10 kontyngentami wojskowymi realizującymi zadania poza granicami kraju – na lądzie, morzu i w powietrzu. Misje te prowadzone są pod auspicjami NATO, UE i ONZ.

Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV

– Zadania związane z przygotowaniem efektywnego systemu odstraszania i obrony stanowią dla Dowództwa Operacyjnego RSZ najpoważniejsze wyzwanie. Dla ich realizacji moi podwładni, a więc dowódcy 2 Korpusu Polskiego–Centrum Operacji Lądowych, Centrum Operacji Powietrznych i Centrum Operacji Morskich pozostają w gotowości do realizacji zadań zgodnie z przyjętym przeze mnie mottem dowództwa: „połączeni dla bezpieczeństwa” – wskazał generał Klisz. – Drugim najważniejszym i najbardziej wymagającym zadaniem w dobie zagrożeń, zwłaszcza wojny w Ukrainie, jest zapewnienie bezpieczeństwa polskiego nieba. Realizuje to sprawnie funkcjonujący system obrony powietrznej, którego ważnym elementem jest system ratownictwa lotniczego i morskiego – mówił gen. Klisz.

Dowódca operacyjny podkreślił, że wraz z upływem lat zwiększał się zakres odpowiedzialności jednostki. Dziś, jak mówił, trzeba być gotowym do mierzenia się z nowymi zagrożeniami wobec bezpieczeństwa. – Kluczem jest efektywne wykorzystanie nowoczesnych technologii podczas prowadzenia operacji wojskowych w nowym środowisku i nowych wymiarach. Myślę tu o operacjach wielodomenowych, cyberprzestrzeni, przestrzeni kosmicznej, walce kognitywnej czy sztucznej inteligencji – podkreślił.



Z okazji 20. rocznicy powstania jednostki, do dowódcy, kadry i żołnierzy Dowództwa Operacyjnego RSZ list skierował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Słowa szefa MON-u odczytał gen. Kukuła. „20 lat funkcjonowania Dowództwa Operacyjnego to okres, w którym Wojsko Polskie działało w ramach misji NATO, UE, ONZ i koalicji sojuszniczych. Przez ten czas odbyły się dziesiątki ćwiczeń, także międzynarodowych. To przekłada się na trudny do wyobrażenia nakład pracy związany z planowaniem, dowodzeniem, koordynacją działań. Żołnierze DORSZ wielokrotnie potwierdzili swoje wysokie kompetencje, zaangażowanie i odpowiedzialne podejście do realizowanych zadań. To dzięki wam Wojsko Polskie realizuje sprawnie stawiane zadania i cele. Skuteczność przekłada się na wzrost poczucia bezpieczeństwa Polek i Polaków i rosnące zaufanie do naszej armii. Jesteście profesjonalistami o unikatowych umiejętnościach i bezcennym doświadczeniu – napisał Kosiniak-Kamysz.

Słowa uznania dla obchodzących jubileusz żołnierzy i pracowników DORSZ wyraził także gen. Wiesław Kukuła. Szef SGWP przyznał, że dzisiejsze siły zbrojne nie mogłyby funkcjonować bez Dowództwa Operacyjnego. – To przez to dowództwo kształtowaliśmy połączoność sił zbrojnych. Dziś przed wami kolejne wyzwanie. (…) Przyszłą wojnę wygra ten, kto będzie lepiej dowodził w przestrzeni wielodomenowej. Wasza rola będzie w tym zakresie rolą bezprecedensową i dominującą – stwierdził gen. Kukuła.



Dowództwo Operacyjne to główna jednostka dowodzenia siłami poza granicami kraju. Odpowiada za planowanie i dowodzenie wojskami oraz przydzielonymi siłami pozamilitarnymi w operacjach połączonych, pokojowych, ratowniczych, humanitarnych oraz działaniach w celu zapobiegania aktom terroru lub usuwania ich skutków. DORSZ dowodzi także siłami wydzielonymi do wsparcia administracji rządowej i samorządowej w razie sytuacji kryzysowych.

Natomiast w czasie kryzysu militarnego i wojny DORSZ odpowiada za przygotowanie stanowiska dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych chroni powietrzne granice i wspiera Straż Graniczną w celu ochrony obszarów morskich.



Polscy żołnierze pod rozkazami dowódcy operacyjnego uczestniczyli w misjach m.in.: w Pakistanie, Syrii, Libanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kuwejcie, Afganistanie, Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Kongu, w krajach bałtyckich, Rumunii i na Morzu Śródziemnym. Obecnie DORSZ dowodzi żołnierzami tworzącymi Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku, Włoszech, Rumunii, Kosowie, Turcji, Łotwie, Bośni i Hercegowinie, Libanie, RŚA i Francji (PKW Olimp).

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Krok przed wrogiem
Siła współpracy
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Zagrzmiały K9 Thunder
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Tankowanie w przestworzach
Nowe brygady i inwestycje WP
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Kosmiczny nadzór
ORP „Wodnik” zimową porą
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Wózki na Leopardy
Together on the Front Line and Beyond
„Delty” w komplecie
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
New Line of Financing
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Oko na Bałtyk
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Nowa ścieżka finansowania
The Army Builds Drones
Polski bezzałogowy myśliwiec dla Turcji
Gala MMA coraz bliżej
Szlify pod lodem
Łask z amerykańską akredytacją
Saperzy z dronami
Walka o pierwszą dziesiątkę
Nie pozwala spocząć na laurach
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Bezpieczeństwo to priorytet
Zacięta walka o medale pod siatką
SAFE kością niezgody
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Nowe Abramsy do szkolenia
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
System San z koreańskimi elementami
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Koniec olimpijskich zmagań
Nie ma nudy
Przeprawy na Odrze
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Piekło „Pługa”
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO