moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z przedstawicielami rządu, aby omówić kwestie dotyczące kluczowych dla Polski inwestycji, jak również modernizacji Wojska Polskiego. – Najważniejsze jest to, by zapewnić możliwości rozwojowe i bezpieczeństwo nie tylko Polsce tu i teraz, lecz także przyszłym pokoleniom – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych.

Rada Gabinetowa jest zwoływana przez prezydenta w celu przedyskutowania spraw szczególnej wagi. Pierwsze takie posiedzenie w tej kadencji rządu odbyło się we wtorek w Pałacu Prezydenckim. Rada Ministrów wspólnie z głową państwa omówiła kwestie dotyczące m.in. przyszłości kluczowych polskich inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy elektrownie atomowe, a także obronności. – Zasadniczym celem w związku ze zwołaniem tego posiedzenia było jasne określenie z mojego punktu widzenia, jako prezydenta Rzeczypospolitej, że te inwestycje mają dla rozwoju Polski charakter fundamentalny – powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że kwestie dotyczące harmonogramu prac oczywiście powinny być dokładnie analizowane, jednak bardzo ważne jest to, aby inwestycje zostały zrealizowane. – Polska tych inwestycji potrzebuje tu i teraz, ale przede wszystkim mają one charakter rozwojowy i w istocie są realizowane dla przyszłych pokoleń – stwierdził.

Prezydent zaznaczył, że kwestie dotyczące transformacji energetycznej czy budowy farm wiatrowych, które poruszyli uczestnicy posiedzenia, mają kluczowe znaczenie ze względu na zobowiązania sojusznicze i konieczność ograniczenia emisji CO2, przede wszystkim jednak zapewnią Polsce suwerenność energetyczną. CPK natomiast wraz z drogami i trasami kolejowymi, które powstaną na potrzeby tego projektu, zwiększy zdolności logistyczne kraju, co przełoży się na rozwój gospodarczy.

W kwestiach związanych z bezpieczeństwem uczestnicy obrad skupili się na omówieniu zawartych już kontraktów na wyposażenie dla polskiej armii, zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, Koreą, jak i rodzimym przemysłem obronnym, a także przyszłości funkcjonowania polskich firm zbrojeniowych. Jak mówił prezydent, chodzi m.in. o produkcję amunicji czy czołgów K2 (zaznaczył, że zgodnie z zawartą umową z Koreą w naszym kraju ma powstać 500 egzemplarzy tego sprzętu w wersji K2PL). – To wszystko musi być przygotowane i zrealizowane. To jest oczywista kwestia naszego bezpieczeństwa, dzisiaj absolutnie fundamentalna – powiedział Andrzej Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych ocenił, że rozmowy były „merytoryczne i dotyczyły konkretnych działań”. – Z tej dyskusji wynika, że co do samych inwestycji kontrowersji nie ma i że są to inwestycje potrzebne, które nie tylko powinny, ale muszą być zrealizowane – wskazał Duda. – Mam nadzieję, że dla nas wszystkich najważniejsze jest to, aby zapewnić możliwości rozwojowe i bezpieczeństwo nie tylko Polsce tu i teraz, lecz także przyszłym pokoleniom. To jest kwestia odpowiedzialności za nasze polskie sprawy – podkreślił. Prezydent zapewnił również, że zagadnienia omawiane podczas spotkania będą przedmiotem jego zainteresowania, a w razie konieczności zwoła kolejne posiedzenie Rady Gabinetowej.

Tematykę obronności na posiedzeniu poruszył też premier Donald Tusk. Zaznaczył, że „kwestia bezpieczeństwa musi stać się narodowym priorytetem, który łączy bez wyjątku wszystkich w Polsce”.

Do tematów omawianych na posiedzeniu Rady Gabinetowej, jeszcze przed jego rozpoczęciem, odniósł się także minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier udzielił wywiadu na antenie Polsat News, w którym stwierdził, że zawarte już kontrakty na pozyskanie sprzętu wojskowego powinny być kontynuowane. Zaznaczył również, że wśród kwestii, które zostaną poruszone podczas spotkania, są m.in. te dotyczące zdolności operacyjnych Wojska Polskiego, jak i wyposażenia indywidualnego żołnierzy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy jadą na misję
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Polscy marynarze na misjach
Pociski rakietowe dla Husarzy
Nowe zasady dla kobiet w armii
Marynarze podjęli wyzwanie
Komplet medali wojskowych na ringu
Borsuki zadomowiły się na poligonie
AW149 made in Poland
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Kapral Bartnik mistrzem świata
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Po co wojsku satelity?
Zwrot na Bałtyk
Wojskowy bus do szczęścia
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Więcej Herculesów dla Abramsów
Polski „Wiking” dla Danii
Najdłuższa noc
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Mundurowi z benefitami
Plan na WAM
Noc Dnia Podchorążego
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Wojsko ma swojego satelitę!
Zwalczyć strach, rozwiać mity
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
W krainie Świętego Mikołaja
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Niebo pod osłoną
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Militarne Schengen
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Nowe Kraby w Sulechowie
The Darker, the Better
Dzień wart stu lat
Razem na ratunek
Obywatele chcą być #wGotowości
„Horyzont” przeciw dywersji
Udany start Peruna
Gdy ucichnie artyleria
Wojsko na Horyzoncie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO