moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nie tylko strzelanie. Terytorialsi poznają historię Pomorza Zachodniego

Nowi zachodniopomorscy Terytorialsi mają już za sobą połowę szkolenia. Ty nie tylko strzelanie i taktyka. W niedzielę w ramach zajęć edukacji obywatelskiej zwiedzali Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Muzeum ZImnej Wojny w Podborsku.

To był już dziesiąty dzień szkolenia podstawowego nowych ochotników, którzy wstąpili do 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i trzeci tych, którzy przechodzą szkolenie wyrównawcze. Żołnierze przez wiele godzin dziennie szkolą się z wojskowej taktyki, strzelania, medycyny pola walki czy topografii. Jednak w niedzielę przez kilka godzin mogli odpocząć od intensywnych, wyczerpujących zajęć w terenie.

- W ramach zajęć z edukacji obywatelskiej zdecydowaliśmy się zabrać żołnierzy do dwóch najważniejszych muzeów związanych z dziejami oręża i historią ziem Pomorza Zachodniego - mówi por. Piotr Pietrzak ze 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie, który prowadzi szkolenie nowych żołnierzy. - Wychodzimy z założenia, że żołnierze powinni poznać tradycje ziemi, za której bezpieczeństwo będą wkrótce odpowiadali.

Dlatego w niedzielę rano wyjechali z Trzebiatowa do Kołobrzegu, by zwiedzić Muzeum Oręża Polskiego. To drugi co do wielkości i ekspozycji tego typu obiekt w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wystawa pokazuje dzieje polskiego wojska od średniowiecza po II Wojnę Światową, ze szczególnym uwzględnieniem walk o Kołobrzeg. Z Kołobrzegu udali się do Muzeum ZImnej Wojny w Podborsku. To dawny schron nr 17, który stanowił część tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich, obecnie udostępniony do zwiedzania.

- Przed nimi jeszcze kilka dni zajęć, ale bardzo intensywnych - zapowiada por. Piotr Pietrzak. Wylicza: strzelanie, pętla taktyczna, zajęcia z musztry i przygotowanie do przysięgi wojskowej. - Są zmęczeni, ale trzymają się bardzo dobrze, zżyli się bardzo szybko i widać świetną współpracę i wzajemną pomoc - podkreśla.

Żeby pomóc w trudach intensywnego szkolenia, dowództwo 142 batalionu lekkiej piechoty wprowadziło także godziny pracy z psychologiem. - To krótkie zajęcia relaksacyjne, które realnie wpływają na spadek stresu, radzenie sobie z wątpliwościami, kryzysem - wyjaśnia szer. Małgorzata Kraszewska, z zawodu psycholog i jednocześnie żołnierz WOT w batalionie w Trzebiatowie. - Żołnierze sami przyznają, że to im bardzo pomaga.

Tak mówi m.in. szer. Anna, z Koszalina, z zawodu agent ubezpieczeniowy. Przyznaje, że szkolenie jest wyczerpujące i kilka minut z psychologiem bardzo pomaga. Tak jak pomoc i wsparcie kolegów i koleżanek żołnierzy z pododdziału. - Ten wyjazd do muzeum w Kołobrzegu także daje pewien reset w głowie, oddech w bardzo ciężkich zajęciach od rana do nowy, między którymi prawie nie ma przerwy - mówi. Jest zdeterminowana dokończyć szkolenie. - Zdecydowałam się na wstąpienie do WOT po wybuchu wojny w Ukrainie. Patrzyłam na inne kobiety, które mówiły: w razie czego spakuję się i wyjadę. Ja stwierdziłam, że chcę przejść przeszkolenie wojskowe, by nie uciekać, tylko móc bronić siebie, swojej rodziny, Ojczyzny.

Szkolenie w Trzebiatowie przechodzi obecnie prawie 50 nowych żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystą przysięgę wojskową żołnierze szkolenia podstawowego złożą w najbliższą sobotę na placu apelowym jednostki.

red. PZ

autor zdjęć: Małgorzata Górka/14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Blizny, których nie widzimy
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Pierwsze umowy z SAFE
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Marsz prawdę ci powie
Sprawdzian na Bornholmie
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Początek wielkiej historii
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Groźny incydent w Libanie
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
NATO i USA o Iranie
Kraków zaprosił weteranów
Bez zmian w emeryturach
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Od cyberkursu po mundurówkę
Symbol skupiający wiele znaczeń
Tu nie ma miejsca na błędy
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Równanie z „Iksem”
Podziemny szpital na trudne czasy
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Leopardy 2PL na podium
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Przed misją w Rumunii
Tatuaże pod mundurem
Bez patosu o misjach
Biało-czerwona na Monte Cassino
SAFE – czas kontraktów
Polsko-estońska współpraca
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Polsko-kanadyjska współpraca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Ochrona lasu dla obronności
Specjalsi: mała, wielka siła
Syndrom Karbali
Adaptacja i realizm
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Czerwieńsze będą…
Wypadek w PKW UNIFIL
SAFE dla Tarczy Wschód
Wsparcie ma znaczenie
Drony z SAFE
Generał z cienia
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Roboty saperskie bez tajemnic
SAFE dla marynarki
Ślady, których nie widać

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO