moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o powstańcach styczniowych

Dziś za wolność naszą i waszą walczą Ukraińcy – mówił Andrzej Duda w Bodzentynie podczas obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Prezydent wziął udział w uroczystym posiedzeniu sesji Rady Miejskiej, która ustanowiła 2023 „Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Gminie Bodzentyn”.

Położony w powiecie kieleckim Bodzentyn, to jedna z miejscowości, w których 160 lat temu toczyły się walki powstańców z wojskami zaborcy. Do jednej z pierwszych potyczek doszło tam już w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Około 100 Polaków zaatakowało stacjonujących w Bodzentynie rosyjskich żołnierzy. Mieszkańcy do dziś kultywują pamięć o tych, którzy przyłączyli się wówczas do narodowego zrywu.

– Tu właśnie docenia się wagę, jaką powstanie styczniowe miało dla kształtowania się ducha patriotycznego, narodowego i wolnościowego polskiego narodu, narodu Rzeczypospolitej – tej która w czasie powstania nie istniała, bo została rozdrapana przez zaborców. Ale która później odrodziła się w postaci Drugiej Rzeczypospolitej i naszej dzisiejszej Polski, w której wszyscy żyjemy – powiedział w Bodzentynie prezydent Andrzej Duda. W czwartek zwierzchnik sił zbrojnych wziął udział w obchodach upamiętniających 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Prezydent uczestniczył m.in. w uroczystej sesji Rady Miasta.

REKLAMA

– Dziękuję, że pamiętacie o tej jednej z pierwszych z bitew, jakie zostały stoczone w powstaniu styczniowym – mówił Andrzej Duda, zwracając się do mieszkańców Bodzentyna. Przyznał, że choć wtedy powstańcom nie udało się przejąć kontroli, to Bodzentyn nie poddał się i walczył dalej. Rok po stoczonej bitwie w Bodzentynie dokonano przeglądu wojska. – 5 tys. żołnierzy stanęło do walki pod dowództwem gen. Józefa Hauke-Bosaka, by pokazać, że Polska istnieje. By pokazać to mieszkańcom Bodzentyna, którzy wspierali powstańców. Tę postawę zachowali później, pomagając żołnierzom Września ‘39. Ta postawa utrzymała się również w walce partyzanckiej. Nikt tej postawy nie złamał – zauważył Duda.


Film: PZ

Prezydent wspominał też żołnierzy z oddziału Jana Piwnika „Ponurego”, dla których schronieniem były lasy Gór Świętokrzyskich. – Polska, którą dziś mamy, jest ich wielkim zwycięstwem. Ta Polska, która dziś jest dostatnia, w której żyje nam się z biegiem lat coraz lepiej, która jest w sercu Europy i jest częścią największego i najsilniejszego sojuszu – NATO. To właśnie ta Polska zawdzięcza swój wielki potencjał właśnie tamtym bohaterom – mówił Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych nawiązał również do sytuacji w Ukrainie. – Dziś „za wolność naszą i waszą” walczą nasi sąsiedzi z Ukrainy. Czołgi, które przekazujemy, służą walce za tę wolność; służą temu, by odeprzeć rosyjskiego najeźdźcę – zaznaczał prezydent. Dziękował również mieszkańcom Bodzentyna, za to że przyjęli ukraińskich uchodźców. – Daliście im schronienie, gdy tego potrzebowali. Dziękuję – mówił Andrzej Duda.

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej rok 2023 został ustanowiony na terenie gminy „Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Gminie Bodzentyn”. W sesji uczestniczyło ponad 200 przedstawicieli władz lokalnych z całego kraju.

Andrzej Duda złożył też kwiaty w miejscu pamięci o bohaterach powstania styczniowego na bodzentyńskim rynku. Spotkał się również z mieszkańcami miasta, którym dziękował m.in. za pamięć o wydarzeniach sprzed 160 lat. – Pokazujecie, jak ważne były one dla was, dla waszej małej ojczyzny, dla województwa świętokrzyskiego – powiedział prezydent.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
 
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wspólne zakupy amunicji
O pomocy dla Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Defilada powraca!
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Słowo czekisty
Great Game on the Sea
Startuje „Jaskółka”
Karą mogła być tylko śmierć
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
F-35 w powietrzu
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Kormorany, czyli praca zespołowa
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Pod okiem rangersów
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
NATO podsumowało 2022 rok
NATO patrzy na wschód
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Nowatorskie manewry Marszałka
Młot na dyktatora
Na ratunek „Rudemu”
To dobra ustawa dla wojska
„Hubal” bije Niemców
Garnizon US Army na stałe
Medic on the Battlefield
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Biały Dom o polskich MiG-ach
Więcej Bystrych dla armii
Wojna w świecie popkultury
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Air Policing piątej generacji
GROM szuka odważnych
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Cegiełka na morzu
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Celne oko strzelców CWZS-u
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Będziemy produkować więcej amunicji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Śladem profesjonalistów
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Na trasie legendarnego biegu
Polski wkład w „Wisłę”
Koniec XI zmiany PKW Orlik

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO