moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne ćwiczenie HUZAR za nami

Terytorialsi z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz szósty brali udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. HUZAR-22. W realizowanych zadaniach bojowych i ratowniczych wykorzystywano grupę konną WOT.

W trwającym 7 dni ćwiczeniu, wzięli udział żołnierze z 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz konni z 9 brygad Obrony Terytorialnej. Manewry odbywały się w Zamościu oraz gminie Komarów-Osada (powiat zamojski), zakończyły się 28.08 br. wspólnym pokazem wyszkolenia żołnierzy, prezentowanym podczas obchodów 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem.

Uczestniczący w ćwiczeniu żołnierze doskonalili umiejętności strzeleckie, prowadzenie działań rozpoznawczych, planowanie i realizację szturmu oraz zasadzek, działania w terenie zurbanizowanym, jak również zagadnienia związane z medycyną pola walki. Grupa konna natomiast, podnosiła swoje umiejętności w zakresie konnych działań rozpoznawczych, patrolowania, dostarczania środków zaopatrzenia z wykorzystaniem sprzętu jucznego, działań łącznikowych w warunkach ciszy radiowej oraz działań ratowniczych w terenie niedostępnym dla pojazdów mechanicznych.

Podsumowaniem i sprawdzianem wiedzy oraz nabytych podczas ćwiczenia umiejętności były realizowane zadania taktyczne. Pierwszy scenariusz przewidywał przerzut śmigłowcem w teren czasowo zajęty przez przeciwnika, rozpoznanie i szturm na obiekt zakwalifikowany, jako stanowisko dowodzenia, opanowanie, przeszukanie budynku i zdobycie istotnych informacji.

Według kolejnego scenariusza, do śmigłowca rozbitego w terenie opanowanym przez przeciwnika, niedostępnym dla pojazdów mechanicznych, została skierowana grupa konna żołnierzy, których zadaniem było zabezpieczenie rejonu działania, zaopatrzenie i przetransportowanie rannych w bezpieczny rejon, wezwanie i naprowadzenie statku powietrznego ewakuującego poszkodowanych.

Planując i realizując postawione zadania żołnierze mieli okazję czerpać z doświadczeń żołnierzy grupy dalekiego rozpoznania min. w nawigacji lądowej, mieli również możliwość praktycznego zgrania taktyki z procedurami obowiązującymi załogę śmigłowca, czyli między innymi: doskonalenia przekazywania sygnałów naprowadzania, ubezpieczenia startu i lądowania, postępowania podczas podejścia, wejścia na pokład oraz samego lotu śmigłowcem.

Zadania, jakie realizowali żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT podczas ćwiczenia pomagają poznawać, ujednolicać i doskonalić procedury działania i bezpieczeństwa, aby w razie potrzeby móc efektywnie wspierać jednostki wojsk operacyjnych w stałych rejonach odpowiedzialności. Przyczyniają się również do zbierania doświadczeń w wykorzystywaniu pododdziałów konnych w działaniach bojowych oraz możliwości alternatywnego ich wykorzystania w Wojskach Obrony Terytorialnej.

A tego typu szkolenia są jednym z wielu, jakie wpisane są w program szkoleniowy terytorialsów, a ich celem jest ciągłe doskonalenie umiejętności bojowych i ratowniczych. 

Tekst: por. MartaA Gaborek/2LBOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
 
Specjalsi pod nowym dowództwem
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Ewakuacja Polaków z Izraela
Pionierski dron
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Nowa dostawa Homarów-K
Wypadek Rosomaka
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
GROM’s DNA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Więcej na obronność, silniejsze NATO
NATO przechodzi do działania
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Pierwsze oficerskie gwiazdki
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Kajakami po medale
The Power of Infrastructure
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Strażnicy polskiego nieba
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
K2. Azjatycka pantera
Wyższe stawki dla niezawodowych
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Policjanci w koszarach WOT
Inwestycja w żołnierzy
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Śmierć gorsza niż wszystkie
Planowano zamach na Zełenskiego
Dzień, który zmienił bieg wojny
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Rakiety dla polskich FA-50
Świat F-35
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Święto sportów walki w Warendorfie
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Flyer, zdobywca przestworzy
Ratownik w akcji
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Podejrzane manewry na Bałtyku
Podróż w ciemność
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO