moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe nakolanniki

Do końca wakacji żołnierze z pięciu jednostek będą testować nowy wzór nakolanników. Od obecnie używanych różnią się one konstrukcją – są dwuczęściowe, z osobnymi osłonami na rzepkę i część piszczelową. – Według żołnierzy to dużo lepszy system niż jednoczęściowy, który mają teraz – podkreślają twórcy projektu z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.


Funkcjonalność nowego wzoru nakolanników sprawdzi 50 żołnierzy z pięciu jednostek wojsk lądowych – 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Testy potrwają do 30 sierpnia. Według założeń nowe nakolanniki mają w przyszłym roku zastąpić obecnie używane.

Jak podkreśla płk Jacek Kahla, szef oddziału normowania Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, nowy wzór powstał na wniosek samych żołnierzy. – W pismach do Inspektoratu wskazywali oni, że nakolanniki w obecnej formie, czyli jednoczęściowej skorupy ochraniającej tylko środek kolana, nie spełniają swojej roli. Przesuwają się, są niewygodne i nieporęczne – wyjaśnia płk Kahla. Dodaje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami mundurowymi nakolanniki przysługują żołnierzom jednostek powietrznodesantowych, kawalerii powietrznej, rozpoznania i piechoty górskiej, a także uczestnikom misji zagranicznych.

Panaceum na wskazywane przez żołnierzy bolączki ma być konstrukcja dwuczęściowa, składająca się z osobnych (wykonanych ze specjalnego tworzywa) osłon na rzepkę i część piszczelową. Założenia taktyczno-techniczne nowego rozwiązania powstały w Inspektoracie pod koniec ubiegłego roku i po przejściu wszystkich formalności, wiosną tego roku 31 Wojskowy Oddział Gospodarczy ogłosił przetarg na wykonanie partii prototypowej nakolanników.

Wygrał go Instytut Rozwoju Oporządzenia Taktycznego sp. z o.o. z Ornety, z którym kontrakt podpisano pod koniec kwietnia tego roku. Miesiąc później spółka przekazała wojsku 51 kompletów nakolanników – 50 do testów i jeden jako wzorzec badawczy. – Zakłada się, że żołnierze będą testowali nakolanniki do 30 sierpnia. Potem muszą oni przesłać do Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej ankiety, które otrzymali wraz z nimi. Jeśli wypadną one pozytywnie, ośrodek do końca października opracuje dokumentację niezbędną do ich produkcji seryjnej – wyjaśnia płk Kahla.

Co jeśli jednak ankiety wykażą niedociągnięcia? Wówczas trzeba będzie wprowadzić w projekcie poprawki, zgodnie z sugestiami użytkowników, a następnie wyprodukowanie drugiej partii próbnej nakolanników. Trafi ona do testów w jednostkach pod koniec listopada. – Żołnierze będą wówczas je sprawdzali do połowy lutego 2020 roku, a ośrodek będzie miał czas na analizę drugich ankiet i opracowanie dokumentacji do końca marca 2020 roku – opisuje procedurę płk Jacek Kahla.

Zarówno w przypadku pierwszej ścieżki badawczej, jak i drugiej, zakup nowych nakolanników i wprowadzenie ich do służby zaplanowano na przyszły rok.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~nomadinio
1562996880
Nomad - bo ten ze zdjęcia kupił sobie chińczyki sam we własnym zakresie. "Obecnie używanie" należy rozumieć = kupowane we własnym zakresie przez żołnierzy. :)
17-86-09-72
~Nomad
1562668980
Przecież to kopie chinskie nakolannikow xtak firmy hatch. 20 letnie rozwiazanie
80-DF-8A-DB

Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
 
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Broń przeciwko wrogim satelitom
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Ewakuacja Polaków z Izraela
Zagrożenie powodziowe. Żołnierze gotowi do działania
Odznaczenia za misję
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Święto sportów walki w Warendorfie
Tłumy na zawodach w Krakowie
Czarna Pantera celuje
Wyższe stawki dla niezawodowych
Niemal 500 absolwentów AWL-u już oficjalnie oficerami WP
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Flyer, zdobywca przestworzy
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Żołnierze znowu walczą ze złotą algą
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
Prezydent na wschodniej granicy
Zostań kapralem! Rusza nabór na kursy
Alert pogodowy. Żołnierze są najbliżej zagrożonych miejsc
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
BWP-1 – historia na dekady
Bezpieczniejsza Europa
Pełna mobilizacja. Żołnierze ruszają na tereny zagrożone powodzią
Śmierć gorsza niż wszystkie
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Odbudowa obrony cywilnej kraju
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Podejrzane manewry na Bałtyku
Planowano zamach na Zełenskiego
Najtrudniejsze w służbie na polsko-białoruskiej granicy jest…
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Kapryśny przeciwnik
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Strażnicy polskiego nieba
Kajakami po medale
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Czarne Pantery, ognia!
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Rusza operacja „Bezpieczny Zachód”
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Pracowity pobyt w kosmosie
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Demony wojny nie patrzą na płeć
Ratownik w akcji
„Różycki” zwodowany
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Dzieci wojny
Polacy i Holendrzy razem dla obronności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO