moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bądźmy razem dla niepodległej Polski

To szczęście, że mieliśmy 100 lat temu społeczeństwo, które umiało stanąć razem, aby Polskę odzyskać – mówił prezydent Duda w Warszawie podczas centralnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być razem i jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów, bo w sercu każdego z nas jest miejsce dla Polski – dodał. 

Prezydent Duda zaapelował, aby Polacy byli skupieni wokół naszych barw, naszego hymnu, wokół idei Polski suwerennej, a także Polski dostatniej i bezpiecznej dzięki sprawnej armii i dobrze funkcjonującym sojuszom. – To wielkie szczęście, że mieliśmy 100 lat temu takie społeczeństwo, takich żołnierzy i takich przywódców, którzy umieli stanąć razem, by Polskę odzyskać, choć mieli różne poglądy i służyli różnym ideom – podkreślił prezydent Duda. – Oddajemy dziś hołd wszystkim, którym zawdzięczamy wolną ojczyznę i którzy przez dziesiątki lat przyczyniali się do odzyskania i budowy naszego kraju. To są nasi bohaterowie, których pamięć będzie w naszym kraju czczona wiecznie – dodał.

Podczas swojego przemówienia prezydent zapowiedział też odbudowę Pałacu Saskiego. W dwudziestoleciu międzywojennym w pałacu znajdował się Sztab Generalny Wojska Polskiego, a w 1925 w jego kolumnadzie odsłonięto Grób Nieznanego Żołnierza. Gmach został wysadzony w powietrze przez Niemców w grudniu 1944 roku. Po zakończeniu II wojny odnowiono jedynie pozostałą po zniszczeniach środkową część, w której w 1946 roku odsłonięto ponownie Grób Nieznanego Żołnierza.

Rocznicowe obchody rozpoczęło w samo południe odśpiewanie polskiego hymnu. Zgodnie z nowym zarządzeniem ministra obrony zaśpiewali go także po raz pierwszy żołnierze biorący udział w uroczystości. W tym samym czasie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!” „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał w ponad 600 miejscach w Polsce i na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Korei Południowej, Japonii, Meksyku, Peru, Indonezji, Nowej Zelandii. Mazurka zagrały zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii oraz orkiestry straży pożarnej, wojska, policji.

Obchody uświetniło odczytanie Apelu Pamięci, salut honorowy 21 salw armatnich oraz uroczysta zmiana posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończyło złożenie przez prezydenta, marszałków Sejmu Marka Kuchcińskiego i Senatu Stanisława Karczewskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego wieńca na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz wojskowa defilada.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnia niedziela…
Paliwowy krwiobieg NATO
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Marzenia częściowo spełnione
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Gen wojownika
Rakietowcy na Hawajach
Polski Gnom
Pancerne starcie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Poskromić kolosa
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Wyścig snajperów
Pieta Michniowska
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wojsko stawia na „armię talentów”
Azjatycka szansa
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Spadochronowy triumf
Wsparcie ma znaczenie
Atak i przejęcie dokumentów
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Pierwszy krok do Invictusa
Inwestycje w bezpieczeństwo
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Triumf wojskowych lekkoatletów
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Śmierć w sercu Azji
Kajakiem na światowe podium
Innowacje z PERUNA
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Baobaby docierają do wojska
Jelcze z Raciborza
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Test w stratosferze
Święto wojska pod hasłem SAFE
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Odniesione w walce rany łączą
Rosja testuje, Polska przechwytuje
MON i MSZ o szczycie NATO
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO