moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Korei o budowie tarczy antyrakietowej

Współpraca przemysłów zbrojeniowych oraz koreańskie doświadczenia w zakresie budowy systemu przeciwrakietowego to główne tematy rozmów, jakie wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak będzie prowadził podczas rozpoczętej dziś wizyty w Korei Południowej.

– Korea ma bardzo silny przemysł obronny i jest znaczącym eksporterem uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Chciałbym zainteresować koreańskich partnerów współpracą z polskim przemysłem obronnym – powiedział Tomasz Siemoniak przed wylotem do Seulu. Szef MON przypomniał, że w grudniu 2014 roku Huta Stalowa Wola podpisała z koreańską firmą umowę na dostawę podwozi do armatohaubic Krab. – Mam nadzieję, że współpraca może być realizowana także w drugą stronę i uda się zainteresować Koreańczyków naszymi produktami – mówił minister obrony. O polskiej ofercie i zakresie współpracy ma w Seulu rozmawiać Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, który jest członkiem polskiej delegacji.

Jednym z tematów rozmów ministrów obrony obu krajów będzie także kwestia obrony przeciwrakietowej. – Korea Południowa jest w stanie ciągłego zagrożenia rakietowego ze strony swojego północnego sąsiada. Dlatego doświadczenia Seulu w zakresie budowy i eksploatacji systemu obronnego są unikatowe na skalę światową – podkreślił Tomasz Siemoniak. Polska jest w trakcie wyboru dostawcy tego rodzaju broni, trwa proces zakupu systemu średniego zasięgu o kryptonimie „Wisła”. – Obrona przeciwrakietowa to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie i nie ogranicza się wyłącznie do technologii. Ważne są także stosowane procedury. Dlatego szukamy partnerów, którzy są pod tym względem najlepsi na świecie – mówił wicepremier. Szef MON zapowiedział, że zaproponuje stronie koreańskiej powołanie wspólnego zespołu eksperckiego, który będzie platformą wymiany doświadczeń w tym zakresie.

– To moja czwarta wizyta w Azji, po Japonii, Chinach i Wietnamie. Chciałbym, by dynamicznie rozwijająca się współpraca gospodarcza z państwami tego regionu przełożyła się na równie intensywne kontakty w obszarze obronności – dodał wicepremier Siemoniak.

Wizyta polskiej delegacji to kontynuacja kontaktów resortów obrony obu krajów. W 2013 roku wiceminister Czesław Mroczek podpisał w Korei umowę o dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności. W dokumencie zapisano m.in.: udział jednostek wojskowych w międzynarodowych operacjach i ćwiczeniach, wymianę doświadczeń w sferze planowania obronnego, wsparcie logistyczne na potrzeby sił zbrojnych oraz współdziałanie w obszarze modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

MC

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1427287200
... . tz albo pomożecie się nam bronić .. albo nie ?
4B-26-E9-39
~Katol
1427275740
~robertpk - tymi Patriotami to mamy taka sama kartę przetargowa jak Ty w sprawie : internetu, GPS'a, SWIFT ... .
4B-26-E9-39
~robertpk
1427267220
Pan Minister dostał określoną ofertę amerykanów na systemy Patriot teraz - powiedział "sprawdzam" i jedzie do Korei ciekawy ruch - Koreańczycy teraz raczej potraktują nas poważnie (po zamówieniu na podwozie do krabów)
0C-37-8D-55

MON szuka dronów do zwalczania dronów
Spadochronowy triumf
Paliwowy krwiobieg NATO
Tour przez garnizony
Baobaby docierają do wojska
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
W drodze po oficerskie gwiazdki
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
MON i MSZ o szczycie NATO
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Saperzy w akcji pod wodą
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Ostatni lot „Pałera”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Borsuki i roje dronów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Nowa koalicja dronowa
Pierwszy krok do specjalsów
Poskromić kolosa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Marzenia częściowo spełnione
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
NATO zwiększy produkcję broni
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wielki sukces podchorążych z AMW
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Pancerne starcie
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Prezydent RP o szczycie NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Morska bryza w dwóch odsłonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dawka wiedzy na trudne czasy
Azjatycka szansa
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Ostatnia niedziela…
Polski Gnom
Śmierć w sercu Azji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Przełomowe porozumienie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Wsparcie ma znaczenie
Sportowa rewolucja na AWL-u
Pieta Michniowska
Szerszeń z Sochaczewa
Gen wojownika
Wojsko stawia na „armię talentów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO