moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolą się przed misją w Afganistanie

Stu pięćdziesięciu żołnierzy z jedenastu państw NATO i krajów uczestniczących w programie „Partnerstwo dla pokoju” przyjechało do Bydgoszczy. W Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO przechodzą ostatnie szkolenie przed służbą w Regionalnym Dowództwie „Północ” ISAF w Afganistanie. Dowodzić nimi będzie niemiecki generał dywizji Bernd Schütt.


Żołnierze szykujący się na misję w regionalnych dowództwach ISAF od trzech lat przechodzą szkolenia w bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre – JFTC). Kilka dni temu przyjechało tu ponad stu pięćdziesięciu żołnierzy z jedenastu państw: Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Finlandii, Holandii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Węgier. Zanim wyjadą do Afganistanu, by przejąć obowiązki kolejnej zmiany Regionalnego Dowództwa „Północ” ISAF, spędzą w Polsce dwa tygodnie.

– Żołnierze przejdą trzy fazy szkolenia – wykłady, sztabowe szkolenie bojowe i kompleksowe ćwiczenie sprawdzające. Na misji mają stworzyć skutecznie działające zespoły, wspierające dowódcę w procesie podejmowania decyzji – mówi podpułkownik Christian von Platen, oficer prasowy JFTC.

Podkreśla, że wojskowi podczas szkolenia korzystają nie tylko z wiedzy wykładowców z JFTC. Do Polski przyjechali również przedstawiciele Afgańskich Narodowych Sił Bezpieczeństwa. Poza tym uczestnicy szkolenia mają kilka razy dziennie wideokonferencje z oficerami, którzy służą w Regionalnym Dowództwie w Afganistanie.

Dwutygodniowe szkolenie zakończy ćwiczenie sprawdzające. – Żołnierze będą musieli podejmować decyzje i rozwiązywać zadania według scenariusza opartego na realnych sytuacjach – wyjaśnia ppłk von Platen. – Egzamin sprawdzi ich umiejętności komunikacji pomiędzy różnymi obszarami i zdolność wdrażania wypracowanych rozwiązań.

Dowódcą kolejnej zmiany RC North będzie niemiecki generał dywizji Bernd Schütt.

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy istnieje od 2004 roku. Powstało jako jedna z trzech instytucji – oprócz Joint Warfare Center w Norwegii i Joint Analysis Lessons Learned Centre w Portugalii, które miały zająć się przygotowywaniem żołnierzy NATO do wspólnych (połączonych – ang. joint) operacji militarnych. Gdy rozpoczęto misję w Afganistanie, JFTC zajęło się szkoleniem dowództw NATO wysyłanych na misję w ISAF.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ,

dodaj komentarz

komentarze


Święto sportów walki w Warendorfie
 
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Odbudowa obrony cywilnej kraju
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Niemal 500 absolwentów AWL-u już oficjalnie oficerami WP
Żołnierze znowu walczą ze złotą algą
Pracowity pobyt w kosmosie
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Zagrożenie powodziowe. Żołnierze gotowi do działania
Alert pogodowy. Żołnierze są najbliżej zagrożonych miejsc
Bezpieczniejsza Europa
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Ewakuacja Polaków z Izraela
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Kajakami po medale
Pełna mobilizacja. Żołnierze ruszają na tereny zagrożone powodzią
Śmierć gorsza niż wszystkie
Podejrzane manewry na Bałtyku
Czarna Pantera celuje
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Flyer, zdobywca przestworzy
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Prezydent na wschodniej granicy
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Czarne Pantery, ognia!
Zostań kapralem! Rusza nabór na kursy
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Dzieci wojny
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
BWP-1 – historia na dekady
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
Tłumy na zawodach w Krakowie
Najtrudniejsze w służbie na polsko-białoruskiej granicy jest…
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Strażnicy polskiego nieba
Rusza operacja „Bezpieczny Zachód”
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Odznaczenia za misję
Wyższe stawki dla niezawodowych
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Broń przeciwko wrogim satelitom
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Ratownik w akcji
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Demony wojny nie patrzą na płeć
Planowano zamach na Zełenskiego
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Kapryśny przeciwnik
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
„Różycki” zwodowany
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO