moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Halny zniszczył strzelnicę w Kirach

Potężny halny, który w święta szalał w Tatrach, zniszczył strzelnicę Ośrodka Biathlonowego w Kościelisku-Kirach. Na trasach biegowych leżą powalone olbrzymie drzewa. Kilka z nich zwaliło się na budynki przy strzelnicy. Wiatr zrobił też kilkumetrową wyrwę w kulochwycie.

W ostatni weekend Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie Kościelisko zorganizował w Kirach zawody o Puchar Polski. Po przejściu halnego miejsce, w którym jeszcze w niedzielę rywalizowali sportowcy, jest nie do poznania. Na szczęście wiatr oszczędził budynek Ośrodka Biathlonowego, w którym swoją siedzibę ma BKS WP Kościelisko.

– Poza kilkoma stłuczonymi szybami i uszkodzeniem górnej części komina Ośrodek nie został zniszczony. Ucierpiały garaże. Jednak najbardziej strzelnica – mówi mjr rez. Józef Staszel, sekretarz BKS WP Kościelisko i członek zarządu Polskiego Związku Biathlonowego. – Straż usuwa drzewa, które leżą na trasach biegowych. Jak tylko będzie śnieg, zawodnicy muszą mieć gdzie trenować – dodaje major.

Klub apeluje o pomoc w opracowaniu wniosków na remont i usunięcie skutków kataklizmu. – Oczywiście mile widziany byłby sponsor, który chciałby zainwestować w remont strzelnicy. Wystosujemy też pismo do Międzynarodowej Unii Biathlonowej o pomoc – zapowiada mjr Staszel.

Ośrodek Biathlonowy w Kirach w przyszłości miałby być areną zmagań biatlonistów o olimpijskie medale, gdyby Polsce i Słowacji przyznano Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku. Gmina Kościelisko opracowała już plan rozbudowy kolebki polskiego biatlonu. Ma powstać sześć kilometrów tras biegowych (obecnie są trzy), a przy stadionie biatlonowym trybuny dla sześciu tysięcy widzów. Zaplanowano też modernizację strzelnicy i przystosowanie jej do wymogów Międzynarodowej Unii Biathlonowej. Zniszczenia spowodowane przez halny mogą przyspieszyć proces realizacji ambitnych planów. Na to liczą przede wszystkim sportowcy, którzy chcą w jak najlepszych warunkach przygotowywać się do najważniejszych startów.

Stadion biatlonowy na polanie na Groniu w Kościelisku, otoczonej świerkowym lasem, powstał w latach 60. XX wieku. W 1969 roku był areną mistrzostw świata seniorów i juniorów. Na kolejny światowy czempionat, juniorów i juniorów młodszych Kościelisko czekało do 2003 roku. W 2000 roku odbyły się tam mistrzostwa Europy, na których tytuł mistrzowski i wicemistrzowski wywalczył Tomasz Sikora. Kościelisko było też gospodarzem zimowych uniwersjad w 1993 i 2001 roku. Niestety, od 2006 roku w kolebce polskiego biatlonu nie są już rozgrywane mistrzostwa Polski seniorów. Warto podkreślić, że w obecnym budynku Ośrodka Biathlonowego w Kirach przed laty przebywali na zgrupowaniach najlepsi sportowcy z wojskowych klubów sportowych – medaliści olimpijscy i mistrzostw świata w kilku dyscyplinach sportu, a ostatnio goszczą w nim między innymi przyjeżdżający na szkolenia w Tatrach żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

szus

autor zdjęć: mjr rez. Józef Staszel

dodaj komentarz

komentarze


Sport kształtuje mentalność
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Walka pod napięciem
Kierunki rozwoju polskiego przemysłu obronnego
Pracowity dyżur Typhoonów
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Składy wysokiego ryzyka
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Polskie F-16 w służbie NATO
Początek „Burzy”
DriX – towarzysz okrętu
Na pomoc po katastrofie
Wiedza na trudne czasy
Ogień z nabrzeża
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Więcej amunicji do Rosomaków
Gra o kapitulację
Koniec wojny, którego nie znamy
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Szabla hubalczyków
Ustawa bliżej żołnierzy
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Więcej polskiego trotylu dla USA
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Wspólna wola obrony
Promujemy polski sprzęt wojskowy
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Nowa siła uderzeniowa
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Więcej na mieszkanie za granicą
Rodzina na wagę złota
Konstytucja – fundament dla pokoleń
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Polska zwiększa produkcję amunicji 155 mm
Trzy wymiary „Tarczy Wschód”
Podniebne wsparcie sojuszników
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Apache’e na horyzoncie
Nowy prezes PGZ-etu
Podniebny Pegaz
Pegaz nad Europą
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Poznać rakietowego Homara
Pierwsza misja Gripenów
Obierki z błotem
Historyczna umowa z Francją
Ukwiał z Gdańska
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Nasi czołgiści najlepsi
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia
Henry Szymanski na tropie prawdy
Gdy sekundy decydują o życiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO