moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O przyszłości weteranów z weteranami

Prace nad nowelizacją ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, powstające Centrum Weterana oraz obchody Dnia Weterana w 2014 r. – to główne tematy spotkania ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z przedstawicielami organizacji zrzeszających weteranów i kombatantów.


W spotkaniu, które odbyło się 13 grudnia br.  w siedzibie MON uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych poza Granicami Kraju, Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów SZ RP, Związku Spadochroniarzy Polskich, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenia Żandarmerii Wojskowej „Żandarm” oraz Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”.

– Obecnie trwa proces uzgodnień i wypracowywanie dodatkowych rozwiązań, które znajdą zapisy w ustawie o weteranach. Zakładamy, że w I kwartale możliwe będzie zakończenie tych prac – mówił podczas spotkania minister Siemoniak.

Szef resortu obrony podziękował przedstawicielom stowarzyszeń za ich wkład w wypracowaniu regulacji umożliwiających w przyszłości nowelizację ustawy o weteranach.

– Oczekuję dalszej owocnej współpracy. Związek stowarzyszeń z wojskiem jest silny i będzie rozwijany. To co zależy od Ministerstwa Obrony Narodowej i leży w jego kompetencjach będzie podejmowane i rozwiązywane – podkreślił minister, odnosząc się do problematyki sygnalizowanej przez członków stowarzyszeń. – Z kolei tam, gdzie odpowiadają inne instytucje będziemy interweniować. W związku z tym prosimy o wszelkie sugestie i korekty – mówił minister.


Rozmowy dotyczyły także powstającego w Warszawie Domu Weterana, który rozpocznie swoje funkcjonowanie w przyszłym roku. – Wszystko idzie zgodnie z planem. Za rok spotkamy się na otwarciu. Chciałbym, aby weterani wiedzieli, że Dom Weterana to ich instytucja – mówił podczas spotkania minister Siemoniak. Odnosząc się do kwestii przyszłego funkcjonowania tej instytucji, jej roli i zadań minister powiedział, że liczy na wsparcie stowarzyszeń.

– Oczekuję na pomysły i konkretne propozycje co do modelu funkcjonowania. Chciałbym, aby Dom Weterana był centrum informacyjnym dla weteranów, ale także pełnił rolę informacyjną dla społeczeństwa. Chciałbym, aby posiadał narzędzia i pełnił  rolę edukacyjną oraz był miejscem pamięci tych, którzy odeszli podczas pełnienia służby w ramach misji zagranicznych – podkreślił szef resortu.

W  trakcie spotkania stowarzyszenia podsumowały swoją działalność w mijającym roku oraz zaprezentowały przyszłe plany m.in. te związane z organizacją obchodów Dnia Weterana w 2014 r., które odbędą się w Szczecinie. Minister Tomasz Siemoniak zadeklarował wsparcie podczas ich organizacji.

Tekst: MON

red. PZ

autor zdjęć: mjr R.Siemaszko/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Najtrudniejsze w służbie na polsko-białoruskiej granicy jest…
 
Wołyń – pamiętamy
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
BWP-1 – historia na dekady
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
PT-91, czyli trzy dekady twardej służby
Zatrzymania na granicach
Planowano zamach na Zełenskiego
Ostatnia niedziela…
Pół tysiąca terytorialsów strzeże zachodniej granicy
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Potrzebujemy najlepszych
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Bezpieczniejsza Europa
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Pełna mobilizacja. Żołnierze ruszają na tereny zagrożone powodzią
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Radar na bezpieczeństwo
Broń przeciwko wrogim satelitom
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
Tłumy na zawodach w Krakowie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Umacnianie ściany wschodniej
Blue Force vs Red Force w Orzyszu
Warsztaty dają siłę
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
Nowe Abramsy już w Wesołej
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Niebezpieczne incydenty na polsko-białoruskiej granicy
Wyższe stawki dla niezawodowych
Demony wojny nie patrzą na płeć
Alert pogodowy. Żołnierze są najbliżej zagrożonych miejsc
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Niemal 500 absolwentów AWL-u już oficjalnie oficerami WP
Miliardowe wsparcie dla PGZ
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Flyer, zdobywca przestworzy
Czarna Pantera celuje
Nabór do „Wakacji z wojskiem” 2025 trwa
Odbudowa obrony cywilnej kraju
K9 i FlyEye na poligonie w Ustce
Odznaczenia za misję
Śmierć gorsza niż wszystkie
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Jak Orlęta stają się Orłami?
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Czarne Pantery, ognia!
Podejrzane manewry na Bałtyku
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Pracowity pobyt w kosmosie
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Pieta Michniowska
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Pierwszy polski lot Apache’a
Kajakami po medale
Ratownik w akcji
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
12 tys. żołnierzy gotowych do działania
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Dzieci wojny
Ewakuacja Polaków z Izraela
Rekompensaty na ostatniej prostej
Święto sportów walki w Warendorfie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO