moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa zmiana ćwiczy w Kosowie

„Linia naprzód” – padł rozkaz dowódcy i pluton ruszył. Mimo agresywnego ataku demonstrantów, utrzymał szyk. W amerykańskiej bazie Camp Bondsteel w Kosowie ćwiczą polscy żołnierze, którzy właśnie przejmują służbę na misji. Przez najbliższe pół roku będą patrolować rejon granicy z Serbią i pomagać lokalnym władzom utrzymać bezpieczeństwo.


Po półrocznej misji na Bałkanach do kraju wracają żołnierze z 23 Śląskiego Pułku Artylerii. Nowa, XXIX zmiana PKW KFOR będzie liczyła 228 wojskowych. W Kosowie spędzą najbliższych sześć miesięcy. Pierwsze dni upłynęły im na szkoleniach.

Żołnierze z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim oraz 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy poznali m.in. obowiązujące w bazie procedury i wysłuchali wykładu o sytuacji społeczno-politycznej w Kosowie. – Mam już zaplanowany pierwszy wyjazd do gminy Hanii i Elezit. To rejon, który będziemy patrolować. Chcę zobaczyć, jak mieszkańcy południowego Kosowa reagują na polski mundur – mówi porucznik Andrzej Roszak, szef sekcji łącznikowo-monitorującej. Podkreśla, że pozyskanie zaufania mieszkańców, ułatwi zdobywanie informacji o ewentualnych zagrożeniach.

Podczas pierwszych dni służby duży ruch panował w kilkunastu biurach polskiego kontyngentu, które ze względu na kształt pomieszczeń żołnierze nazywają żartobliwie „frytkami”. Swoje siedziby mają tu: dowódca, komórki sztabu, logistycy i łącznościowcy.

– Żołnierze, którzy wracają do kraju, przekazują sprzęt i opowiadają o swoich doświadczeniach tym, którzy właśnie rozpoczynają misję. Odbywają się też wspólne ćwiczenia, obserwują je amerykańscy instruktorzy, którzy oceniają poziom naszego wyszkolenia – mówi kapitan Mariusz Kózko, dowódca kompanii manewrowej XXIX zmiany.


Na pobliskim wzgórzu pluton żandarmerii z oddziału specjalnego z Mińska Mazowieckiego ćwiczył manewrowanie pododdziałem podczas tłumienia demonstracji. – Doskonaliliśmy umiejętności panowania nad tłumem, różne warianty takich zachowań ćwiczyliśmy na poligonie w Polsce – mówi podporucznik Krzysztof Sikorski, dowódca plutonu.

W ćwiczeniach pomagali im koledzy, którzy kończą służbę w Kosowie. Kilku z nich wcieliło się w rolę demonstrantów. Naprzeciw nich w zwartym szyku stanął oddział żandarmów, chroniły ich hełmy, ochraniacze i tarcze. „Linia naprzód” – padł rozkaz podporucznika Sikorskiego i pluton ruszył. Mimo agresywnego ataku demonstrantów, utrzymał szyk.

Podporucznik Tomasz Cieślak, który dowodził plutonem żandarmerii podczas XXVIII zmiany, opowiada o służbie w ciągu minionych sześciu miesięcy. Z bazy Camp Bondsteel wyjeżdżali na trzytygodniowe patrole na północy Kosowa przy granicy z Serbią. Na początku listopada, gdy pluton porucznika Cieślaka patrolował rejon, odbywała się pierwsza tura lokalnych wyborów. – Stacjonowaliśmy wtedy w pełnej gotowości w bazie Nothing Hill na północy, ale nie zostaliśmy wysłani do akcji – wspomina podporucznik Cieślak. Na początku grudnia w niektórych gminach na północy Kosowa odbędzie się druga tura głosowania. Jeśli dojdzie do incydentów między wrogo do siebie nastawionymi Serbami i Albańczykami, konieczna może się okazać interwencja polskich żołnierzy – już tych z XXIX zmiany.

90 procent mieszkańców Kosowa to Albańczycy, a siedem procent – Serbowie, którzy mieszkają głównie na północy. Tam też najczęściej dochodzi do incydentów na tle narodowościowym.

Polacy służą na misji NATO w Kosowie od 1999 roku. Wspomagają policję i straż graniczną, wspierają władze lokalne w utrzymywaniu porządku publicznego, patrolują tereny na granicy z Serbią.

Małgorzata Schwarzgruber z Kosowa

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
 
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szef MON-u w Brukseli
Invictus w zimowym stylu
Śnieg może być groźną bronią
Nowoczesna łączność dla armii
Bruksela przed szczytem
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Dobrowolsi – czas start!
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W rezerwie pasywnej będą oceny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zielone światło dla Barbary
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Mocny sygnał od NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Abramsy pod dobrą opieką
Spadochroniarze na Podlasiu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Cud w Trewirze
Offset dla „Wisły”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwszy skok
Lekcje z frontu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
Rakietowy szach
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zamiana po włosku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Ślubowanie kadetów OPW
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Skromny początek wielkiej wojny
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO