moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowa zmiana ćwiczy w Kosowie

„Linia naprzód” – padł rozkaz dowódcy i pluton ruszył. Mimo agresywnego ataku demonstrantów, utrzymał szyk. W amerykańskiej bazie Camp Bondsteel w Kosowie ćwiczą polscy żołnierze, którzy właśnie przejmują służbę na misji. Przez najbliższe pół roku będą patrolować rejon granicy z Serbią i pomagać lokalnym władzom utrzymać bezpieczeństwo.


Po półrocznej misji na Bałkanach do kraju wracają żołnierze z 23 Śląskiego Pułku Artylerii. Nowa, XXIX zmiana PKW KFOR będzie liczyła 228 wojskowych. W Kosowie spędzą najbliższych sześć miesięcy. Pierwsze dni upłynęły im na szkoleniach.

Żołnierze z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim oraz 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy poznali m.in. obowiązujące w bazie procedury i wysłuchali wykładu o sytuacji społeczno-politycznej w Kosowie. – Mam już zaplanowany pierwszy wyjazd do gminy Hanii i Elezit. To rejon, który będziemy patrolować. Chcę zobaczyć, jak mieszkańcy południowego Kosowa reagują na polski mundur – mówi porucznik Andrzej Roszak, szef sekcji łącznikowo-monitorującej. Podkreśla, że pozyskanie zaufania mieszkańców, ułatwi zdobywanie informacji o ewentualnych zagrożeniach.

Podczas pierwszych dni służby duży ruch panował w kilkunastu biurach polskiego kontyngentu, które ze względu na kształt pomieszczeń żołnierze nazywają żartobliwie „frytkami”. Swoje siedziby mają tu: dowódca, komórki sztabu, logistycy i łącznościowcy.

– Żołnierze, którzy wracają do kraju, przekazują sprzęt i opowiadają o swoich doświadczeniach tym, którzy właśnie rozpoczynają misję. Odbywają się też wspólne ćwiczenia, obserwują je amerykańscy instruktorzy, którzy oceniają poziom naszego wyszkolenia – mówi kapitan Mariusz Kózko, dowódca kompanii manewrowej XXIX zmiany.


Na pobliskim wzgórzu pluton żandarmerii z oddziału specjalnego z Mińska Mazowieckiego ćwiczył manewrowanie pododdziałem podczas tłumienia demonstracji. – Doskonaliliśmy umiejętności panowania nad tłumem, różne warianty takich zachowań ćwiczyliśmy na poligonie w Polsce – mówi podporucznik Krzysztof Sikorski, dowódca plutonu.

W ćwiczeniach pomagali im koledzy, którzy kończą służbę w Kosowie. Kilku z nich wcieliło się w rolę demonstrantów. Naprzeciw nich w zwartym szyku stanął oddział żandarmów, chroniły ich hełmy, ochraniacze i tarcze. „Linia naprzód” – padł rozkaz podporucznika Sikorskiego i pluton ruszył. Mimo agresywnego ataku demonstrantów, utrzymał szyk.

Podporucznik Tomasz Cieślak, który dowodził plutonem żandarmerii podczas XXVIII zmiany, opowiada o służbie w ciągu minionych sześciu miesięcy. Z bazy Camp Bondsteel wyjeżdżali na trzytygodniowe patrole na północy Kosowa przy granicy z Serbią. Na początku listopada, gdy pluton porucznika Cieślaka patrolował rejon, odbywała się pierwsza tura lokalnych wyborów. – Stacjonowaliśmy wtedy w pełnej gotowości w bazie Nothing Hill na północy, ale nie zostaliśmy wysłani do akcji – wspomina podporucznik Cieślak. Na początku grudnia w niektórych gminach na północy Kosowa odbędzie się druga tura głosowania. Jeśli dojdzie do incydentów między wrogo do siebie nastawionymi Serbami i Albańczykami, konieczna może się okazać interwencja polskich żołnierzy – już tych z XXIX zmiany.

90 procent mieszkańców Kosowa to Albańczycy, a siedem procent – Serbowie, którzy mieszkają głównie na północy. Tam też najczęściej dochodzi do incydentów na tle narodowościowym.

Polacy służą na misji NATO w Kosowie od 1999 roku. Wspomagają policję i straż graniczną, wspierają władze lokalne w utrzymywaniu porządku publicznego, patrolują tereny na granicy z Serbią.

Małgorzata Schwarzgruber z Kosowa

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Pancerny sznyt
 
The Suwałki Gap in the Game
Na ratunek… komandos
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Czujemy się tu jak w rodzinie
Formoza. Za kulisami
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szpital u „Troski”
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Walka – tak, ale tylko polityczna
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Olimp gotowy na igrzyska!
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Szkolenie do walk w mieście
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Feniks – następca Mangusty?
Prezydent Zełenski w Warszawie
Ostatnia niedziela…
Pancerniacy trenują cywilów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Lato pod wodą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Szkolenie na miarę czasów
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Oczy na Kijów
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
RBN przed szczytem NATO
Mark Rutte pokieruje NATO
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Spędź wakacje z wojskiem!
Polsko-litewskie konsultacje
Śmierć przyszła po wojnie
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Serwis bliżej domu
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Jak usprawnić działania służb na granicy
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Za zdrowie utracone na służbie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Spadochroniarze na warcie w UE
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO