moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma dowodzenia nie spowoduje fali odejść z wojska

Opozycja nie ma merytorycznych argumentów przeciwko reformie dowodzenia. Ich zarzuty są natury lokalno-populistycznej, a nie merytorycznej. Uważam, że sprawy obronności nie powinny być w ten sposób traktowane – mówi gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.        

Głównym zarzutem opozycji pod adresem projektu ustawy wprowadzającej reformę dowodzenia jest to, że dokument rzekomo jest sprzeczny z Konstytucją. Dysponujemy kilkoma ekspertyzami sporządzonymi przez konstytucjonalistów, mówiącymi, że wszystko jest zgodne z ustawą zasadniczą. Natomiast politycy, którzy stawiają taki zarzut, nie wyjaśnili, na czym ta niekonstytucyjność miałaby polegać, nie przedstawili żadnych opinii, nie podparli się żadnym autorytetem z dziedziny prawa. Chcemy usłyszeć od opozycji konkrety, a nie hasła. Dlatego czekam na spotkanie sejmowej podkomisji, która będzie pracować nad projektem. Być może w tym gronie posłowie, którzy mają takie obiekcje, przedstawią swoje argumenty. I wtedy będziemy mogli dyskutować merytorycznie.

Konstytucja mówi, że prezydent wyznacza szefa Sztabu Generalnego i dowódców Sił Zbrojnych. Nie przesądza jednak, ilu dowódców powinno być, nie wspomina też o zakresie ich kompetencji. To wszystko regulowane jest na poziomie ustawy. Co więcej, to właśnie nowy projekt ustawy bardziej precyzyjnie dostosowuje się do ducha zapisów Konstytucji. Mówi ona, że powoływanie szefa Sztabu Generalnego WP i dowódców rodzajów sił zbrojnych odbywa się według jednakowej procedury przez prezydenta, czyli że są jednakowo konstytucyjnie umocowanymi organami. Tymczasem obowiązujące dziś rozwiązanie stawia szefa Sztabu Generalnego w pozycji nadrzędnej wobec pozostałych dowódców rodzajów sił zbrojnych. Nowy projekt ustawy ustanawia jeden poziom relacji dowódców z władzami cywilnymi – wszyscy będą podlegli ministrowi obrony.

Nie zgadzam się też z wysuwanymi niekiedy obawami, że reforma dowodzenia spowoduje falę odejść starszych oficerów, a więc najbardziej doświadczonych żołnierzy. Reforma ma charakter rewolucyjny, ale jej cele chcemy osiągnąć w drodze ewolucyjnej. Aby zminimalizować koszty osobowe, będziemy wdrażać przepisy sukcesywnie, w tym m.in. z uwzględnieniem naturalnych rotacji związanych z kończącymi się kadencjami oficerów.

Bardzo wątpliwe są też głosy polityków w obronie rzekomo zagrożonej Marynarki Wojennej. Marynarce Wojennej nic nie grozi w wyniku reformy dowodzenia. Przecież nikt nie planuje ściągania okrętów na przystań do Warszawy. W Gdyni pozostanie z pewnością dowodzenie operacyjne MW. Do stolicy przeniesie się tylko część dowództwa. Bo czy kadrowiec MW może pracować jedynie nad morzem? Czy osoby odpowiedzialne za planowanie strategiczne MW muszą być nad morzem, by dobrze wykonywały swoje obowiązki? W połowie krajów należących do NATO, a które mają siły morskie, siedziby ich dowództw znajdują się w całości w stolicach tych państw. Sądzę więc, że politycy, którzy stawiają taki zarzut, robią to ze względów wyborczych. Będąc posłami z Wybrzeża, usiłują wykreować się na obrońców marynarzy. Ich zarzuty są natury lokalno-populistycznej, a nie merytorycznej. Uważam, że sprawy obronności nie powinny być w ten sposób traktowane.

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368530460
W każdej firmie jest stała rotacja i nie ma co histeryzować . Trza znać przyczyny i skutki ot wszystko. To co odchodzi to dość istotna rezerwa i trzeba jej pilnować .
5C-16-3D-92

Afganistan. Czas wracać do domu
 
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Cel: namierzyć okręt podwodny
Rusza PKW Islandia
Javelin gwarantuje skuteczność
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wilki znów na Mazurach
Abrams – czołg niepokonany w walce
Rozkaz: nie brać jeńców
NATO ćwiczy w Gruzji
Psy (w) WOT
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kurs na dyplomację
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Course on Diplomacy
Military Doctor 2021
Kontyngent do zmiany
Raki dla 12 Brygady
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Abramsy dla 1 Brygady
Afghanistan: Going Back Home
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Umowa na Mieczniki podpisana
Nowe książeczki wojskowe
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Medalowy dzień Polaków!
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Powstanie było czymś niezwykłym
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Poligon na miarę XXI wieku
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Żołnierze bez testów z WF-u
Żeglarki na kursie po medal
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polak najlepszym podoficerem NATO
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
NATO Andersa
GROM, czyli gotowi ratować życie
Świętuj razem z żołnierzami!
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Co ze sprawdzianem z WF?
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Lider po amerykańsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO