moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zamach w Bostonie a polska policja

Antyterrorystyczna akcja w Bostonie została przeprowadzona modelowo. Pokazała też, jak istotna jest współpraca służb mundurowych z obywatelami. I jak bardzo społeczeństwo ufa policjantom – zauważa gen. Roman Polko.

W Bostonie zamachowcy przeprowadzili atak, używając ogólnodostępnych materiałów. Odpowiada to obecnej taktyce Al-Kaidy, by nie tylko zabić, ale także ciężko ranić jak najwięcej osób. Taki zamach ma ogromne konsekwencje psychologiczne. Pokazuje społeczeństwu, że może zostać zaatakowane w każdej sytuacji, a środki do tego celu mogą pochodzić ze zwykłego sklepu. To wprowadza atmosferę strachu i napięcia.

Wydarzenia w Bostonie zszokowały Amerykanów. Ale też pokazały, jak bardzo to społeczeństwo ufa mundurowym. To przecież dzięki współpracy z obywatelami udało się schwytać Dżochara Carnajewa. Gdy policja i władze lokalne zaapelowały, by mieszkańcy pozostali w domach, bo w ten sposób łatwiej będzie namierzyć terrorystów, wszyscy się temu podporządkowali. Nie słychać było głosów sprzeciwu czy niezadowolenia. Zamknięcie tak ogromnego miasta było zdarzeniem bezprecedensowym. Ale Bostończycy wierzyli, że skoro policja wydała takie polecenie, to znaczy, że jest to konieczne i uzasadnione.

O stosunku mieszkańców do mundurowych można się było również przekonać, po ujęciu młodszego z zamachowców. Mieszkańcy Bostonu bili brawo policji, gratulowali im i dziękowali. Czy Polacy zareagowaliby tak samo?

Czy były jakieś mankamenty akcji? Na pewno coś udałoby się znaleźć, ale zanim zaczniemy krytykować amerykańskie służby, spójrzmy na siebie.

Bezpieczeństwo w ogromnej mierze zależy od prewencji. Chodzi przecież o to, by nie dopuścić do ataku. A to jest możliwe tylko wtedy, gdy służby potrafią dotrzeć do informacji o zagrożeniu i podjąć odpowiednie kroki, by to zagrożenie zneutralizować. Niestety, z mojego doświadczenia wynika, że w Polsce często bagatelizuje się niepokojące sygnały. Bywa, że do potencjalnych napastników podchodzi się z lekceważeniem. Tak, jakby u nas nie istniało zagrożenie terrorystyczne. A ono istnieje, tak jak w każdym innym miejscu na świecie.

W USA można było przeprowadzić tak sprawną operację dzięki temu, że Amerykanie mają świetnie wyszkolonych policjantów i doskonały sprzęt. Gorzko wypada porównanie z polskimi realiami. Biuro Operacji Antyterrorystycznych to – jak zapewniał rzecznik policji – elita policji. Szkoda tylko, że ośrodki, w których się szkolą policjanci, są niedoinwestowane. Obiekty szkoleniowe często urągają jakimkolwiek standardom.

Osobną sprawą są procedury, które często nie ułatwiają działań policji. Niekiedy nawet funkcjonariuszom opłaca się wykazywać postawę zachowawczą niż działać, bo później w mediach pojawia się fala krytyki, że mundurowi użyli np. gazów łzawiących. Policja amerykańska jest brutalna, ale skuteczna. Funkcjonariusze mogą też liczyć na wsparcie prawne. U nas niestety przepisy bardziej dbają o przestępcę niż o stróża prawa.

gen. dyw. rez. Roman Polko
były dowódca GROM-u, autor kilku książek, m.in. ostatnio wydanej, napisanej wspólnie z żoną Pauliną Polko, „Szefologiki, czyli logiki szefowania”

dodaj komentarz

komentarze

~binio
1368133020
Panie generale tego sie nie spodziewalem ,ze bedzie Pan tak krytyczny o polskiej policji.Mieszkam kolo Bostonu od 28 lat.I nie jest tak rozowo jak pan to pisze o bostonskich policjantach,Policja miala szczescie ,ze zamachowcy sie nie maskowali,widac to na kamerach.Srodki jakimi dysponuja sa olbrzymie,my podatnicy wyprowamy sobie wnetrznosci placac olbrzymie podatki.Zlapanie drugiego zamachowca ,to byla musztarda po obiedzi.
5B-6E-BE-00
~maratończyk
1366995840
gorzkie słowa ale prawdziwe. Zapewne smutną rzeczywistość jest wstanie zmienić tylko wielka tragedia. Jak to u nas bywa i w innych dziedzinach np. powodzi
C3-82-5C-79

Barwy walki
 
Mundury w linii... produkcyjnej
Strażacy ruszają do akcji
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Głos z katyńskich mogił
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Święto wojskowego sportu
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Kurs z dzwonem
Szarża „Dragona”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Odstraszanie i obrona
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Charge of Dragon
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO