moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi zatrzymali terrorystę z top listy

Polscy i afgańscy żołnierze jednostek specjanych schwytali Mullę Abdula Kabira. Znajdował się on na samym szczycie listy najgroźniejszych terrorystów we wschodnim Afganistanie. Był poszukiwany m.in. za zamachy na żołnierzy koalicji ISAF, w tym Polaków, rozboje, wymuszenia, porwania dla okupu.


Kabir kierował siatką talibów. Jego grupa odpowiadała m.in. za podłożenie ładunku wybuchowego, w wyniku którego 18 sierpnia 2011 roku zginął polski żołnierz. Była też powiązana z zamachowcami, którzy przeprowadzili 21 grudnia 2011 roku atak z na polski konwój wojskowy. Zginęło wtedy pięciu naszych żołnierzy.

Od pięciu lat Mulla Abdul Kabir znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych afgańskich terrorystów – JPEL (ang. Joint Prioritized Effects List). W grudniu 2012 r. jego nazwisko umieszczono na pierwszym miejscu dziesiątki najbardziej poszukiwanych i aktywnych talibów, działających we wschodnich prowincjach Afganistanu.

Kabir został zatrzymany w nocy z 3 na 4 stycznia, w prowincji Ghazni przez polskich i afgańskich komandosów. Operację specjalną przeprowadzili żołnierze z Zespołu Zadaniowego Wojsk Specjalnych, wspólnie z lokalną jednostką antyterrorystyczną PRC Ghazni. Informację o miejscu jego pobytu zdobył polski wywiad wojskowy.


Kabir to bardzo ważna postać dla talibów. Był członkiem Wysokiej Rady Przywództwa Talibów i wicepremierem ich rządu od kwietnia do listopada 2001 roku. Sprawował też funkcję gubernatora prowincji Nangarhar. Urodził się między rokiem 1958 a 1963 w prowincji Paktia.

– Wcześniej Mulla Abdul Kabir był celem kilkunastu operacji przeprowadzonych przez afgańskie oraz sojusznicze siły specjalne. Jednak za każdym razem udawało mu się uniknąć zatrzymania – mówi ppłk Mirosław Ochyra, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego, odpowiedzialnego za misje polskich żołnierzy poza granicami kraju.

Mulla Abdul Kabir był także poszukiwany afgańskim listem gończym za przestępstwa przeciwko ludności cywilnej i funkcjonariuszom publicznym. Jest podejrzewany o dokonywanie zbiorowych egzekucji na afgańskich cywilach, porwania dla okupu i zabójstwa, wymuszenia rozbójnicze, organizowanie ataków na konwoje cywilne.

PZ

autor zdjęć: PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze

~Sobenna
1357515900
Czy to przypadkiem nie ten sam, którego złapano już 2 lata temu? Co tu jest grane? http://www.dailymail.co.uk/news/article-1253075/Taliban-commander-Mullah-Abdul-Kabir-captured-Pakistan.html
C8-C3-1E-70
~Z.
1357493280
Dlaczego Polscy zolniez sa w Awganistanie?
B1-81-54-4B

Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
NATO zwiększy produkcję broni
Westerplatte zmieni się nie do poznania
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Królowa wspinaczki kończy karierę
Bez zmian w emeryturach
Przełomowe porozumienie
Szerszeń z Sochaczewa
Podróż w ciemność
Mundur i bokserskie rękawice
Paliwowy krwiobieg NATO
Tropem tajemnic z przeszłości
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Sojusznicza medycyna pola walki
Drony na Legii
Twarzą w twarz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
NATO liczy wydatki przed szczytem
Studenci w koszarach
USA znów uderzyły w Iran
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
PKW Irak zostaje w Jordanii
Dronowy kierunek przyszłości
Miliardy na obronność
Przełomowe zdolności artylerzystów
PIRX-1 na orbicie
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Zbrodnicza farsa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Wsparcie ma znaczenie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Sztuka tworzenia kryptonimu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Prezydent RP o szczycie NATO
Polski wkład w operację „Overlord”
Śmierć w sercu Azji
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Nadchodzą zmiany
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Airbus A330 MRTT
Ostatnia niedziela…
Domek Pilota w LAW otwarty
Mundur w paczkomacie
Zatrzymać drona
Równanie z „Iksem”
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Barakudy z Polski
„Iks” nasz powszedni
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO