moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy żołnierze odznaczeni przez Amerykanów

Szesnastu naszych żołnierzy, którzy służyli w Afganistanie, odebrało amerykańskie odznaczenia. Dwóch generałów uhonorowano medalami najwyższej rangi. Na misji szkolili oddziały afgańskiej armii.


Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Z wnioskiem, by odznaczyć polskich żołnierzy wystąpili dowódcy armii Stanów Zjednoczonych oraz NATO-wskiej misji ISAF.

Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein podkreślał w trakcie spotkania, że partnerstwo polsko-amerykańske nie dotyczy tylko kwestii sprzętu, lecz przede wszystkim współpracy między ludźmi.

Wśród 16 oficerów i podoficerów uhonorowanych przez Amerykanów, medale najwyższej rangi otrzymali dwaj generałowie brygady: Ryszard Wiśniewski odznaczony Legią Zasługi (Legion of Merit) oraz Krzysztof Górecki uhonorowany Brązową Gwiazdą (Bronze Star). Obaj zajmowali się szkoleniem oddziałów armii afgańskiej. W Afganistanie służyli również pozostali odznaczeni.

Uhonorowano także uczestnika II wojny światowej mjr. Mariana Michniewicza. Od ambasadora USA odebrał on flagę amerykańską, która powiewała nad Kapitolem. Michniewicz, który w tym roku skończył 99 lat, służył w 5. pułku ułanów. Podczas wojny wchodził on w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Jego oddział m.in. na początku września 1939 r. wkroczył na teren Prus Wschodnich, a miesiąc później wziął udział w bitwie pod Kockiem. Po jej zakończeniu żołnierz trafił do niewoli. Po wojnie napisał kilka książek o historii 5 pułku ułanów i II wojnie światowej. Został też odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Walecznych.

Źródło: PAP

DK

autor zdjęć: Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze


Brytyjczycy na wschodniej straży
Wojsko na Horyzoncie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Ogień z Leopardów na Łotwie
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Gdy ucichnie artyleria
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
„Horyzont” przeciw dywersji
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Militarne Schengen
W gotowości, czyli cywile na poligony
The Darker, the Better
Drony w szkołach
Marynarze podjęli wyzwanie
Udany start Peruna
Wojskowy bus do szczęścia
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Dzień wart stu lat
Nieoceniona siła edukacji
Żołnierze pomagają w akcji na torach
„Zamek” pozostał bezpieczny
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Polska, Litwa – wspólna sprawa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Dostawa Homarów-K
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Krajowa produkcja amunicji
Terytorialsi na wirtualnych polach walki
Niebo pod osłoną
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Razem na ratunek
Nowe zasady dla kobiet w armii
Polski „Wiking” dla Danii
Pilica w linii
Mundurowi z benefitami
Plan na WAM
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Sukces Polaka w biegu z marines
Warto być wGotowości
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Elementy Wisły testowane w USA
Komplet medali wojskowych na ringu
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Cywile zaskoczyli żołnierzy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO