moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bombowe szkolenie w CS WOT

Od 18 do 29 listopada br. w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej trwa realizacja kursu podstawowego dla kandydatów na instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej. W szkoleniu udział bierze kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju. Szkoleni w czasie realizowanych zajęć realizują wysadzania z łącznym użyciem kilkuset kilogramów materiałów wybuchowych.

Kurs kandydatów na instruktorów w grupie saperskiej i inżynieryjnej realizowany jest dwuetapowo. W jego pierwszej części żołnierze przechodzą trzytygodniowe szkolenie teoretyczne zakończone egzaminem. Po jego zaliczeniu Terytorialsi udają się do Torunia gdzie w czasie dwutygodniowych zajęć praktycznych poznają postawy pracy z minami oraz materiałami wybuchowymi.

„Jestem ogromnie zadowolony, że mogę brać udział w tym kursie. W czasie realizowanych zajęć instruktorzy na każdym kroku powtarzają nam jak ważne są kwestie bezpieczeństwa oraz uczą nas prawidłowego posługiwania się materiałami wybuchowymi. Zajęcia realizowane są w sposób ciekawy, a duża ilość materiałów wybuchowych pozawala nam na przećwiczenie różnych scenariuszy działań” – powiedział kursant z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pełen kurs instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej podzielony jest na trzy etapy – podstawowy, instruktorski oraz doskonalący. W czasie pierwszego z nich (kursu podstawowego) terytorialsi poznają tajniki wysadzania, niszczenia różnorodnych elementów konstrukcyjnych, budowania zapór terenowych, ustawiania pól minowych oraz działania z materiałem wybuchowym. „Udział w tym kursie jest moją naturalną drogą do zostania przyszłym instruktorem w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej. Szkolenie prowadzone jest niezwykle interesująco jednakże przede wszystkim bardzo bezpiecznie. Zdobyta tutaj wiedza pozwoli mi w przyszłości na jej doskonalenie oraz udział w kolejnych etapach tego kursu.” – powiedziała uczestniczka z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W drugiej (instruktorskiej) części szkolenia kadra dydaktyczna Centrum Szkolenia WOT zwraca szczególną uwagę na metodykę prowadzenia zajęć. W tym etapie kursanci samodzielnie prowadzą zajęcia z zakresu saperstwa i inżynierii wojskowej, a wykładowcy reagują i poprawiają każde najmniejsze niedociągnięcie. Ostatnia (doskonaląca) część kursu ukierunkowana jest natomiast na naukę związaną z podstawami rozpoznania inżynieryjnego, wykrywania i neutralizacji różnego rodzaju prowizorycznych oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych.

Tekst: por. Krzysztof Wójcik/ CS WOT

red. PZ

autor zdjęć: CS WOT

dodaj komentarz

komentarze


Im ciemniej, tym lepiej
Ułani szturmowali okopy
Nowe zasady dla kobiet w armii
Ogień z Leopardów na Łotwie
Lojalny skrzydłowy bez pilota
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Kosmiczna wystawa
Wojskowy bus do szczęścia
Torpeda w celu
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Plan na WAM
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Gdy ucichnie artyleria
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Dodatkowe zapory
Brytyjczycy na wschodniej straży
Dywersja na kolei. Są dowody
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
My, jedna armia
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Awanse w dniu narodowego święta
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Standardy NATO w Siedlcach
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Marynarze podjęli wyzwanie
Mundurowi z benefitami
Pięściarska uczta w Suwałkach
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dzień wart stu lat
Is It Already War?
Polski „Wiking” dla Danii
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
„Road Runner” w Libanie
Mity i manipulacje
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Sukces Polaka w biegu z marines
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Kaman – domknięcie historii
„Zamek” pozostał bezpieczny
Czy to już wojna?
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Polskie Homary za kołem podbiegunowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO