moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna

Zapewnienie Polsce i Polakom bezpieczeństwa to najważniejszy cel i priorytet Ministerstwa Obrony Narodowej. Ostatnie lata to dobry czas dla polskiej obronności i naszego wspólnego bezpieczeństwa. Zawarte zostały przełomowe kontrakty, do jednostek trafił nowoczesny sprzęt, a pozycja Polski w NATO jeszcze nigdy nie była tak silna.

Nasz narodowy potencjał obronny w połączeniu z przynależnością do NATO i doskonałymi relacjami ze Stanami Zjednoczonymi gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wzmacniamy potencjał obronny Polski i zapewniamy bezpieczeństwo obywatelom zwiększając liczebność Sił Zbrojnych RP, kupując nowoczesne uzbrojenie, umacniając relacje z sojusznikami.

Siły Zbrojne RP przechodzą transformację jakościową i ilościową – rozbudowujemy, wzmacniamy i unowocześniamy nasze zdolności do działania w każdych warunkach i domenach współczesnego pola walki. Trwa intensywna modernizacja. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe zamawiamy nowoczesny sprzęt polskiej produkcji.

Film: MON

Nowy sprzęt dla Wojska Polskiego

Patrioty – czyli system obrony przeciwlotniczej. Będą odpowiadały za obronę powietrzną Polski średniego zasięgu. Polska kupiła dwie baterie Patriot i stara się o zakup kolejnych sześciu. Już trwa integracja pierwszych wyrzutni w Polsce.

Narew, czyli obrona przeciwlotnicza warstwy niższej. Wprowadzono już pierwsze egzemplarze rakietowego systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu opartego na rakietach Camm.

W warstwie bardzo krótkiego zasięgu na wyposażenie wojska trafiły komponenty polskiej produkcji m.in. doskonale sprawdzone w warunkach bojowych zestawy Piorun, systemy Poprad, czy zestawy artyleryjsko-rakietowe Pilica.

Himars – to bardzo skuteczna artyleria dalekiego zasięgu. Dostawy tych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zaczną się w tym roku.

F-35umowa na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35 dla sił powietrznych. To najnowocześniejsze samoloty wojskowe na świecie. Pierwsze myśliwce trafią do Polski już w 2024 roku.

Abrams – kupiliśmy 250 amerykańskich czołgów Abrams w najnowocześniejszej konfiguracji M1A2 SEPv3 oraz 116 czołgów Abrams starszej wersji.

Wojsko Polskie konsekwentnie wzmacnia potencjał z wykorzystaniem nowoczesnych koreańskich technologii obronnych. Zawarliśmy umowy na 1000 czołgów K2, 672 haubice K9, 48 samolotów bojowych FA-50 oraz 288 wyrzutni rakiet K239 Chunmoo.

Kupujemy najlepsze polskie pojazdy bojowe – armatohaubice Krab i samobieżne moździerze Rak. Wkrótce będą niszczyciele czołgów Ottokar Brzoza.

Siły powietrzne otrzymały nowoczesne śmigłowce s-70i Black Hawk w wersji dla wojsk specjalnych. Wkrótce do wojska trafią wielozadaniowe śmigłowce AW101 i AW149.

Zawarliśmy jeden z największych kontraktów w historii polskiego przemysłu obronnego – zamówiliśmy ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty „Borsuk”.

Wzmacniamy Marynarkę Wojenną RP – zawarliśmy jeden z największych kontraktów na budowę 3 fregat rakietowych w ramach programu „Miecznik”. Na morzu służy już korweta patrolowa „Ślązak” i pierwsze niszczyciele min programu „Kormoran” oraz holowniki B860.

Bayraktarpierwszy zestaw nowoczesnych dronów rozpoznawczo-bojowych jest już w Wojsku Polskim. Łącznie umowa obejmuje 24 drony. Mamy również bezzałogowy system „Gladius”, drony MQ-9A Reaper i sprawdzone w warunkach bojowych Flyeye oraz amunicję krążąca Warmate. Wkrótce żołnierze otrzymają zestawy dronów z programu o kryptonimie „Wizjer”.

Grotznacznie zwiększyliśmy zamówienia na doskonałe polskie modułowe karabinki. Sprawdzonych w boju Grotów, dzięki zawartym umowom i aneksom, w Wojsku Polskim będzie łącznie blisko 184 tys. Do Sił Zbrojnych RP z polskiej fabryki trafią też nowe, samopowtarzalne karabiny wyborowe umożliwiające skuteczne rażenie celów na odległościach przekraczających 800 metrów.

Satelity – nowe zdolności w zakresie rozpoznania obrazowego. Podpisaliśmy umowę na własne satelity, a już teraz możemy korzystać z funkcjonujących rozwiązań francuskich w tym obszarze.

Liczby mówią same za siebie

Równolegle do intensywnej modernizacji, wzrasta liczebność Wojska Polskiego – pod koniec 2022 osiągnęliśmy 164 tys. żołnierzy. 2022 był również rekordowy pod względem powołań do zawodowej służby wojskowej – 13 742 żołnierzy, to liczba największa od czasu likwidacji obowiązkowej służby wojskowej (tzw. poboru). Długofalowy cel jakim jest osiągnięcie liczebności na poziomie co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tysięcy żołnierzy WOT i 250 tysięcy żołnierzy zawodowych jest realny i będzie konsekwentnie realizowany.

Odtwarzamy zlikwidowane przez naszych poprzedników jednostki i tworzymy nowe formacje – 18. Dywizja Zmechanizowana, 1. Dywizja Piechoty Legionów – pierwsza z nich już funkcjonuje, druga właśnie się tworzy. Jej jednostki znajdą się m.in. w Białymstoku, Kolnie czy Grajewie.

Od 2017 roku rozwijamy w Polsce piąty rodzaj Sił Zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej. Terytorialsi, działający pod hasłem „Zawsze gotowi, zawsze blisko” bronią i wspierają lokalne społeczności, co było szczególnie widoczne podczas pandemii, powodzi czy innych kryzysów w tym w trakcie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

Powołano także w 2022 Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, które stało się podstawą dla Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – ta formacja odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa w piątej domenie operacyjnej, za jaką podczas zorganizowanego w Warszawie w 2016 r. szczytu państw NATO uznano cyberprzestrzeń.

Służba w Wojsku Polskim – to się opłaca

Wojsko jest atrakcyjnym pracodawcą, który gwarantuje jasne i perspektywiczne warunki zatrudnienia – czytelną ścieżkę kariery i coraz większe pieniądze. W 2022 r. najniższa stawka uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego wynosiła 4.560 zł, to wzrost w porównaniu do 2015 r. o 2060 zł, tj. o 82,4%. Przeciętne uposażenie jest natomiast sporo wyższe i przekracza 6.000 zł. Dochodzą do tego liczne dodatki m.in. za posiadane kwalifikacje (nawet do 5250 zł), które wojsko pomaga również zdobywać. Wprowadziliśmy kolejne świadczenie motywacyjne, które ma zachęcić żołnierzy do pozostawania w służbie – po 15 latach służby wojskowi będą otrzymywali dodatkowe 5 proc. uposażenia oraz dodatkowo 1 proc. za każdy kolejny rok (do maksimum 15% po 25 latach służby). Ci, którzy odbędą 25 lat służby wojskowej, ale nie więcej niż 28 lat i 6 miesięcy otrzymują dodatek w wysokości 1500 zł miesięcznie, a ci którzy przekroczą 28 lat i 6 miesięcy służby wojskowej – w wysokości 2500 zł miesięcznie.

Polska silna to Polska bezpieczna – również na arenie międzynarodowej

Wzmacniamy pozycję Polski na arenie międzynarodowej – przykładem docenienia tych wysiłków była m.in. organizacja w 2016 r. w Warszawie szczytu państw NATO. Decyzje, które podjęto położyły podwaliny pod zwiększenie zaangażowania sojuszniczego w naszym regionie – to dzięki temu co wtedy zainicjowaliśmy, dziś w Polsce przebywa ponad 10 000 żołnierzy sił sojuszniczych, którzy razem z naszymi wojskami czuwają nad naszym bezpieczeństwem.

Polska stała się ważnym podmiotem na arenie międzynarodowej i wnosi aktywny wkład w budowę globalnego systemu bezpieczeństwa – wysyłamy swoje kontyngenty lądowe na Łotwę (w ramach programu NATO eFP), do Rumunii (NATO tFP) i Republiki Środkowoafrykańskiej (w ramach unijnej misji EUTM RCA), powietrzne do krajów bałtyckich (Baltic Air Policing), a także morskie wydzielając okręty do Stałych Zespołów Sił Szybkiego Reagowania NATO.

Nasza postawa, polityka i działania dyplomatyczne przekładają się na konkretne decyzje – to właśnie w Polsce powstało dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Od jesieni 2020 r. w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Realizowany jest szereg znaczących inwestycji wynikających z podpisanej umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) w 2020 r., między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o wzmocnionej współpracy obronnej.

Wsparcie Ukrainy

Polska jest jednym z liderów i największych donatorów pomocy dla walczącej Ukrainy, zarówno humanitarnej, jak również wojskowej. Już teraz Ukraińcy wykorzystują kilkaset przekazanych przez Polskę czołgów oraz inne rodzaje sprzętu m.in. karabinki Grot, zestawy przeciwlotnicze Piorun czy armatohaubice Krab – każda sztuka przekazanego wyposażenia służy do obrony przed brutalną i bezpodstawną agresją Rosji. Szkolimy także żołnierzy ukraińskich w obsługach czołgów Leopard. Dzięki naszym wysiłkom na Ukrainę trafią baterie Patriot i czołgi Leopard, które nasz kraj zaoferował jako pierwszy. Cały czas angażujemy się również w pomoc szkoleniową m.in. w ramach unijnej misji pomocy wojskowej UE (EUMAM) dla Ukrainy – dowództwem operacyjnym tej misji dowodzi Polak – generał dywizji Piotr Trytek.

Ostatnie lata to dobry czas dla polskiej obronności i naszego wspólnego bezpieczeństwa.

MON

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
 
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Trzy miecze pokoju
Kajakarze i wioślarze na podium
„Czarownice” nad Londynem
Latający radar
Dzień, który zmienił bieg wojny
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Przesmyk w grze
„Osiodłać krowę”
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Equipment Tailored to the Needs
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Terytorialsi przechodzą certyfikację
AWACS-y dostarczone
Eurosatory 2024 idą na rekord
AW149 wkrótce „made in Poland”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż w ciemność
Mistrzowie Spike`ów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gortat Team vs drużyna NATO
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
„Umieram jak Polak”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Inwestycja potrzebna jak tlen
Pokazali swoją siłę
Plan na szczyt
Spadochroniarze w operacji TALO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Policjanci szkolą wojsko
Zaprojektuj mural o powstaniu
Docenić „misjonarzy”
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sztandar dla cyberwojsk
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Koszykarskie święto w Łodzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
NATO on Northern Track
Czy kraje UE sięgną po polską broń?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO