moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego

W sprawie Ukrainy wszyscy mówimy jednym głosem – powiedział Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent zwołał RBN, by z przedstawicielami parlamentu i sceny politycznej porozmawiać o bezpieczeństwie Polski w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą. Obrady odbyły się dokładnie rok po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się dzisiaj w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie w ramach RBN objęte jest klauzulą niejawności, dlatego jego szczegóły nie mogą zostać upublicznione. Wiadomo jednak, że Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu RBN, by omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa w kraju w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Duda przedstawił efekty prowadzonej w ostatnich dniach ofensywy dyplomatycznej, czyli serii spotkań z najważniejszymi politykami i przywódcami w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz w Brukseli. Dyskusja dotyczyła także wniosków z nadzwyczajnego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce. W posiedzeniu RBN wzięli udział m.in. szef BBN Jacek Siewiera, szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz przedstawiciele opozycji. W czterogodzinnym posiedzeniu RBN wziął udział także generał Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

– Zwołałem posiedzenie Rady w związku z cyklem spotkań międzynarodowych, które mieliśmy w ostatnim czasie. Poczynając od mojego spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Rzeszowie, przez spotkania w Brukseli, Londynie, Monachium aż do spotkania z Joe Bidenem w Warszawie – mówił po posiedzeniu prezydent Duda. Podczas konferencji prasowej zwierzchnik sił zbrojnych wyjaśnił, że na posiedzeniu RBN mówiono także o tym, w jaki sposób państwa NATO mogą nadal wspierać Ukrainę przed rosyjską agresją. Prezydent Duda poinformował również, że dzisiaj, w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, ogłoszona została wspólna deklaracja państw Trójkąta Weimarskiego, którą w Monachium uzgodnili prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec. Deklaracja ta jest wyrazem poparcia dla walczącej Ukrainy i jednocześnie potępieniem agresywnej polityki Rosji.

– Padło wiele ważnych i ciekawych propozycji. Jestem wdzięczny uczestnikom spotkania za dotychczasowe poważne podejście i za utrzymywanie go w stosunku do tego, o czym mówimy na Radach Bezpieczeństwa Narodowego. Dzięki temu na arenie międzynarodowej mogę śmiało mówić, że scena polityczna w Polsce w sprawie Ukrainy i wojny wywołanej przez Rosję ma takie samo zdanie. Nie ma w Polsce poważnej siły politycznej, która w jakikolwiek sposób by się od tego odrywała – podkreślił Andrzej Duda. – Wszyscy de facto mówimy jednym głosem i to jest bardzo ważne. Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom Rady – dodał. Przyznał, że Polska jest trzecim, po USA i Wielkiej Brytanii, krajem jeśli chodzi o wartość przekazywanej Ukrainie pomocy militarnej. – Staramy się mobilizować pozostałych do udzielania wsparcia. Oprócz bohaterstwa obrońców, tylko taki rodzaj pomocy jest w stanie odeprzeć rosyjski atak – dodał prezydent.

Zwierzchnik sił zbrojnych wspomniał też o nieobecności na posiedzeniu RBN premiera Mateusza Morawieckiego, który dziś przebywa z wizytą w Kijowie. – Uśmiecham się, że pojechał tam zawieźć nasze Leopardy jako pierwsze czołgi, które dotrą na Ukrainę w ramach koalicyjnej pomocy czołgowej, której jesteśmy inicjatorem – mówił prezydent.

Jeszcze przed rozpoczęciem narady głos zabrał wicepremier Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił, że zainicjowana przez Polskę inicjatywa stworzenia koalicji czołgowej nabiera tempa. Polska buduje koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard 2A4, a Niemcy koalicję użytkowników czołgów Leopard w wersji 2A6. – Dziękuję moim odpowiednikom z Norwegii, Kanady, Finlandii i innych państw. Doprowadziliśmy do powstania batalionu czołgów – mówił szef MON. Wicepremier Błaszczak potwierdził, że pierwsze polskie Leopardy trafiły dziś na Ukrainę. Przypomniał również, że ukraińscy pancerniacy szkolą się w Świętoszowie.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Przemysław Keler/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO