moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nadzwyczajne spotkanie sojuszników

Niemal rok po rosyjskim ataku na Ukrainę w Warszawie odbył się nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. – Państwa, których przywódcy zgromadzili się wokół tego stołu, były nie tylko liderami przez ostatni rok, ale również tymi sojusznikami, którzy wzmacniali NATO – powiedział podczas obrad Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych.

Nadzwyczajny szczyt Grupy B9 odbył się w Warszawie. Aby wziąć w nim udział, do Polski przyjechali przywódcy państw, które ją tworzą, czyli: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. – Ten szczyt ma szczególne znaczenie, spotykamy się niemal w rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy i które ma wpływ na sytuację bezpieczeństwa na całym świecie – mówił prezydent Andrzej Duda, inaugurując obrady. Przypomniał, że rok temu, a dokładniej dzień po ataku Rosji na Ukrainę, sojusznicy spotkali się w tym samym miejscu, aby omówić wyzwania, które w związku z agresją stanęły nie tylko przed członkami Grupy B9, lecz także całym Sojuszem Północnoatlantyckim. – Dziś zastanowimy się wspólnie, w gronie naszych najbliższych sojuszników, nad kolejnymi krokami przed szczytem B9 w Bratysławie oraz szczytem NATO w Wilnie. Chcemy też rozmawiać o możliwościach udzielania dalszego wsparcia Ukrainie – zaznaczył polski prezydent.

W obradach sojuszników wziął udział gość specjalny: przebywający od dwóch dni w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych. Joe Biden przypomniał, że przed laty, kiedy ważyła się kwestia rozszerzenia NATO, to właśnie on, wówczas senator, nalegał, by do Sojuszu przyjęto nowych członków. Biden wspominał, że podczas jednej z ostatnich rozmów z przedstawicielem Rosji powiedział: „ubiegasz się o finlandyzację NATO, a zobaczysz NATO-izację Finlandii”. – I tak się stało. Jesteśmy silni i coraz silniejsi – zaznaczył. Amerykański prezydent podkreślił, że zdaje sobie sprawę z tego, że państwa należące do Grupy B9 przyjęły najwięcej uchodźców z Ukrainy. Stany Zjednoczone – jak mówił – starają się zapewniać objętemu wojną państwu „co tylko możliwe, aby mogło walczyć o swoją wolność”. – Kraje, których przedstawiciele spotkali się dziś wokół tego stołu, były nie tylko liderami przez ostatni rok, ale były również tymi sojusznikami, którzy wzmacniali NATO. Chcę podkreślić, że jest to widoczne – mówił Biden.

Aby spotkać się z przywódcami Grupy B9, do Warszawy przyjechał także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Widzimy, że prezydent Rosji nie szykuje się do pokoju, widzimy, że szykuje się do kontynuowania wojny. Dlatego musimy dać Ukrainie to, co konieczne, aby przetrwała. Nie wiadomo, kiedy wojna się skończy, ale gdy to nastąpi, musimy mieć pewność, że historia nie zatoczy koła – przekonywał. Powiedział także, że zanim Moskwa zdecydowała się na prowadzenie pełnoskalowej wojny w Ukrainie, zaatakowała Gruzję, a także Donbas i Krym. – Nie możemy pozwolić, by Rosja kawałek po kawałku odrywała sobie kawałeczki europejskiego bezpieczeństwa. Musimy wyrwać się z tego cyklu opresji – podkreślił szef NATO.

Podczas obrad przywódcy państw Grupy B9 oraz zaproszeni na spotkanie goście specjalni skupili się na tematach związanych ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO oraz możliwościami dalszego wspierania Ukrainy.

Udział w szczycie Grupy B9 był ostatnim punktem programu wizyty prezydenta Bidena w Polsce.

Grupa B9, nazywana także Bukaresztańską Dziewiątką, została powołana, aby zacieśnić współpracę między państwami znajdującymi się na wschodniej flance NATO. Tworzy ją dziewięć państw Europy Środkowo-Wschodniej: Polska, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Węgry. Działalność zainaugurowała w 2014 roku w Warszawie, po aneksji Krymu przez Rosję. Rok później w Bukareszcie członkowie B9 podpisali deklarację regulującą zasady współpracy. Przedstawiciele Grupy rozmawiają o sprawach związanych ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO, ze szczególnym uwzględnieniem działań Federacji Rosyjskiej, o sposobach zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz na temat współpracy wojskowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP, Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Kadisz za bohaterów
 
Pod skrzydłami Kormoranów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Przygotowania czas zacząć
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Zmiany w dodatkach stażowych
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Charge of Dragon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Front przy biurku
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna na detale
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO