moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Styczniowe weekendy pełne szkoleń

15 szkoleń podstawowych, 8 wyrównawczych, ponad 8200 żołnierzy na szkoleniach rotacyjnych - kolejny styczniowy weekend pełen ćwiczeń w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Leniwy początek roku nie dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Po tym szkoleniowym weekendzie ponad 17000 Terytorialsów będzie już po pierwszych zajęciach rotacyjnych w swoich brygadach. Rozpoczynanie roku od intenstwnych ćwiczeń nie stanowi jednak problemu dla żołnierzy WOT:

Na swoją rotację czekałem z niecierpliwością, bo ostatni raz szkoliłem się przed świętami Bożego Narodzenia. Lubię aktywnie spędzać sobotę i niedzielę, więc oczekiwałem, że weekend z innymi żołnierzami również zaliczę do udanych - nie zawiodłem się. Taktyka w terenie zalesionym, elementy "czarnej" taktyki oraz strzelnica, to było to, czego brakowało mi w świąteczno-noworocznej przerwie pomiędzy szkoleniami rotacyjnymi. Instruktorzy odpowiadali na każde pytania i korygowali błędy popełniane przeze mnie i moich kolegów z plutonu, metodycznie wyjaśniając co robimy nie tak. Wiem, nad czym muszę popracować do kolejnego szkolenia - mówi jeden z żołnierzy 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Od początku istnienia 18SBOT ponad 100 żołnierzy wzięło udział w kursie z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi WOT, które odbywały się w kilku tygodniowych terminach. Wiedzę zdobytą podczas szkolenia z byłymi żołnierzami jednostek specjalnych młodzi instruktorzy wykorzystują podczas szkoleń rotacyjnych, prowadząc zajęcia w pododdziałach.

Każdy żołnierz, który jest zainteresowany zdobyciem nowych kompetencji lub rozwojem tych, które już posiada, może zgłosić chęć udziału w kursach i szkoleniach organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W ubiegłym roku CSWOT zorganizowało ponad 100 szkoleń, w ramach których przeszkolono blisko 2 tys. żołnierzy na kursach m.in. operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, medycyny pola walki - COMBAT MEDIC, operatorów WARMATE, SERE, naziemnych zespołów poszukiwawczo – ratowniczych, instruktorów - snajperów, instruktorów karabinów maszynowych, celowniczych granatników M72 oraz obserwatorów ognia. Obecnie w Toruniu trwa kurs operatorów ppk JAVELIN, a kolejne są już w przygotowaniu.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej szkolą się także z innymi rodzajami Sił Zbrojnych RP. Od 16 stycznia biorą udział w zimowym Zgrupowaniu Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w Kotlinie Kłodzkiej. Terytorialsi z kilku brygad ucza sie prowadzić obserwację, ćwiczą przetrwanie w trudnych warunkach oraz doskonalą pracę w zespołach. Organizatorem poligonu jest Dowództwo Generalne RSZ.

Różnorodność szkoleń przyciąga do Wojsk Obrony Terytorialnej nowych ochotników, którzy wykorzystując zimową przerwę w nauce kierują swoje kroki na szesnastodniowe szkolenie podstawowe w ramach projektu "Ferie z WOT". W ten weekend pierwsi kandydaci na Terytorialsów przekroczą bramy koszar 1 Podlaskiej Brygady OT i 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT. Ci, którzy rozpoczęli swoje szkolenie w ubiegłym tygodniu są już na półmetku i przygotowują się do "pętli taktycznej" - całodniowego sprawdzianu umiejętności zdobytych od początku ich pobytu w wojsku. "Ferie z WOT" trwają w 15 brygadach, a pierwsze przysięgi w 2023 roku już za tydzień.

Oprócz zadań szkoleniowych Terytorialsi angażują się także w akcje związane z obchodami świąt państwowych i rocznic. 22 stycznia przypada 160 rocznica Powstania Styczniowego. Ten dzień żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady OT wykorzystają na wyjście "W teren", biorąc udział w XXX Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych. Terytorialsi "stołecznej osiemnastki" będą zabezpieczali uroczystości w Warszawie. W każdej z brygad OT wydzieleni żołnierze odwiedzili miejsca pochówku Powstańców Styczniowych oraz znajdujące się w kraju miejsca upamiętniające chwałę oręża polskiego.

***

Jeśli chcesz zostać Terytorialsem i zdobyć nowe umiejętności podczas szkoleń lub doskonalić te już pozyskane - dołącz do nas!

Skontaktuj się z rekruterem WOT z Twojego powiatu, wyszukując kontakt na stronie Rekruterzy WOT lub dzwoniąc pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 - 15:30).

Możesz także odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji, które znajdziesz na stronie Centra rekrutacji - CWCR (wojsko-polskie.pl)

Dołącz do nas - nauczymy Cię jak być Zawsze gOTowym i Zawsze blisko !

Tekst: DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


W hołdzie wołyńskim ofiarom
 
Reforma systemu RPW
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Armia Czerwona niesie śmierć
Cegiełka na morzu
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Rozmowy (nie)kontrolowane
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Patrioty znów będą ćwiczyć
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Bożeny wspierają saperów
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Orlik w natowskiej misji
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Cekaemy i trumny
Bohaterowie spod Węgrowa
Instruktor z cienia
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Patrioty w stolicy
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Sojusznicza rotacja
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Sobota z żołnierzami
Terenowe motocykle II RP
Odry dostarczone
Armia przetestuje Piraty
System Patriot na warszawskim Bemowie
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
HIMARS-y dla Polski
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Abramsy jadą do Ukrainy!
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Śladem profesjonalistów
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Dodatek już nie za klasę
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Air Policing piątej generacji
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Proces na pokaz
Łączność dla czołgów
Ukraina czeka na czołgi
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Za nami jest tylko śmierć
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Sposób na drony
Styczniowy poligon terytorialsów
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Sonda dla cywilów!
Przetarcie przed manewrami
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO