moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi 5 Mazowieckiej BOT przysięgali w Mławie

Ponad 50 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” zakończyło tegoroczną „szesnastkę” realizowaną w ramach projektu „Wakacje z WOT”. W sobotę 17 września rekruci złożyli uroczystą przysięgę wojskową na Starym Rynku w Mławie.

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w sobotę 17 września br. o godzinie 11:00 złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość z pełnym ceremoniałem odbyła się po raz pierwszy w Mławie, a zwieńczeniem jej była defilada pododdziałów 5 MBOT. Podniosłe słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam…” wypowiedziało ponad pięćdziesięciu ochotników, którzy swoje szkolenie podstawowe ukończyli w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

To była już piąta przysięga w tym roku złożona na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady OT, a zarazem kolejna, która odbyła się poza koszarami jednostki wojskowej. Dowódca Brygady zwracając się do nowo zaprzysiężonych, wyraził dumę i satysfakcję z podjętej przez nich decyzji o założeniu munduru żołnierza Wojska Polskiego, która jest przejawem ich dojrzałości, a zarazem manifestacją gotowości do walki dla dobra ojczyzny.

Podczas uroczystości odczytano list Ministra Obrony Narodowej, który skierował do żołnierzy składających przysięgę. -Wierzę, że sumienną, wzorową służbą będziecie się przyczyniać do wzmacniania etosu naszego wojska i zwiększania bezpieczeństwa Polski. Żołnierze Wojsk Obrony terytorialnej aktywnie angażują się we wsparcie ukraińskich uchodźców, współpracują na rzecz zapewniania bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, służą pomocą wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ich obecność. Swoimi działaniami potwierdzają siłę i znaczenie tej wyjątkowej formacji Wojska Polskiego. Dziękuję Wam za zasilenie szeregów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.” – napisał wicepremier minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Żołnierze 5 MBOT przed złożeniem uroczystej przysięgi ukończyli intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczyna cykl szkoleń w WOT. Potwierdzeniem ukończonego szkolenia był egzamin - „pętla taktyczna”. Praktyczny sprawdzian nabytych umiejętności w czasie „szesnastki” Terytorialsi zdali w miniony czwartek na placu ćwiczeń taktycznych Targonie.

Kolejne szkolenia, zarówno dla nowych ochotników jak i rezerwistów z północnego Mazowsza rozpoczną się w Ciechanowie 7 października, 18 listopada, oraz 17 grudnia. We wszystkich batalionach lekkiej piechoty wyznaczeni są rekruterzy, którzy udzielą wyczerpujących odpowiedzi na pytania chętnych kandydatów do służby.
Kontakt do rekrutera, który pomoże przejść cały proces rekrutacji, można w szybki sposób odszukać pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

***
Zostań Terytorialsem!

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-60 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, niepełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.  Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest doskonałą szansą na połączenie życia rodzinnego, zawodowego z możliwością służby dla Polski.

Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
 
RBN o rezultatach szczytu NATO
Brązowa czwórka podwójna
Lecimy F-35
"Jesienny ogień” z ministrem
Szwedzi na „Czernickim”
Plan misji „Air Defender”
Moc Buzdygana
Spełnia marzenia
Stawia na dobrą komunikację
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Długi marsz na wschód
Wirtualna walka na morzu
Odliczanie do przysięgi
Wyższe diety za służbę na granicy
Czerwona powódź
Wojskowe kontrakty w USA
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Raki dla podhalańczyków
Wojsko pomoże Słoweńcom
Nie płynie z nurtem
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Śladem profesjonalistów
Przyszłość pod znakiem dronów
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
16 Dywizja świętuje
Nie uznaje półśrodków
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Tak rodziła się konspiracja
Konsekwentnie dąży do celu
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Szef MON-u o planach obrony kraju
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska rozdarta przez okupantów
Abramsy jadą na ukraiński front
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Dwa medale w Budapeszcie
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Polsko-koreańskie rozmowy
Wychodzi poza schematy
The Power of Buzdygany Awards
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Przysięga w Kolnie
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Okręty NATO przeszukują wody Holandii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO