moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych

Polska, Czechy, Węgry i Słowacja zamówiły około 300 tys. sztuk amunicji ćwiczebnej o kalibrze 9 mm. To pierwsze w 30-letniej historii Grupy Wyszehradzkiej wspólne zakupy zbrojeniowe. Polskie ministerstwo obrony zapowiada, że takich projektów będzie więcej: „Będziemy poszukiwać dalszych możliwości współpracy w zakresie zakupów i utrzymania sprzętu wojskowego”.

Trzysta tysięcy sztuk barwiącej amunicji ćwiczebnej o kalibrze 9x19 mm – FX Marking Cartridge Red (czerwone) i FX Marking Cartridge Blue (niebieskie) zamówiły na początku lutego państwa Grupy Wyszehradzkiej.

Umowa o wartości około 400 tysięcy euro to pierwsze wspólne zakupy wojskowe Polski, Czech, Węgier i Słowacji od utworzenia V4 w 1991 roku. Kontrakt jest realizowany za pośrednictwem Agencji Wsparcia i Zakupów NATO (NATO Support and Procurement Agency – NSPA). – Po 30 latach istnienia V4 dokonujemy pierwszego wspólnego zakupu w obszarze obrony. Przestaliśmy wymyślać nierealistyczne projekty i zgodziliśmy się na zakup amunicji do celów ćwiczebnych – skomentował umowę w mediach społecznościowych czeski minister obrony Lubomir Metnar, który z ramienia Grupy Wyszehradzkiej koordynował to zamówienie.

Pociski FX 9x19mm umożliwiają szkolenie żołnierzy z użyciem standardowych pistoletów o kalibrze 9 mm, z których po wymianie kilku podzespołów (dostarczanych w ramach zestawów konwersyjnych) można strzelać amunicją barwiącą np. podczas szkolenia w terenie zabudowanym.

Przedstawiciele polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślają, że wspólny zakup amunicji szkolnej to dopiero początek bliższej współpracy państw Grupy w zakresie zakupów zbrojeniowych. „Zgodnie z priorytetami współpracy obronnej polskiej prezydencji w V4 będziemy poszukiwać dalszych możliwości współpracy w zakresie zakupów i utrzymania sprzętu wojskowego oraz współpracy przemysłowej tam, gdzie jest to możliwe i korzystne dla wszystkich stron. W tym celu w ramach V4 prowadzone są analizy dotyczące wspólnego pozyskania innych typów amunicji oraz uzbrojenia” – informuje Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego MON.

Grupa Wyszehradzka działa na podstawie deklaracji wyszehradzkiej, którą podpisano 15 lutego 1991 roku. W ramach współpracy wojskowej V4 udało się powołać Grupę Bojową Unii Europejskiej Państw Wyszehradzkich. Zgodnie z koncepcją ma ona wykonywać zadania w czasie operacji lub misji zarządzania kryzysowego UE.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Nowa koalicja dronowa
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Wielki sukces podchorążych z AMW
Azjatycka szansa
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
MON i MSZ o szczycie NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Paliwowy krwiobieg NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polski Gnom
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Spadochronowy triumf
Ostatnia niedziela…
Pieta Michniowska
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
NATO zwiększy produkcję broni
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Tour przez garnizony
Śmierć w sercu Azji
Marzenia częściowo spełnione
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Sportowa rewolucja na AWL-u
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Przełomowe porozumienie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Poskromić kolosa
Pierwszy krok do specjalsów
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wojsko stawia na „armię talentów”
Baobaby docierają do wojska
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Gen wojownika
Morska bryza w dwóch odsłonach
Ostatni lot „Pałera”
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Prezydent RP o szczycie NATO
Dawka wiedzy na trudne czasy
Saperzy w akcji pod wodą
Szerszeń z Sochaczewa
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
W drodze po oficerskie gwiazdki
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Borsuki i roje dronów
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wsparcie ma znaczenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO