moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pandemia nie powstrzymała naszych działań

Naszym celem jest zwiększenie liczebności sił zbrojnych. Nie osiągniemy tego z dnia na dzień, ale już dziś w koordynowanych przez nas programach bierze udział tyle osób, ile liczyłaby co najmniej dywizja Wojska Polskiego – mówi gen. bryg. Artur Dębczak. Dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” podsumowuje rok instytucji i zdradza plany na 2021.

Panie Generale, niebawem Biuro będzie świętować pierwszą rocznicę powstania. Jaki to był rok?

Gen. bryg. Artur Dębczak: Na pewno pracowity i niełatwy. Instytucję budowaliśmy od podstaw, konieczne było utworzenie etatów oraz opracowanie procedur i niezbędnych dokumentów umożliwiających nasze działanie. Stopniowo zaczęliśmy przejmować nadzór nad programem Legii Akademickiej, który wcześniej był koordynowany przez Departament Szkolnictwa Wojskowego MON, nad certyfikowanymi wojskowymi klasami mundurowymi oraz współpracą z partnerami społecznymi, która dotychczas były w domenie Biura do spraw Proobronnych. Następnie ustaliliśmy założenia nowych, powstałych już pod naszą egidą, programów: oddziałów przygotowania wojskowego i cyber.mil z klasą. Była to żmudna, systematyczna praca, może mało zauważalna dla innych, lecz konieczna, by osiągnąć nasze cele.

Czyli?

Cel jest jasno określony: zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych RP, w tym wojsk operacyjnych, szeregów WOT-u oraz rezerw osobowych. Wiadomo, że nie osiągniemy tego z dnia na dzień. Jestem jednak pełen optymizmu i wierzę, że efekty dzisiejszych starań będą widoczne w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat. Już dziś mamy niemal 11 tys. uczniów w klasach mundurowych objętych programami MON-u, do tego ponad 10 tys. studentów, którzy przeszli szkolenie w ramach Legii Akademickiej. Można rzec, że liczebnie to kolejna albo nawet dwie kolejne dywizje Wojska Polskiego. Do tego dochodzi ponad 10 tys. członków organizacji proobronnych, którzy dziś stanowią bardzo silne, społeczne zaplecze armii. Ten potencjał cały czas się zwiększa.

Czy w osiągnięciu założonego celu ma pomóc wprowadzony we wrześniu nowy system rekrutacji do armii?

Zdecydowanie tak. Wprowadzenie go, zwłaszcza w czasie pandemii, było potężnym wyzwaniem, ale dziś wiem, że było warto. Nowy system to krótsze i prostsze procedury naboru. Kandydaci bardzo pozytywnie odbierają te zmiany. Taka rekrutacja w połączeniu ze skróconym szkoleniem w ramach służby przygotowawczej sprawiły, że wzrosło zainteresowanie wojskiem. Na internetowym portalu rekrutacyjnym zarejestrowało się ponad 14,4 tys. osób. Codziennie przybywa średnio stu kolejnych ochotników. Świadczy to o tym, że formuła, którą dziś w procesie rekrutacji stosuje większość cywilnych firm i korporacji, sprawdza się także w wojsku. Nie powinno to jednak dziwić, wszak naszymi ochotnikami są ludzie młodzi, wychowani w dobie nowoczesnych technologii.

Uruchomienie Biura oraz wprowadzanie wspomnianych zmian odbywało się w czasie pandemii. Jak sobie poradziliście?

Pojawienie się koronawirusa skomplikowało działanie wszystkich instytucji. Jak większość z nich, także i my staraliśmy się dostosować do wyzwań, które przyniosło życie. Przygotowaliśmy odpowiednie do sytuacji nowe formy szkoleń, nauczania uczniów klas wojskowych i studentów Legii Akademickiej. Przy wsparciu instruktorów z Legii powstawały filmy szkoleniowe, wykłady online, dodatkowe materiały instruktażowe. Mimo początkowych obaw udało się też bez problemu zrealizować praktyczną część programu Legii. Przystąpiło do niego w sumie 4300 studentów, niemal 2100 ukończyło etap praktyczny. Biorąc pod uwagę to, że sytuacja związana z epidemią była dla wszystkich zupełnie nowa, myślę, że poradziliśmy sobie z nią bardzo dobrze.

W czasie pandemii w nowej roli można było zobaczyć także koordynowane przez Biuro organizacje proobronne.

Zgadza się. Pandemia paradoksalnie stała się doskonałą okazją do pokazania zintegrowanego i skutecznego działania organizacji współpracujących z MON-em. Podczas pierwszej fali pandemii spora część z nich się zrzeszyła, a my koordynowaliśmy ich działania na froncie walki z COVID-19. Proobronni w całej Polsce wspomagali osoby potrzebujące. Szyli maseczki i robili przyłbice, organizowali także akcje dezynfekcyjne. Dodatkowo prowadzili działania informacyjne, na przykład apelowali o oddawanie krwi, oraz prowadzili, jak już wspomniałem, zdalne szkolenie dla uczniów klas mundurowych. Wykonali i wciąż wykonują naprawdę kawał dobrej roboty.

Ich zaangażowanie ma być jeszcze większe. MON opracował nową formę współpracy z proobronnymi. Co dokładnie się zmieni?

W szeregach tych organizacji jest wielu znakomitych instruktorów, dlatego chcieliśmy w jeszcze większym stopniu wykorzystać ich potencjał szkoleniowy. Wprowadziliśmy możliwość zawierania tzw. umów partnerskich. W skrócie wygląda to tak, że będziemy oferować proobronnym szkolenia na koszt MON-u oraz priorytetowe traktowanie ich organizacji przy przekazywaniu mienia zbędnego armii, w zamian instruktorzy – członkowie tych organizacji włączą się w szkolenie praktyczne młodzieży biorącej udział w MON-owskich programach edukacyjnych. Do zawierania takich umów będziemy zapraszać nie tylko organizacje współpracujące już z resortem, lecz także te, które dotąd z różnych względów na taką współpracę się nie zdecydowały.

Biuro koordynuje również Program „Strzelnica w Powiecie”, ale niewiele samorządów, mimo wcześniejszych deklaracji, przystąpiło do niego. Dlaczego?

Faktem jest, że pierwsze edycje programu bardzo wysoko ustawiły poprzeczkę, jeżeli chodzi o wymagania techniczne dotyczące budowy takich strzelnic. Wiele samorządów nie było w stanie im sprostać. Bywało też tak, że niektórzy się zgłosili, a potem wycofali z programu, ponieważ zabrakło im środków na współfinansowanie przedsięwzięcia. W tym roku przygotowaliśmy nową edycję Programu „Strzelnica w Powiecie”, którego zasady są bardziej elastyczne i myślę, że zdecydowanie ułatwią jego zrealizowanie. Zainteresowanie jest zresztą większe niż poprzednio, choć trudno na razie przewidzieć, co z tego wyniknie. Na wiele spraw bowiem wpływa trwająca pandemia, zatem dla samorządów ważniejsze niż strzelnica jest na pewno bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Dlatego teraz na ten cel głównie są przeznaczane pieniądze.

Jak wyglądają plany Biura na kolejny rok?

Ruszamy z oczekiwanym przez studentów modułem oficerskim Legii Akademickiej. W pilotażowej edycji weźmie udział 50 osób, które ukończyły moduł podoficerski. Choć nabór na uczelnie jeszcze się nie zaczął, wiemy, że studenci cały czas pytają o możliwość szkolenia. Dlatego chcemy, aby co roku było dla nich co najmniej 250 miejsc.

W 2021 roku ruszy także program dla uczniów szkół średnich cyber.mil z klasą. Mamy już wytypowanych 16 szkół, po jednej w każdym województwie. Na początku roku będziemy wspólnie opracowywać jednolite zasady naboru do takich klas oraz zasady informowania o rekrutacji. Uczniowie rozpoczną w nich naukę 1 września.

W większym niż dotąd stopniu chcemy skupić się także na współpracy międzynarodowej. Obecnie naszymi partnerami są Litewski Związek Strzelecki, Łotewskie Siły Kadetów, Estońska Liga Obrony oraz Siły Kadetów Armii Brytyjskiej. W tym roku chcieliśmy zorganizować międzynarodowe obozy szkoleniowe, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Liczę, że nadrobimy to w 2021 roku. Planujemy dwa obozy w Estonii i po jednym na Litwie i w Wielkiej Brytanii. Wyślemy na nie około stu uczniów. W sierpniu chcemy zorganizować obóz w Polsce. To na razie najważniejsze z naszych planów.

Rozmawiała: Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. BDSPZŻ, Bogusław Politowski, 19 BZ, 22 bpg

dodaj komentarz

komentarze


Mocny sygnał od NATO
 
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Priorytety dla armii
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Którą drogą do armii?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Palmiry – miejsce kaźni
Lista trupich główek
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Będzie za co kupić koreańską broń
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Kleszcze dla wojska
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Leopardy jadą na poligon
Zimowy sprawdzian podchorążych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO