moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Program dla klas wojskowych – trzecia edycja

Chcemy mieć wpływ na to, jakie osoby będą trafiać do jednostek wojskowych za kilka czy kilkanaście lat, dlatego rozpoczynamy nabór do trzeciej edycji programu MON-u – napisał wiceminister Wojciech Skurkiewicz, zapraszając szkoły do udziału w programie „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Czas na złożenie wniosku upływa z końcem lutego.

Program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, którego inicjatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej, rozpoczął się w 2017 roku. Jednym z jego głównych celów jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego i przygotowanie młodzieży ochotników do służby w armii. „Wojsko potrzebuje ludzi świadomych słuszności drogi, którą obrali, wykształconych i ambitnych, a wszystkie te wymogi spełnia absolwent klasy o profilu mundurowym”, napisał wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz w liście do szkół ponadpodstawowych.

Uczniowie dzięki opracowanemu przez MON programowi korzystają z wojskowych centrów szkolenia i wsparcia instruktorów, poznają m.in. regulaminy i musztrę, uczą się dyscypliny wojskowej, taktyki i strzelectwa, biorą udział w szkoleniu inżynieryjno-saperskim oraz bojowym.

W pierwszej edycji, która potrwa do końca sierpnia, bierze udział 58 szkół. – Program spotkał się z ogromnym zainteresowaniem dyrektorów, nauczycieli i uczniów, a współpraca między szkołami i jednostkami układa się bardzo dobrze. Już w ubiegłym roku rozszerzyliśmy program o kolejne 49 placówek. Obecnie w obu edycjach uczestniczy w sumie ponad 5 tys. uczniów ze 107 szkół z całej Polski – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych MON. Resort właśnie uruchomił trzecią edycję programu.

Kto może się zgłosić?

Kwalifikacje do programu prowadzi Biuro do Spraw Proobronnych MON. Zgłosić się może zarówno szkoła ponadpodstawowa, która już teraz uczestniczy w programie, jak i nowa placówka, dotąd niekorzystająca z tej formy wsparcia. W obu przypadkach trzeba jednak spełnić określone warunki. – Szkoła musi prowadzić klasy mundurowe co najmniej od trzech lat, mieć możliwości organizacyjne i kadrowe do prowadzenia szkolenia wojskowego przy wsparciu resortu obrony narodowej. Ważne jest także, aby udokumentować prowadzenie szkolenia wojskowego dla uczniów, na przykład w formie autorskiego programu nauczania – mówi płk Mirosław Mika, szef Zespołu ds. Kontaktów z Organizacjami Biura do Spraw Proobronnych.

Wnioski można składać do 28 lutego. O przyjęciu szkoły do programu będzie decydowała m.in. kolejność zgłoszeń, rekomendacje wojewódzkich sztabów wojskowych i WKU oraz kuratoriów, z kolei Biuro do Spraw Proobronnych, oceni m.in. możliwości bazy szkoleniowej (np. strzelnice, tory przeszkód, hale sportowe).

Nauka przez dwa lata

Informacja o tym, które szkoły zostały zakwalifikowane do programu, zostanie podana w kwietniu. A nauka rozpocznie się we wrześniu 2019 roku i potrwa dwa lata. Pierwszy etap (trwający od 1.09.2019 do 31.01.2021) to edukacja wojskowa, czyli 45 godzin teorii i aż 140 godzin zajęć praktycznych. Uczniowie będą mogli korzystać z infrastruktury wojskowej i sprzętu. – Zajęcia te będą się odbywać przy wsparciu instruktorów i wykładowców z jednostek wojskowych, centrów szkolenia i terenowych organów administracji wojskowej. Uczniowie wyjadą również na poligon na pięciodniowy obóz szkoleniowy – mówi Waldemar Zubek.

Podczas drugiego etapu nauki (1.02.2021 – 30.06.2021) 19-latkowie przejdą kwalifikację wojskową. Trzeci etap odbędzie się już w czasie wakacji (1.07.2021 – 31.08.2021). Absolwenci, którzy staną do kwalifikacji i uzyskają kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej, będą mogli np. odbyć skróconą służbę przygotowawczą. – A także mogą liczyć na preferencje podczas naboru do wojsk obrony terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej i dodatkowe punkty w czasie rozmów kwalifikacyjnych podczas rekrutacji na studia wojskowe – dodaje Waldemar Zubek.

MON chce, aby w przyszłości powstała w Polsce sieć certyfikowanych klas wojskowych. Założenia są takie, aby na terenie administrowanym przez każdą z 86 wojskowych komend uzupełnień działała co najmniej jedna szkoła, która prowadzi jednolite, zgodne z programem MON-u, szkolenie wojskowe uczniów. Aktualnie placówki biorące udział w programie działają na terenach administrowanych przez 77 wojskowych komend.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Agata Orłowska

dodaj komentarz

komentarze


Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Ostatni most
Jak wojsko chroni lotniska?
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wypadek w PKW UNIFIL
Bez schematów
Ready for Every Scenario
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Logistycy pod lupą
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Symbol skupiający wiele znaczeń
Od cyberkursu po mundurówkę
Wraki w sonarze
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
JW Agat: idziemy po młodych!
Biało-czerwona na Monte Cassino
Wodny chrzest Borsuków
Bieg ku pamięci bohaterów
Specjalsi przeciw flocie cieni
Wojsko zaprasza rodziny
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Syndrom Karbali
Borsuki zdały wodny egzamin
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Hornet czyli „polski Shahed”
Adaptacja i realizm
Armia testuje roboty do transportu
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Czerwieńsze będą…
Skrzydlaci komandosi
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Przyszłość „Łucznika”
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Generał z cienia
Początek wielkiej historii
Wyścig Stalina
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Bez zmian w emeryturach
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Uczczono ofiary zamachu majowego
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Groźny incydent w Libanie
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Huta Częstochowa bliżej wojska
NATO i USA o Iranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO