moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Lublinie o patronie LITPOLUKRBRIG

Trzeba mówić o rzeczach, które nas łączą, ale nie można zaniedbywać rozmów w kwestiach, które nas dzieliły – podkreślali uczestnicy sympozjum naukowego w Lublinie. Dyskusję z udziałem naukowców i oficerów zorganizowały LITPOLUKRBRIG i KUL. W ramach „Dnia Konstantego Ostrogskiego”, patrona brygady, odsłonięta została również pamiątkowa tablica. 

Wielki Hetman Konstanty Ostrogski został patronem brygady w październiku ubiegłego roku. Już wtedy pojawiła się inicjatywa, by poprzez rozmaite działania przybliżać postać bohatera wielu pól bitewnych i osoby, która doskonale łączy historię trzech państw-założycieli LITPOLUKRBRIG. – Brygada jest stosunkowo młodą jednostką i właśnie poprzez takie działania chcemy budować naszą tożsamość – podkreśla gen. bryg. Zenon Brzuszko. – Możemy ją tworzyć dzięki temu, że nasz patron to bohater trzech państw. Wielki Hetman Konstanty Ostrogski, jest bez wątpienia przykładem osoby, którą jako żołnierze trzech nacji powinniśmy naśladować – dodaje dowódca LITPOLUKRBRIG.

Wielonarodowa Brygada postanowiła przybliżyć postać patrona poprzez „Dzień Konstantego Ostrogskiego”. W ramach obchodów, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zorganizowane zostało sympozjum pod tytułem: „Litewsko-Polsko-Ukraińska współpraca militarna: wspólna historia, wspólne wyzwania” z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych i naukowców z Polski, Litwy i Ukrainy. – Postać Konstantego Ostrogskiego łączy tradycje polskie, ukraińskie, litewskie, a nawet ruskie. Inicjatywa, by spojrzeć na nią w kontekście szerokich przemian militarnych, politycznych, ustrojowych, a także kulturowych to znakomity pomysł – mówi dr hab. Paweł Kras z Instytutu Historii KUL. Z kolei prof. dr Valdas Rakutis, doradca dowódcy wojsk litewskich i historyk wojskowy zaznacza: – Trzeba mówić o rzeczach, które nas łączą, ale nie można zaniedbywać rozmów w kwestiach, które nas dzieliły. Litwini są bardzo zainteresowani współpracą z Polską. Mocno popieramy ideę tej brygady. Takie sympozjum jest ważne, by rozmawiać o tym, jak nasze kraje postrzegają wspólne koleje historii.

Podczas lubelskiego sympozjum dyskutowano również o kierunkach rozwoju LITPOLUKRBRIG i zacieśnianiu militarnej współpracy Litwy, Polski i Ukrainy. – Pamiętajmy, że na początku był batalion litewsko-polsko-ukraiński. Teraz mamy brygadę, więc to jest kolejny poziom integracji – wskazuje gen. dyw. pil. Jan Śliwka i dodaje: – Brygada ma za sobą pierwszą misję i zapewniam, że jej działalność będzie na tym polu permanentna. Będziemy również rozwijać tę jednostkę w kierunku wymiany informacji nie tylko pod kątem wojsk lądowych, ale również współpracy wojsk inżynieryjnych, dalszego szkolenia dowództw batalionów z procedur obowiązujących w NATO i przygotowania Sił Zbrojnych Ukrainy do nowych wyzwań – zdradza zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Nie mniej ważna jest również współpraca żołnierzy trzech narodowości wewnątrz samej jednostki. – Ta układa się doskonale – zapewnia kpt. Piotr Skrzypczak. – Wszystkie nasze szkolenia organizowane są zgodnie ze standardami NATO i w języku angielskim. Dzięki temu uczymy tych procedur oficerów ukraińskich. Ci z kolei, w związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy, mają duże doświadczenie bojowe, z którego my możemy skorzystać – dodaje oficer szkoleniowy LITPOLUKRBRIG.

Wyrazem dobrej współpracy trzech państw jest również otwarcie pierwszej w historii sali tradycji Wielonarodowej Brygady i odsłonięcie na fasadzie budynku jednostki popiersia Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. – Poprzez takie inicjatywy budujemy swoją świadomość historyczną. Pokazujemy również, że więcej zdarzeń z historii nas łączy niż dzieli – zwraca uwagę gen. bryg. Zenon Brzuszko. – Powinniśmy znać naszą wspólną historię. Tym bardziej, że wyrastamy z tych samych korzeni, a jako Wielonarodowa Brygada jesteśmy jednym wielkim organizmem – podkreśla dowódca LITPOLUKRBRIG.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
 
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
The Power of Infrastructure
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
BWP-1 – historia na dekady
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Podróż w ciemność
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Ratownik w akcji
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Strażnicy polskiego nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Drukowanie dronów
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Pancerny kot w polskim wojsku
Flyer, zdobywca przestworzy
Pracowity pobyt w kosmosie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Planowano zamach na Zełenskiego
Dzieci wojny
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Podejrzane manewry na Bałtyku
Wyższe stawki dla niezawodowych
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Inwestycja w żołnierzy
Święto sportów walki w Warendorfie
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Śmierć gorsza niż wszystkie
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Czarna Pantera celuje
Prezydent na wschodniej granicy
Ewakuacja Polaków z Izraela
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Bezpieczniejsza Europa
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Świat F-35
Kajakami po medale
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Policjanci w koszarach WOT
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Broń przeciwko wrogim satelitom
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Wypadek Rosomaka
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
„Różycki” zwodowany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO