moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na jakich zasadach powrót do armii?

Żołnierze, którzy odeszli z armii, a teraz ponownie włożyli mundur, nie muszą się martwić, że przerwa w służbie negatywnie wpłynie na ich uprawnienia do emerytury wojskowej. Decydująca w tej kwestii jest bowiem data przyjęcia do służby. Taką odpowiedź przedstawił resort obrony narodowej na pytanie posła Pawła Szramki o żołnierzy powracających do armii.

Do 2016 roku żołnierze kontraktowi, którym skończył się 12-letni kontrakt na pełnienie służby, musieli się pożegnać z armią. Tak zakładała ustawa pragmatyczna, dotycząca służby wojskowej. Niektórzy żołnierze musieli więc odejść z wojska. Z przeprowadzonej przez MON analizy wynika, że w związku z ograniczeniem łącznego okresu pełnienia służby kontraktowej do 12 lat z wojska odeszło 229 żołnierzy. – W analizie tej uwzględniono żołnierzy, którzy zostali zwolnieni z zawodowej służby wojskowej w okresie od 1 stycznia 2010 r., tj. od daty obowiązywania ograniczenia – 12 lat w służbie kontraktowej. Przedstawiona liczba dotyczy zatem tych wojskowych, którzy przed zwolnieniem z tej służby pełnili służbę kontraktową i zostali zwolnieni na skutek upływu czasu określonego w kontrakcie – tłumaczą przedstawiciele resortu obrony narodowej.

W marcu 2016 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która zniosła limit 12-letniej służby. Dzięki likwidacji niekorzystnego przepisu wojskowi z kończącymi się kontraktami nie musieli już żegnać się z armią.

Po wejściu w życie nowych przepisów wielu żołnierzy postanowiło wrócić do wojska. Z 229 żołnierzy rezerwy 62 zostało ponownie powołanych do służby.

Dziś wielu z nich ma jednak wątpliwości, czy w takiej sytuacji zachowują wcześniejsze prawa do świadczenia emerytalnego. – Żołnierze nie wiedzą, czy przerwa w służbie niesie w tym względzie jakieś negatywne konsekwencje. Chodzi tu zwłaszcza o tych wojskowych, którzy odeszli z armii na starych zasadach emerytalnych. Zastanawiają się, czy po ponownym powołaniu wciąż będą one ich obowiązywały – mówi poseł Paweł Szramka (Kukiz’15) i były żołnierz, aktywnie działający na rzecz wojskowego środowiska. Poseł postanowił wyjaśnić sprawę i zwrócił się z pytaniem do resortu obrony narodowej.

Na pytania posła Szramki odpowiedział Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON. Zaznaczył on, że przerwa w pełnieniu zawodowej służby wojskowej nie ma bezpośredniego wpływu na nabycie uprawnień do emerytury wojskowej. – Przepisy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin nie wymagają od byłego żołnierza zawodowego posiadania nieprzerwanego stażu służby wojskowej uprawniającego do emerytury wojskowej – podkreślił minister.

Dodał jednak, że decydująca w kwestii przyznania uprawnień emerytalnych jest data przyjęcia do służby wojskowej. Zgodnie z przepisami wojskowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1 stycznia 2013 roku, mogą już po 15 latach nabyć minimalne uprawnienia emerytalne (w wysokości 40 procent wynagrodzenia). Ci z kolei, którzy służbę rozpoczęli po 1 stycznia 2013 roku, takie uprawnienia nabędą dopiero po 25 latach służby i ukończeniu 55 lat. – Przerwa w pełnieniu służby, która wystąpi po 1 stycznia 2013 r., nie powoduje więc utraty prawa do wojskowej emerytury po 15 latach służby. Ważny jest bowiem fakt jej rozpoczęcia przed 1 stycznia 2013 r. i łączny okres jej odbywania – co najmniej 15 lat – napisał minister Skurkiewicz.

Jak dodają przedstawiciele resortu obrony narodowej, żołnierze, którzy pełnili zawodową służbę wojskową do 31 grudnia 2012 r. będą mogli skorzystać ze „starego” systemu emerytalnego. Okres pozostawania poza służbą nie będzie natomiast uwzględniony przy ustalaniu okresu czynnej służby wojskowej, od którego jest uzależniona wysokość dodatku za długoletnią służbę wojskową czy też przy obliczaniu wysokości odprawy.

Według danych MON w latach 2010–2018 do armii powróciło w sumie 1503 żołnierzy, którzy pożegnali się z mundurem z powodów innych niż koniec 12-letniego kontaktu. Najwięcej z nich zostało powołanych ponownie do służby w 2015 r. – 119, 2016 r. – 273, 2017 r. – 481. W tym roku mundur włożyło ponownie 96 byłych wojskowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~virus32
1650511260
Czy po powrocie do Wojska z emerytury, świadczenie "dodatek za długoletnią służbę" obowiązuje? Tzn. miałem taki dodatek za 15 lat służby, czy jest naliczany dalej i płacony za każdy kolejny rok wzrastając, czy też wszystko "startuje" od nowa?
D2-23-38-18
~matmaj
1646902560
czy informacja ta jest zawarta w jakimś rozporządzeniu? czy posiadamy jedynie informację wypowiedzi ustnej Pana Wojciecha Skurkiewicza -, sekretarz stanu w MON ?
AC-37-34-9B
~Adi
1553937300
2006/07 zasadnicza sluzba .2013 zawodowa lub kontraktowa czyli stare zasady15lat i emerytura podpierajac sie pod art 184
B2-2B-6D-95
~czytaj_ze_zrozumieniem
1520977920
ludzie..... zawodowa to ZAWODOWA - nie zasadnicza, nadterminowa, przygotowawcza czy NSR.... czytaj ze zrozumieniem.
98-F9-F8-77
~Żołnierz
1520950920
Poproszę o wyjaśnienie problemu... zasadnicza służba wojskowa 2008r, pierwszy kontrakt podpisany 09.2013r w pierwszym kontrakcie zapis, że służbę wojskową pełnię od 11.2012r Jaka jest moja sytuacja - prawa nabywa po 15 czy 25 latach? Proszę o odpowiedź.
C6-FE-21-0F
~...
1520940060
Służbę zawodową zacząłem marzec 2014r. SŁUŻBA przygotowawcza 2010/2011r. Czy w związku z tym łapie się na stare zasady ??
29-BD-4A-11
~wojak
1520934660
Ale jeżeli przerwa trwała powyżej roku to 15 lat naliczane jest od nowa !?
69-BC-60-B9
~Tomek
1520934660
Mam pytanie odnośnie tego artykułu. Czy osoby będące w Narodowych Siłach Rezerwowych przed 2013 rokiem, i po 2013 roku zostały zawodowymi żołnierzami obowiązują ich stare zasady ?
CE-8A-76-67
~Starszy szeregowy
1520932680
Czy jeśli odbywałem zasadniczą służbę wojskową oraz nadterminową służbę wojskową w okresie od maja 2008 do lipca 2010, to mogę skorzystać z tych przepisów? Do służby zawodowej przeszedłem w październiku 2013. Mowa jest tylko o służbie zawodowej. Czy służba zasadnicza oraz nadterminowa jest również brana pod uwagę?
A0-40-D1-A2

Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Brytyjczycy na wschodniej straży
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Niespokojny poranek pilotów
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Nowe zasady dla kobiet w armii
Szansa na nowe życie
Pięściarska uczta w Suwałkach
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Nie daj się zhakować
„Road Runner” w Libanie
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Husarze bliżej Polski
Kolejny kontrakt Dezametu
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Starcie pancerniaków
Męska sprawa: profilaktyka
Pomnik nieznanych bohaterów
Zasiać strach w szeregach wroga
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Rusza program „wGotowości”
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Wellington „Zosia” znad Bremy
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Odznaczenia za wzorową służbę
Mity i manipulacje
Marynarze podjęli wyzwanie
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Standardy NATO w Siedlcach
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Sukces Polaka w biegu z marines
Marynarze mają nowe motorówki
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Sportowcy na poligonie
Koniec dzieciństwa
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Inwestycja w bezpieczeństwo
Mundurowi z benefitami
Kircholm 1605
Polski „Wiking” dla Danii
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Abolicja dla ochotników
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO