moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inżynieria strachu

W Kosowie, Macedonii czy Bośni i Hercegowinie retoryka wojenna jest używana na co dzień przez polityków. Podsycanie lęków stało się na Bałkanach skuteczną metodą uprawiania polityki. O tym, dlaczego rządzący nie rozwiązują problemów, lecz tworzą nowe, pisze Robert Sendek, specjalista zajmujący się sprawami bezpieczeństwa na Bałkanach.

O tym, że człowiek lubi się bać, najlepiej wiedzą miłośnicy thrillerów. Emocje wywołane strachem można jednak wykorzystać nie tylko w filmie, lecz także w polityce. Dziś co prawda nie da się już rządzić, stosując jedynie przemoc, czyli tak, by ludzie podporządkowywali się władzy z powodu lęku. Doskonale można jednak wykorzystać w polityce obawy i fobie, prawdziwe bądź urojone. Nader liczne wypowiedzi polityków z Bałkanów wskazują, że w tym regionie podsycanie lęków stało się jedną ze skuteczniejszych metod wpływania na zachowania wyborców.

Pół biedy, jeśli mówieniu o zagrożeniach towarzyszą konkretne działania służące zmniejszeniu niebezpieczeństwa czy też rozwiązaniu określonych problemów. W takiej sytuacji bowiem strach może działać mobilizująco i stanowić motywację do konstruktywnego działania. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy politycy próbują wywoływać w społeczeństwie lęk po to, by nim zarządzać, jednak nie z korzyścią dla całej wspólnoty, lecz dla siebie lub swojej partii. Czym zatem politycy na Bałkanach straszą swoich wyborców?

Więcej o tym, jak bałkańscy politycy wpływają na wyborców, wykorzystując lęki i fobie społeczne, w lutowym numerze „Polski Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: VETËVENDOSJE

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy krok do specjalsów
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Pieta Michniowska
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Paliwowy krwiobieg NATO
Sportowa rewolucja na AWL-u
Tour przez garnizony
Cyfrowa niedyskrecja
Wsparcie ma znaczenie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
NATO zwiększy produkcję broni
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wojsko stawia na „armię talentów”
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Śmierć w sercu Azji
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Dawka wiedzy na trudne czasy
Ostatni lot „Pałera”
Morska bryza w dwóch odsłonach
Mundur i bokserskie rękawice
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wielki sukces podchorążych z AMW
Integracja F-35 rozpoczęta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Połączeni na Bałtyku
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Szerszeń z Sochaczewa
Gen wojownika
Ostatnia niedziela…
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Borsuki i roje dronów
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Marzenia częściowo spełnione
Spadochronowy triumf
Baobaby docierają do wojska
W drodze po oficerskie gwiazdki
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Nowa koalicja dronowa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Prezydent RP o szczycie NATO
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Saperzy w akcji pod wodą
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Polski Gnom
Przełomowe porozumienie
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Powstał Komponent Obrony Pogranicza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO