moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie kierowców MTLB

Jednym z wielu szkoleń realizowanych w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu jest kurs z zasad eksploatacji i kierowania pojazdem typu MTLB (2S-1). W czterotygodniowym szkoleniu uczestniczą podoficerowie i szeregowi z jednostek wojskowych z całego kraju.

Celem kursu jest zdobycie wiedzy specjalistycznej, zapewniającej pełne przygotowanie w zakresie właściwej eksploatacji, obsługi i kierowania pojazdami specjalnymi opartymi na podwoziu gąsienicowego transportera wielozadaniowego MTLB oraz sprawne i bezpieczne ich użytkowanie. Najbardziej znanym przykładem pojazdu bazującego na MTLB jest 122 mm haubica samobieżna 2S-1 Goździk, będąca w wyposażeniu pododdziałów artylerii. Transporter MTLB stał się również bazą dla wielu pojazdów inżynieryjnych czy wozów dowodzenia.

Kurs prowadzony jest przez wykładowców i instruktorów z Wydziału Dydaktycznego, przy wsparciu instruktorów i sprzętu z dywizjonu zabezpieczenia CSAiU. W trakcie kursu szkoleni poznają budowę i zasady eksploatacji, niezbędne czynności obsługowe oraz warunki bezpieczeństwa obowiązujące przy pracy z transporterem. Natomiast na Ośrodku Szkolenia CSAiU szkoleni zdobywają umiejętność sprawnego kierowania transporterem w warunkach poligonowych. Specjalnie przygotowana tzw. pętla umożliwia kursantom zmierzenie się z trudnym terenem i sprawdzenie umiejętności teoretycznych w praktyce. Po zakończeniu części zasadniczej kursu przed szkolonymi ostatni sprawdzian, jakim jest egzamin końcowy. Obejmuje on zarówno wiedzę teoretyczną, jak też umiejętności praktyczne.

Tekst: kpt. Tomasz Kisiel

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Tomasz Kisiel

dodaj komentarz

komentarze


Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
 
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
The Power of Infrastructure
Wyższe stawki dla niezawodowych
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Policjanci w koszarach WOT
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Specjalsi pod nowym dowództwem
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Kajakami po medale
Inwestycja w żołnierzy
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Broń przeciwko wrogim satelitom
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Świat F-35
Bezpieczniejsza Europa
Planowano zamach na Zełenskiego
Ratownik w akcji
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Pionierski dron
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Drukowanie dronów
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Śmierć gorsza niż wszystkie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ewakuacja Polaków z Izraela
Wypadek Rosomaka
„Różycki” zwodowany
Święto sportów walki w Warendorfie
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Strażnicy polskiego nieba
NATO przechodzi do działania
Podróż w ciemność
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Flyer, zdobywca przestworzy
Czarna Pantera celuje
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Podejrzane manewry na Bałtyku
Pancerny kot w polskim wojsku
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO