moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowa polityka historyczna MON

Przyszedł czas, by mówić prawdę o wspaniałych czynach narodu polskiego. Narodu, który nie ma powodów, by wstydzić się własnej historii – mówił dziś minister Antoni Macierewicz. Szef MON zapowiedział rozpoczęcie kampanii „Polskie drogi do niepodległości”. Jej celem jest promocja wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem faktów, o których do tej pory nie mówiono.

W spotkaniu, które odbyło się w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie, uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu resortu, oraz kombatanci i uczniowie klas mundurowych.

– Będziemy dziś rozmawiali o tym, co nazywa się polityką historyczną. Będziemy o tym mówili dlatego, że tak długo przemilczano pewne fakty – podkreślał minister Macierewicz. Dodał, że zapomnieliśmy o regule „rób dobrze i mów o tym głośno”. – Przyszedł czas, by mówić prawdę o wspaniałych czynach narodu polskiego. Narodu, który nie ma powodów, by wstydzić się własnej historii – zaznaczył.

Ministerstwo obrony narodowej postanowiło wprowadzić oraz zrealizować program nowej polityki historycznej. Kampania „Polskie drogi do niepodległości” będzie realizowana w latach 2016–2020. Przez ten czas będą przypominane ważne wydarzenia historyczne. Jednym z nich będzie przypadająca 1 grudnia 2016 roku setna rocznica wkroczenia Legionów Józefa Piłsudskiego do Warszawy. Wówczas w stolicy mają się odbyć manifestacje z udziałem grup historycznych oraz mieszkańców Warszawy. – Chcemy, żeby historia połączona z refleksją, a także z aspektem ludycznym zagościła na stałe w życiu społecznym. Kampania ma być wkładem armii polskiej do budowania, odtwarzania i wzmacniania pamięci historycznej całego społeczeństwa – powiedział Wojciech Fałkowski. Dodał, że głównym celem kampanii jest „pokazanie wielkości ducha narodu oraz tego, w jaki sposób historia kształtowała oblicze dzisiejszej Polski”.

Minister Antoni Macierewicz podkreślił, że realizacja polityki historycznej, a więc mówienie prawdy o faktach do tej pory pomijanych, jest szczególnie ważna dla młodych ludzi, którzy dopiero dziś dowiadują się o bohaterstwie ich ojców i dziadków oraz „wyzwaniach, przed jakimi stanęli i którym sprostali, nawet jeżeli w poszczególnych przypadkach bywało różnie”.

Realizacja programu rozpocznie się od inspekcji sal tradycji w jednostkach wojskowych. Dokonają jej, wraz z wojskiem, eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej, instytucji badawczych, a także naukowcy. Wiceszef MON zapowiedział, że po inspekcji w salach pamięci znajdą się nowe symbole związane z patronami poszczególnych jednostek wojskowych oraz historią ich regionu.

Resort obrony uruchomi także program wsparcia dla muzeów, które kultywują pamięć oręża polskiego. Na pomoc ze strony MON mogą liczyć przede wszystkim niewielkie instytucje, które gromadzą zbiory związane z Armią Krajową, działalnością żołnierzy niezłomnych oraz z tradycjami powstańczymi. – Tam, gdzie Wojsko Polskie widzi związek z szeroko pojętą historią i tradycją oręża polskiego, tam będziemy starali się pomóc finansowo i logistycznie – powiedział Fałkowski.

Zmiany nastąpią też w szkołach oficerskich i podoficerskich. Do ich programu nauczania zostanie wprowadzony przedmiot historia polski, z naciskiem na ostatnie 200 lat. Jak powiedział wiceminister, w szkołach będzie kontynuowana nauka historii wojskowości, ale resort nie będzie kładł nacisku na ten przedmiot.

Podczas dzisiejszego spotkania minister Antoni Macierewicz wręczył żołnierzom II konspiracji nominacje na wyższe stopnie oficerskie. Na stopień pułkownika została mianowana kpt. Lidia Lwow-Eberle; na stopień podpułkownika: mjr Henryk Czech, mjr Janusz Sermanowic, mjr Waldemar Nowakowski, mjr Waldemar Kruszyński; a na stopień kapitana – por. Ludomir Zawistowski. Pośmiertnie na stopień porucznika został awansowany ppor. Ryszard Widelski. Szef MON przypomniał o bohaterskich działaniach żołnierzy wyklętych. – Brak przekazu pokazującego prawdziwy przebieg wydarzeń z historii Polski ostatnich 70 lat, także tych po 1944 roku, i niewiedza o waszych czynach jest naszą olbrzymią winą – podkreślał Antoni Macierewicz, zwracając się do kombatantów.

Podczas dzisiejszej uroczystości zaprezentowano również wydany przez MON folder ,,Polskie drogi do niepodległości”, a minister obrony Antoni Macierewicz uruchomił stronę na Facebooku, na której resort będzie informował o wszystkich działaniach związanych z realizacją nowej polityki historycznej resortu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1458242940
Wreszcie nastały czasy gdy broni się dobrego imienia narodu i żołnierza polskiego. Do czasu ostatnich wyborów do Sejmu było odwrotnie.
D0-6F-C1-C7

Kolejne FlyEle dla wojska
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Charge of Dragon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Barwy walki
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna na detale
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ramię w ramię z aliantami
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gunner, nie runner
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO