moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa polityka historyczna MON

Przyszedł czas, by mówić prawdę o wspaniałych czynach narodu polskiego. Narodu, który nie ma powodów, by wstydzić się własnej historii – mówił dziś minister Antoni Macierewicz. Szef MON zapowiedział rozpoczęcie kampanii „Polskie drogi do niepodległości”. Jej celem jest promocja wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem faktów, o których do tej pory nie mówiono.

W spotkaniu, które odbyło się w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie, uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu resortu, oraz kombatanci i uczniowie klas mundurowych.

– Będziemy dziś rozmawiali o tym, co nazywa się polityką historyczną. Będziemy o tym mówili dlatego, że tak długo przemilczano pewne fakty – podkreślał minister Macierewicz. Dodał, że zapomnieliśmy o regule „rób dobrze i mów o tym głośno”. – Przyszedł czas, by mówić prawdę o wspaniałych czynach narodu polskiego. Narodu, który nie ma powodów, by wstydzić się własnej historii – zaznaczył.

Ministerstwo obrony narodowej postanowiło wprowadzić oraz zrealizować program nowej polityki historycznej. Kampania „Polskie drogi do niepodległości” będzie realizowana w latach 2016–2020. Przez ten czas będą przypominane ważne wydarzenia historyczne. Jednym z nich będzie przypadająca 1 grudnia 2016 roku setna rocznica wkroczenia Legionów Józefa Piłsudskiego do Warszawy. Wówczas w stolicy mają się odbyć manifestacje z udziałem grup historycznych oraz mieszkańców Warszawy. – Chcemy, żeby historia połączona z refleksją, a także z aspektem ludycznym zagościła na stałe w życiu społecznym. Kampania ma być wkładem armii polskiej do budowania, odtwarzania i wzmacniania pamięci historycznej całego społeczeństwa – powiedział Wojciech Fałkowski. Dodał, że głównym celem kampanii jest „pokazanie wielkości ducha narodu oraz tego, w jaki sposób historia kształtowała oblicze dzisiejszej Polski”.

Minister Antoni Macierewicz podkreślił, że realizacja polityki historycznej, a więc mówienie prawdy o faktach do tej pory pomijanych, jest szczególnie ważna dla młodych ludzi, którzy dopiero dziś dowiadują się o bohaterstwie ich ojców i dziadków oraz „wyzwaniach, przed jakimi stanęli i którym sprostali, nawet jeżeli w poszczególnych przypadkach bywało różnie”.

Realizacja programu rozpocznie się od inspekcji sal tradycji w jednostkach wojskowych. Dokonają jej, wraz z wojskiem, eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej, instytucji badawczych, a także naukowcy. Wiceszef MON zapowiedział, że po inspekcji w salach pamięci znajdą się nowe symbole związane z patronami poszczególnych jednostek wojskowych oraz historią ich regionu.

Resort obrony uruchomi także program wsparcia dla muzeów, które kultywują pamięć oręża polskiego. Na pomoc ze strony MON mogą liczyć przede wszystkim niewielkie instytucje, które gromadzą zbiory związane z Armią Krajową, działalnością żołnierzy niezłomnych oraz z tradycjami powstańczymi. – Tam, gdzie Wojsko Polskie widzi związek z szeroko pojętą historią i tradycją oręża polskiego, tam będziemy starali się pomóc finansowo i logistycznie – powiedział Fałkowski.

Zmiany nastąpią też w szkołach oficerskich i podoficerskich. Do ich programu nauczania zostanie wprowadzony przedmiot historia polski, z naciskiem na ostatnie 200 lat. Jak powiedział wiceminister, w szkołach będzie kontynuowana nauka historii wojskowości, ale resort nie będzie kładł nacisku na ten przedmiot.

Podczas dzisiejszego spotkania minister Antoni Macierewicz wręczył żołnierzom II konspiracji nominacje na wyższe stopnie oficerskie. Na stopień pułkownika została mianowana kpt. Lidia Lwow-Eberle; na stopień podpułkownika: mjr Henryk Czech, mjr Janusz Sermanowic, mjr Waldemar Nowakowski, mjr Waldemar Kruszyński; a na stopień kapitana – por. Ludomir Zawistowski. Pośmiertnie na stopień porucznika został awansowany ppor. Ryszard Widelski. Szef MON przypomniał o bohaterskich działaniach żołnierzy wyklętych. – Brak przekazu pokazującego prawdziwy przebieg wydarzeń z historii Polski ostatnich 70 lat, także tych po 1944 roku, i niewiedza o waszych czynach jest naszą olbrzymią winą – podkreślał Antoni Macierewicz, zwracając się do kombatantów.

Podczas dzisiejszej uroczystości zaprezentowano również wydany przez MON folder ,,Polskie drogi do niepodległości”, a minister obrony Antoni Macierewicz uruchomił stronę na Facebooku, na której resort będzie informował o wszystkich działaniach związanych z realizacją nowej polityki historycznej resortu.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1458242940
Wreszcie nastały czasy gdy broni się dobrego imienia narodu i żołnierza polskiego. Do czasu ostatnich wyborów do Sejmu było odwrotnie.
D0-6F-C1-C7

Orka tuż, tuż
Sojusz Madrytu i Warszawy
Równanie z „Iksem”
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ważne decyzje w Brukseli
Ratunek z powietrza
Niebo bez dominacji
Zełenski traci Order Orła Białego?
Kraków zaprosił weteranów
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Wsparcie ma znaczenie
Polska szykuje się do produkcji Panter
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Mundur, medale i duma
Święto DGRSZ
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Szermierze i pięściarki na podium
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Powietrzne cysterny dla Polski
At the Controls of F-35A Husarz
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Sportowe jubileusze
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Pancerny Poznań
„Strzała weterana” spaja środowisko
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Koło zamachowe gospodarki
Krok w stronę pokoju
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Umowa na pociski do Patriotów
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Cyberparasol nad wyborami
Marsz gąsienicowych kolumn
Apetyt Smoka rośnie
Polski wkład w operację „Overlord”
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Premier powołał nową wiceminister obrony
Stała baza wojsk USA w Polsce
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Podróż w ciemność
Śmierć w sercu Azji
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Przerzut Abramsów do Lublina
Akcja na jeziorze
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Sonda dla Jastrzębia
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Zbrodnicza farsa
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Podchorążowie w dżungli
Bez zmian w emeryturach
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Królestwo pojazdów
Musztra i marsz ubezpieczony
AMW oferuje mieszkania
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Minister obrony RFN w Polsce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Ratunek na polu walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO