moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ogień na poligonie. Osy kontra Szoguny

Mimo załamania pogody, trzytygodniowe ćwiczenia przeciwlotnicze w Ustce zostały zakończone bojowymi strzelaniami rakietowo-artyleryjskimi. Obserwował je Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. W szkoleniu wzięło udział prawie tysiąc siedmiuset żołnierzy.


Niewiele brakowało, a zgrupowanie jednostek przeciwlotniczych Wojsk Lądowych zakończyłoby się bez jego najważniejszego elementu – bojowych strzelań rakietowych i rakietowo-artyleryjskich. Mimo załamania pogody, żołnierze z 8 i 15 Pułku Przeciwlotniczego oraz 6 Brygady Powietrznodesantowej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wykonali jednak zaplanowane strzelania. Ćwiczenia przeciwlotnicze w Ustce trwały trzy tygodnie. W ich trakcie przeprowadzono dziesiątki ćwiczeń zgrywających i treningów ogniowych.

Zanim wczoraj popsuła się pogoda, przeciwlotnicy z 8 pplot zdołali wystrzelić siedem (z czternastu) rakiet KUB. W znacznie gorszej sytuacji byli żołnierze z 15 Pułku, którzy mieli strzelać w środę po południu. Choć prognozy mówiły, iż ma się wypogodzić, jeszcze o godzinie 15 trudno było w to uwierzyć.

Nawet kiedy z głośników na stanowisku dowodzenia, z którego ćwiczenia obserwował minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, padły komendy wydawało się, że „pplotka” i tak nie strzeli.


Na szczęście nawet dość silny wiatr i deszcz nie przeszkodziły w starcie pozoracji (były nimi miniaturowe samoloty Szogun). Strzelania rakietowe i rakietowo-artyleryjskie odbyły się.

Najpierw ogień otworzyły zestawy KUB (do wczoraj wystrzelono czternaście rakiet), potem zestawy przeciwlotnicze OSA. Żołnierze z 15 Pułku Przeciwlotniczego wystrzelili piętnaście pocisków. Na końcu strzelali operatorzy zestawów Grom i obsługi 23-milimetrowych armat ZU-23 z 6 Brygady Powietrznodesantowej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

– Wszystkie strzelania zakończyły się z wynikiem bardzo dobrym. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni, ponieważ cześć z nich odbywała się przy użyciu nowych celów. Po raz pierwszy do Szogunów strzelały nie tylko wyrzutnie OSA, ale również obsługi ZU i operatorzy wyrzutni Grom – wyjaśniał płk Jerzy Pałubiak, szef Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1403893620
Strach się bać, taka siła ognia!!!
9C-1A-F3-58
~scoobydoopoznan
1372336560
1. super. 2. dajcie coś o piłce .... .
5C-16-3D-92

The Power of Infrastructure
 
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
NATO przechodzi do działania
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dzień, który zmienił bieg wojny
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
K2. Azjatycka pantera
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Podróż w ciemność
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Flyer, zdobywca przestworzy
Ewakuacja Polaków z Izraela
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Nowa dostawa Homarów-K
Wyższe stawki dla niezawodowych
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Kajakami po medale
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Ratownik w akcji
Świat F-35
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
Planowano zamach na Zełenskiego
Pionierski dron
Święto sportów walki w Warendorfie
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Rakiety dla polskich FA-50
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
GROM’s DNA
Podejrzane manewry na Bałtyku
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Śmierć gorsza niż wszystkie
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Policjanci w koszarach WOT
Wypadek Rosomaka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycja w żołnierzy
Specjalsi pod nowym dowództwem
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Strażnicy polskiego nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO