moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Po drugiej stronie Młynówki

Tu liczą się nie tylko umiejętności, ale także stalowe nerwy – mówi mjr Błażej Łukaszewski, rzecznik prasowy 12 Dywizji Zmechanizowanej. Podczas ćwiczenia „Anakonda ’23” żołnierze z jednostek podległych związkowi taktycznemu przerzucili BWP-y przez rzekę Młynówkę. Tym razem pojazdy jednak nie przepłynęły przez przeszkodę, a przejechały nad nią mostem… kolejowym.

„Anakonda ’23” nabiera tempa. Żołnierze biorący udział w największym w tym roku ćwiczeniu Wojska Polskiego kładą duży nacisk na doskonalenie zdolności do szybkiego przerzutu swoich sił i środków. Dlatego ich pojazdy, nie tylko kołowe, ale i gąsienicowe, pokonują wiele kilometrów po drogach publicznych, a także przeprawiają się przez przeszkody wodne. Takiemu zadaniu musieli sprostać m.in. wojskowi z 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

 

REKLAMA

– Jeden z batalionów otrzymał rozkaz, aby zrealizować zadanie w okolicach Trzebiatowa. Jednak aby zająć pozycję, która to umożliwi, konieczne było przerzucenie poddziału na drugi brzeg rzeki Młynówki – wyjaśnia mjr Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Dywizji Zmechanizowanej, której podlega 7 BOW. Dodaje, że trudność w realizacji tej misji polegała na tym, iż ukształtowanie terenu nie pozwalało na to, aby bojowe wozy piechoty przez tę rzekę przepłynęły. – Dowódca pododdziału musiał wykazać się wiedzą i kreatywnością, aby znaleźć skuteczne rozwiązanie tego problemu – zaznacza rzecznik.

Czy zatem żołnierzom udało się przeprawić BWP-y na drugi brzeg? – Oczywiście – zapewnia major. Wyjaśnia, że podczas przeprawy wojsko skorzystało ze znajdującej się w okolicy infrastruktury, a konkretniej mostu… kolejowego. Oficer zaznacza jednak, że realizacja zadania nie była banalnie prosta. Wręcz przeciwnie. – BWP-y najpierw musiały przejechać kilkaset metrów po nasypie kolejowym, a kiedy już znalazły się na moście, okazało się, że jest on niemal tak samo szeroki jak pojazdy. Jego pokonanie wymagało od kierowców niezwykłej precyzji i opanowania – podkreśla.

Podczas przeprawy bardzo ważną rolę odgrywali przeciwlotnicy, którzy zabezpieczali działania wojska przed atakiem z powietrza. Pełne ręce roboty mieli też żołnierze wojsk obrony terytorialnej. – Naszym zadaniem było rozpoznanie miejsca, gdzie będzie się odbywał przejazd wojskowych pojazdów, a następnie zabezpieczenie samej operacji – wyjaśnia Marcin Górka, rzecznik prasowy 14 Brygady Obrony Terytorialnej. – Ćwiczenie pod Trzebiatowem to dowód na to, że wojska operacyjne i obrony terytorialnej mogą ze sobą skutecznie współpracować – dodaje mjr Łukaszewski.

Wkrótce przed żołnierzami kolejne wyzwania. Za kilka dni wojskowi z 12 Dywizji zrealizują kolejną przeprawę. Tym razem przez Wisłę zostaną przerzucone kołowe transportery opancerzone Rosomak. Natomiast terytorialsi zostaną zaangażowani do działań mających na celu m.in. ochronę infrastruktury krytycznej.

„Anakonda” to ćwiczenia, które od 2006 roku organizuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W sobotę rozpoczęła się dziewiąta edycja wydarzenia. Jego celem jest integracja zdolności Wojska Polskiego, armii sojuszniczych i elementów układu pozamilitarnego do przeprowadzenia operacji obronnej w regionie Morza Bałtyckiego oraz wschodniej flanki NATO. W te działania, zarówno na terenie kraju, jaki i poza jego granicami, jest zaangażowanych 13 tysięcy żołnierzy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 12 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
 
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
Litwini kupią zestawy Grom
Anakonda na Bałtyku
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Polska wśród światowych liderów
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Topaz dla Bułgarii
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Do końca walczył z tyranią
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Mieczniki do aneksu
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Cegiełka na morzu
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
WOT i „Anakonda”
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
B9 stawia na solidarność
Włosi na straży polskiego nieba
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Śladem profesjonalistów
Pół wieku w zespole
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Wojsko poza schematem
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Razem gotowi na wszystko
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Słowa jak pociski
Bez szklanego sufitu
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Najsprawniejsi wieloboiści
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Maszerowali, lecz nie ginęli
Piekielny ogień dla polskiej armii
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Nowy regulamin dla żołnierzy
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Ukryją się w Berberysach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Narada przed szczytem NATO
Finlandia w NATO
Nowy wymiar wojska
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Czy pracownicy wojska założą mundury?
„Nasze granice w Monte Cassino”
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO