moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowa uczelnia współpracuje z Łukasiewiczem

Wojskowa Akademia Techniczna oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz, do której należy prawie 30 polskich instytutów naukowych, podpisały porozumienie o współpracy. Zakłada ono wspólne prace badawczo-rozwojowe w obszarze energetyki, inżynierii bezpieczeństwa oraz technologii satelitarnych. Współpraca ma również ułatwić przekucie efektów pracy naukowej WAT-u w realne korzyści dla przemysłu.

Dokument zacieśniający współpracę obu instytucji podpisali prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński i płk prof. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT-u.

Na rzecz polskiego przemysłu

– Zarówno Wojskowa Akademia Techniczna, jak i instytuty Łukasiewicza dysponują ogromnym potencjałem rozwojowym, który wzmocniony współpracą pozwoli na wdrożenie nowych i przełomowych technologii kształtujących naszą przyszłość – mówił płk prof. Przemysław Wachulak podczas uroczystości parafowania porozumienia. Podkreślał, że WAT od bardzo dawna blisko współpracuje z instytutami naukowymi, które trzy lata temu postanowiły zrzeszyć się w Sieć Badawczą Łukasiewicz. – Zależy nam na stwarzaniu jak najlepszych warunków do rozwoju naszych studentów i doktorantów. W tym obszarze widzę szerokie pole do współpracy, m.in. w ramach doktoratów wdrożeniowych [doktorant opracowuje pracę mającą usprawnić funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa – przyp. red.], które mogą przyczynić się do transferu wyników badań do przemysłu – dodawał rektor-komendant.

Z kolei Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, podkreślał, że kooperacja z WAT-em przynosi wymierne efekty nie tylko naukowo-badawcze, lecz także przemysłowe. – Dotychczasowa współpraca instytutów Łukasiewicza i Wojskowej Akademii Technicznej jest doskonałym dowodem na to, że tam, gdzie spotykają się wiedza, kompetencje oraz odpowiednia infrastruktura badawcza, powstają innowacyjne produkty i wysoko kwalifikowane usługi technologiczne, na których może skorzystać przemysł, a co za tym idzie – polska gospodarka – mówił Piotr Dardziński.

Nanosatelity i nie tylko

Przykładem dotychczasowej współpracy naukowo-badawczej WAT-u i instytutów należących do Sieci Badawczej Łukasiewicz jest projekt „Piast”, który ma zaowocować umieszczeniem na orbicie konstelacji trzech obserwacyjnych nanosatelitów. Liderem projektu (współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) jest WAT, a partnerem z Sieci jest Instytut Lotnictwa.

W innym projekcie – także współfinansowanym przez NCBiR – naukowcy z WAT-u oraz inżynierowie z Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki pracują nad bronią laserową.

Przedstawiciele wojskowej uczelni i Sieci Badawczej Łukasiewicz zgodnie podkreślają, że ich wspólne badania nadal będą koncentrowały się na technologiach satelitarnych, obszarze energetyki oraz inżynierii bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że dwa lata temu Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z Łukasiewiczem porozumienie zacieśniające współpracę. Na jego podstawie Sieć Badawcza ma opracować m.in. stal do pocisków odłamkowo-burzących, tranzystory czy ulepszyć recepturę na nitrocelulozę.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Mariusz Maciejewski

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1647103380
Jaki potencjał takie osiągnięcia.... bystrzy siedzą w amerykańskich firmach ...
C0-8E-8A-A5

Kompania dronów zamiast Rosomaków
Coraz więcej Alpha Scramble
Akustyczna tarcza dla wojska
MON i MSZ o szczycie NATO
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Rok 2027 bez Air Show Radom
„Wicher” na wodzie
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Dwa marzenia spełnione naraz
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Drony na autopilocie
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Cztery brygady, jeden cel
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Abordaż z polskim wsparciem
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Gorący lipiec PKW Łotwa
Siatka antydronowa
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Flanka pod strażą
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Nowy ośrodek badań WIML
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Legion Medyczny na poligonie
Z prądem i pod prąd
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Oni strzegą naszego spokoju
Młodzi medycy na poligonie
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Azjatycka szansa
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Aukcja dla weterana
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Kartki sercem malowane

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO