moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cichy bohater CS WOT

Za dokonanie czynu bohaterskiego związanego z uratowaniem życia ludzkiego 29 lipca komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej wyróżnił żołnierza CSWOT kpt. Rafała Rylicha. Wręczenie nagrody rzeczowej odbyło się w sposób uroczysty w obecności całego stanu osobowego Centrum.

Kapitan Rafał Rylich pełni terytorialną służbę wojskową w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu od sierpnia 2020 r. Dnia 26 maja br. w czasie pozasłużbowym, jadąc samochodem na drodze krajowej nr 10, w miejscowości Czernikowo, zauważył zatrzymany na światłach pojazd z nieruszającym się kierowcą. Pan kpt. Rylich natychmiast zatrzymał się, sprawdził czynności życiowe poszkodowanego i po stwierdzeniu braku oddechu, wyjął go z samochodu i rozpoczął prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej. Po około 20 minutach na miejsce przybyło pogotowie ratunkowe oraz śmigłowiec LPR, który zabrał poszkodowanego do szpitala.

„Niesienie pomocy innym to mój żołnierski obowiązek. Cieszę się, że w tym wypadku mogłem pomóc i uratować życie Panu Władysławowi. Tym samym apeluję do wszystkich aby uczyli się udzielać pierwszej pomocy, ponieważ nikt z nas nie jest wstanie przewidzieć kiedy ta umiejętność się mu przyda. Panu Władysławowi życzę dużo zdrowia i szybkiego powrotu do rodzinnego domu.” – powiedział kpt. Rafał RYLICH – żołnierz Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

O działaniach ratowniczych podjętych przez kapitana Rylicha jego przełożeni w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej dowiedzieli się dopiero po otrzymaniu oficjalnych podziękowań za podjęte działania od poszkodowanego Pana Władysława. „ W dniu 26 maja 2021 r., jadąc autem dostałem rozległego zawału. Pan Rylich natychmiast zatrzymał się i udzielił mi pomocy ratując jednocześnie moje życie. Do szpitala zostałem przetransportowany LPR, a kilka kolejnych dni spędziłem pod respiratorem. Czeka mnie jeszcze długa droga do pełnego zdrowia, ale dzięki pomocy Pana Rylicha mogę dalej żyć, za co będę mu wdzięczny do końca moich dni. Przywrócił mi wiarę w ludzi. Jestem dumny z takiej postawy jaką reprezentują Pana (Komendanta CSWOT) żołnierze.” – cyt. z otrzymanego podziękowania od Pana Władysława.

Z informacji, jakie obecnie posiadamy, pan Władysław wraca do zdrowia w sanatorium. Po powrocie do domu będzie chciał osobiście spotkać się z panem kapitanem i jeszcze raz podziękować za uratowanie życia. Warto także zaznaczyć, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej na co dzień podnoszą własne kwalifikacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, żołnierze WOT bardzo często są pierwszymi osobami na miejscu wypadków, a nabyte przez nich umiejętności pomagają w ratowaniu ludzkiego życia.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Tekst: ppor. Krzysztof Wójcik/ oficer prasowy CS WOT
red. PZ

autor zdjęć: Źródło: CS WOT

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Symbol skupiający wiele znaczeń
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Czerwieńsze będą…
NATO i USA o Iranie
Leopardy 2PL na podium
Generał z cienia
Od cyberkursu po mundurówkę
Roboty saperskie bez tajemnic
Biało-czerwona na Monte Cassino
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Syndrom Karbali
Adaptacja i realizm
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Ochrona lasu dla obronności
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Polsko-estońska współpraca
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Przed misją w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ślady, których nie widać
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Groźny incydent w Libanie
Sprawdzian na Bornholmie
Pierwsze umowy z SAFE
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Kraków zaprosił weteranów
Wypadek w PKW UNIFIL
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Bez zmian w emeryturach
Wsparcie ma znaczenie
Drony z SAFE
Tu nie ma miejsca na błędy
Podziemny szpital na trudne czasy
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
SAFE dla Tarczy Wschód
SAFE – czas kontraktów
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Równanie z „Iksem”
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
SAFE dla marynarki
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Polsko-kanadyjska współpraca
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Bez patosu o misjach
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Tatuaże pod mundurem
Początek wielkiej historii
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Specjalsi: mała, wielka siła
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Marsz prawdę ci powie
Blizny, których nie widzimy
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO