moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

List ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

…nie dajmy zginąć poległym...
Zbigniew Herbert, „Trzy wiersze z pamięci”

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w imieniu własnym i żołnierzy Wojska Polskiego, oddaję hołd oraz przekazuję wyrazy najwyższego szacunku wszystkim żyjącymi poległym Wyklętym – Niezłomnym.

Dziś, po raz kolejny wspominamy tragiczny okres w dziejach powojennej Polski, kiedy pozornie odzyskana wolność niosła ze sobą początek kolejnego zniewolenia. Jego zręby wykuwano w okrutnej walce przeciwko polskim patriotom – żołnierzom powojennej konspiracji niepodległościowej.

Prawdę o Waszych heroicznych czynach skrywano przez dziesiątki lat. Odartym z godności, bestialsko katowanym i mordowanym Żołnierzom Niezłomnym wyznaczono miejsce na „śmietniku historii”. Pomimo wielkiego wysiłku władz komunistycznych, przetrwaliście w pamięci tych, dla których wolna i niepodległa Rzeczpospolita była i jest wartością nadrzędną. Do końca wierni wojskowej przysiędze, wywalczyliście sobie miejsce w narodowym panteonie.

Dzisiaj wolna Polska i Polacy oddają należną Wam cześć i hołd dla Waszego bohaterstwa, niezłomnej postawy i umiłowania Ojczyzny. Dzięki Wam pojęcie patriotyzmu nabiera realnego znaczenia, a młodzi Polacy poznając postacie Żołnierzy Niezłomnych, odkrywają ponadczasowe wzorce godne kultywowania i naśladowania.

Wasza spuścizna, będąca dobrem narodowym, znalazła trwałe miejsce w księdze chwały i sławy polskiego oręża. Jest jednym z kamieni węgielnych budowy tożsamości współczesnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz etosu służby. Dokonania Żołnierzy Wyklętych są szczytnym dziedzictwem, ale również wielkim wyzwaniem i zobowiązaniem. Zapewniam, że Wojsko Polskie dołoży wszelkich starań, aby godnie kontynuować Wasze dzieło.

Chwała i cześć Wyklętym – Niezłomnym! Walczyli i ginęli, bo pragnęli żyć godnie. Polegli, ale na zawsze żyć będą w naszej pamięci.

Antoni Macierewicz , minister obrony narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Gdy ucichnie artyleria
Ku wiecznej pamięci
Mity i manipulacje
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Polski „Wiking” dla Danii
Mundurowi z benefitami
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Starcie pancerniaków
Abolicja dla ochotników
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Pięściarska uczta w Suwałkach
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Wellington „Zosia” znad Bremy
Nowe zasady dla kobiet w armii
Awanse w dniu narodowego święta
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Formoza – 50 lat morskich komandosów
„Road Runner” w Libanie
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Standardy NATO w Siedlcach
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Plan na WAM
Im ciemniej, tym lepiej
Sukces Polaka w biegu z marines
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
OPW budują świadomość obronną
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Sportowcy na poligonie
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Brytyjczycy na wschodniej straży
Kosmiczna wystawa
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Kaman – domknięcie historii
Czy to już wojna?
Marynarze podjęli wyzwanie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Zasiać strach w szeregach wroga
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Grecka walka z sabotażem
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Jesteśmy dziećmi wolności
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Ułani szturmowali okopy
Dzień wart stu lat
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Torpeda w celu
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Arteterapia dla weteranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO