Pływacy i maratończycy na medal

O 32 medale wzbogacili skarbiec Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego pływacy, którzy startowali w 96. Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców. Reprezentanci „armii mistrzów” zdobyli po 13 złotych i srebrnych krążków oraz sześć brązowych. Natomiast na mistrzostwach kraju w maratonie, które odbyły się w Łodzi, żołnierze wywalczyli pięć z sześciu medali.

Na pływalni Aqua Lublin ponad 700 zawodników ze 124 klubów walczyło o medale mistrzostw kraju. Doskonale zaprezentowali się zawodnicy zrzeszeni w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym. W rywalizacji indywidualnej i w sztafetach zdobyli łącznie 32 medale.

Szeregowy Adela Piskorska dopiero przed trzema tygodniami wstąpiła w szeregi „armii mistrzów”. Na krajowym czempionacie skarbiec Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego powiększyła o dwa złote medale. Wywalczyła je na 50 i 100 m stylem grzbietowym. Na tym drugim dystansie uzyskała jednocześnie przepustkę na igrzyska olimpijskie w Paryżu. W rywalizacji indywidualnej więcej złotych krążków z pływaków CWZS-u zdobył tylko st. szer. spec. Jan Kałusowski, który trzy razy stanął na najwyższym stopniu podium – wygrał na 50, 100 i 200 m stylem klasycznym. Ponadto w konkurencjach indywidualnych złote medale zdobyli następujący reprezentanci CWZS-u: dwa – st. szer. Konrad Czerniak (50 m stylem dowolnym i 50 m stylem motylkowym) oraz po jednym – st. szer. spec. Dominika Sztandera (100 m stylem klasycznym), st. szer. spec. Anna Dowgiert (50 m stylem motylkowym) i st. szer. Damian Chrzanowski (200 m stylem motylkowym).

Zawodnicy z CWZS-u wywalczyli kolejne trzy złote medale w rywalizacji sztafet – wchodzili w skład ekip, które zdobyły tytuły mistrzowskie w konkurencjach: 4x100 m kobiet i mężczyzn stylem dowolnym oraz 4x100 m kobiet stylem zmiennym. W sztafetach kobiecych po złoto dla Międzyszkolnego Klubu Sportowego Juvenia Wrocław popłynęły: st. szer. spec. Dominika Sztandera i st. szer. Alicja Tchórz. Ta druga w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym nieprzerwanie od 2016 roku staje na najwyższym stopniu podium. Z kolei w ekipie Miejskiego Klubu Pływackiego Szczecin, która była najlepsza w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn, płynął st. szer. Konrad Czerniak.

Z 13 srebrnych medali przywiezionych z Lublina pływacy CWZS-u dziewięć wywalczyli w konkurencjach indywidualnych oraz cztery w sztafetach. Srebrne medale indywidualne zdobyli: trzy – st. szer. spec. Paulina Peda (50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 50 m stylem motylkowym), dwa – st. szer. Paulina Piechota (800 i 1500 m stylem dowolnym) oraz po jednym – st. szer. spec. Dominika Sztandera (50 m stylem klasycznym), st. szer. Alicja Tchórz (50 m stylem dowolnym), st. szer. Mateusz Chowaniec (100 m stylem dowolnym) i st. szer. Radosław Kawęcki (200 m stylem grzbietowym). Natomiast w sztafetach po jednym tytule wicemistrzowskim wywalczyli: Peda (4x100 m kobiet stylem dowolnym), Chowaniec (4x100 m mężczyzn stylem dowolnym), Kałusowski (4x100 m mężczyzn stylem zmiennym) i Chrzanowski (sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym).

Natomiast dwa brązowe krążki – na 400 i 800 m stylem dowolnym – zdobył st. szer. Filip Zaborowski. Trzecie miejsca zajęli również: st. szer. spec. Anna Dowgiert i st. szer. Mateusz Chowaniec (oboje na 50 m stylem dowolnym) oraz st. szer. Aleksandra Polańska (100 m stylem dowolnym). Polańska sięgnęła także po brąz w sztafecie 4x100 m kobiet stylem zmiennym.

Wojskowe złoto także w maratonie

W minioną niedzielę pasjonującą walkę o medale mistrzostw Polski stoczyli na ulicach Łodzi maratończycy i – podobnie jak w Lublinie – czołowe role w rywalizacji odegrali żołnierze. Reprezentanci Wojska Polskiego zajęli na podium pięć z sześciu miejsc. Na najwyższym stopniu stanęli st. szer. spec. Adam Nowicki z 12 Dywizji Zmechanizowanej i st. szer. Aleksandra Brzezińska z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Żołnierz z 12 DZ obronił tytuł mistrzowski wywalczony w zeszłym roku w Poznaniu. Natomiast reprezentantka CWZS-u powróciła na mistrzowski tron po pięciu latach – w 2019 roku triumfowała w Dębnie.

Starszy szeregowy spec. Adam Nowicki maraton w Łodzi pokonał w czasie 2 godz. 14 min 18 s. W odległości 12 km przed metą minął prowadzącego szer. Mateusza Kaczora z wojsk obrony terytorialnej. Terytorials gorzej rozłożył siły od bardziej doświadczonego kolegi z 12 DZ. Na zeszłorocznych mistrzostwach w Poznaniu Nowicki z Kaczorem stoczyli na finiszu pasjonującą walkę o zwycięstwo. Szybszy o 3 s był olimpijczyk ze Szczecina. W Łodzi wicemistrz z 2023 roku również wywalczył srebro – biegł 2 godz. 16 min 29 s. Natomiast brązowy medal zdobył st. szer. spec. Kamil Karbowiak z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Maratończyk z CWZS-u dystans 42 km 195 m pokonał w 2 godz. 18 min 25 s.

W rywalizacji kobiet na półmetku jako pierwsza zameldowała się st. szer. Anna Bańkowska z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Na drugiej pozycji biegła jej koleżanka z CWZS-u st. szer. Aleksandra Brzezińska. W drugiej części biegu najlepiej radziła sobie Brzezińska i pewnie wywalczyła tytuł mistrzowski z czasem 2 godz. 34 min 25 s. Srebrny medal zdobyła Emilia Mazek – reprezentantka akademickiego klubu z Warszawy. Jej czas to 2 godz. 36 min 7 s. Natomiast na trzeciej pozycji finiszowała st. szer. Anna Bańkowska, która do zwyciężczyni straciła 2 min 8 s.