moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani pod wszechstronną opieką

„Dzięki Centrum Weterana w społeczeństwie upowszechnia się świadomość, dlaczego weterani zasługują na szacunek i wsparcie” – napisał w liście do uczestników uroczystej zbiórki z okazji 10-lecia utworzenia placówki prezydent RP Andrzej Duda. Patronat honorowy nad jubileuszem CW objął minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Centrum Weterana jest depozytariuszem wiedzy i doświadczeń 122 tysięcy Polaków, którzy uczestniczyli w przeszło 90 misjach i operacjach poza Polską. Jest też miejscem upamiętnienia poległych polskich żołnierzy i funkcjonariuszy” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście, który został odczytany podczas obchodów święta Centrum Weterana. Przypomniał, że jako zwierzchnik sił zbrojnych trzy razy podpisywał nowelizację ustawy z 2012 roku o weteranach działań poza granicami państwa. Jak stwierdził, w kwestii pomocy weteranom i weteranom poszkodowanym nie został wykorzystany cały wachlarz możliwości. „Uważam, że istnieją przesłanki do dalszej modyfikacji i wprowadzenia zmian zaspokajających rzeczywiste potrzeby weteranów i weteranów poszkodowanych” – napisał Andrzej Duda. Podziękował też Centrum Weterana za podejmowanie wielu inicjatyw na rzecz środowiska misjonarzy.

 

Podziękowania i odznaczenia

Za służbę dziękował uczestnikom zagranicznych misji wojskowych także podsekretarz stanu w MON-ie Stanisław Wziątek. – Jesteście prawdziwymi bohaterami. Bohaterstwo nie polega tylko na tym, aby wykazać się na polu bitwy, lecz także na polu naszego codziennego funkcjonowania – powiedział. Również wiceminister Wziątek nawiązał do planowanych przez resort zmian legislacyjnych dotyczących misjonarzy. – Przegotowujemy nowelizację ustawy o weteranach. Minister obrony narodowej podjął decyzję, abyśmy jeszcze w maju zakończyli wszystkie prace związane z nowelizacją ustawy – zadeklarował. Podkreślił, że znajdzie się w niej przepis zapewniający zadośćuczynienie – będzie to rozwiązanie systemowe, gwarantujące wsparcie dla każdego potrzebującego, który poniósł ciężkie straty.


Film: Ewa Korsak, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

Wiceminister Wziątek wręczył odznaczenia resortowe – medale „Za zasługi dla obronności kraju” otrzymali żołnierze i pracownicy Centrum Weterana. Tych ostatnich szef MON-u wyróżnił także listem gratulacyjnym. Osoby i firmy zaangażowane w działalność na rzecz weteranów otrzymały pamiątkowe statuetki oraz Medale 10-lecia Centrum Weterana.

W uroczystej zbiórce z okazji święta Centrum Weterana wzięli udział dowódcy i żołnierze rodzajów sił zbrojnych, przedstawiciele resortu obrony narodowej, stowarzyszeń weteranów oraz działających na ich rzecz fundacji i wspierających ich firm, a także weterani.

Z kart historii

29 kwietnia 2014 roku w Ministerstwie Obrony Narodowej zapadła pierwsza decyzja o powołaniu Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Placówka została otwarta 21 grudnia 2014 roku. Nie była to przypadkowa data. Na ten dzień przypada bowiem rocznica najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych – zamachu z 2011 roku w Afganistanie, w którym zginęło pięciu polskich żołnierzy.

Centrum zostało pomyślane jako miejsce, w którym weterani oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych lub zmarłych podczas misji otrzymają pomoc prawną i psychologiczną. Przez minione lata placówka współpracowała z organizacjami pozarządowymi i firmami wspierającymi weteranów, integrowała środowisko wokół wspólnych przedsięwzięć. Centrum popularyzuje również wiedzę o udziale polskich żołnierzy w operacjach zagranicznych. – Mamy poczucie misji, nadal będziemy się rozwijać i działać na rzecz weteranów – zadeklarowała dyrektor Centrum Weterana ppłk. Katarzyna Rzadkowska.

Ostatnim akcentem obchodów 10-lecia działalności CW było złożenie wieńców przed pomnikiem poległych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Katarzyna Kwaczyńska/ Kancelaria Sejmu

dodaj komentarz

komentarze


Bez zmian w emeryturach
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Wsparcie ma znaczenie
Równanie z „Iksem”
Tatuaże pod mundurem
Wypadek w PKW UNIFIL
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Bez patosu o misjach
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Biało-czerwona na Monte Cassino
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Roboty saperskie bez tajemnic
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Adaptacja i realizm
Syndrom Karbali
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Polsko-estońska współpraca
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Przed misją w Rumunii
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Symbol skupiający wiele znaczeń
SAFE – czas kontraktów
Blizny, których nie widzimy
Marsz prawdę ci powie
Sprawdzian na Bornholmie
Tu nie ma miejsca na błędy
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Podziemny szpital na trudne czasy
Generał z cienia
Kraków zaprosił weteranów
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
SAFE dla Tarczy Wschód
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Czerwieńsze będą…
Ślady, których nie widać
Leopardy 2PL na podium
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Pierwsze umowy z SAFE
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Ochrona lasu dla obronności
Początek wielkiej historii
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Groźny incydent w Libanie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Polsko-kanadyjska współpraca
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Od cyberkursu po mundurówkę
Drony z SAFE
„Wulkan” w programie „Ratownik”
NATO i USA o Iranie
SAFE dla marynarki
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Specjalsi: mała, wielka siła
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO