W dniach 19-20 września podsekretarz stanu Beata Oczkowicz przebywała na Węgrzech.
W pierwszym dniu wizyty wzięła udział, w imieniu ministra obrony narodowej, w uroczystościach odsłonięcia pomnika upamiętniającego polskich lotników, członków załogi samolotu Halifax JD 362 GR - E z 1586 Polskiej Eskadry do Zadań Specjalnych, którzy zostali zestrzeleni w m. Bacsbokod podczas wykonywania zrzutów dywersantów i zaopatrzenia.
W swoim przemówieniu wiceminister Oczkowicz podkreśliła, że mimo upamiętnienia, jak się by mogło wydawać jedynie 7 bohaterów tamtych wydarzeń, w tle ich dramatycznej historii powinniśmy dostrzegać wszystkich polskich lotników walczących w RAF z Niemcami, jak i wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego, którzy byli gotowi ponieść najwyższą ofiarę dla wspólnego, narodowego celu – walki o własną tożsamość i o suwerenną Ojczyznę.
Beata Oczkowicz podziękowała stronie węgierskiej za zorganizowanie godnego pochówku polskim pilotom oraz za uhonorowanie czynu bojowego naszych żołnierzy wspaniałym pomnikiem. Wiceminister Oczkowicz wraz z ambasadorem RP na Węgrzech Romanem Kowalskim oraz burmistrzem m. Bacsbokod dokonała odsłonięcia tego pomnika.
W sobotę, 20 września, podsekretarz stanu w MON Beata Oczkowicz, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski oraz ambasador Roman Kowalski dokonali odsłonięcia tablicy upamiętniającej przybycie na Węgry we wrześniu 1939 r. 10 Brygady Kawalerii pod dowództwem ówczesnego płk. Stanisława Maczka. Uroczystość odbyła się w polskiej parafii katolickiej w diecezji Breda w Budapeszcie w ramach obchodów 75. rocznicy Uchodźstwa Polskiego na Węgrzech, które swoim patronatem objęli ministrowie obrony Polski Tomasz Siemoniak i Węgier Csaba Hende.
W przemówieniu wiceminister Oczkowicz podkreśliła, że żołnierze, których upamiętnia tablica, to nie tylko wybitne osoby dla narodu polskiego, to także bohaterowie Europy, których dalszy szlak bojowy przyczynił się do wyzwolenia Francji, Belgii i Holandii oraz ostatecznego zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.
Beata Oczkowicz podziękowała władzom Węgier za uhonorowanie polskich żołnierzy – bohaterów II wojny światowej, a narodowi węgierskiemu za udzielone wsparcie nie tylko polskim żołnierzom, ale tysiącom uchodźców cywilnych szukającym schronienia przed wojenną pożogą.
Uroczystości na Węgrzech uświetniła kompania honorowa wystawiona przez Dowództwo Garnizonu Warszawa.
Źródło: MON
autor zdjęć: Źródło: MON

komentarze