moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent podpisał postanowienie dot. ostatniej zmiany PKW w Afganistanie

Prezydent Bronisław Komorowski, na wniosek Rady Ministrów, 10 kwietnia podpisał postanowienie o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu od 14 kwietnia do 31 grudnia br. Jednocześnie zdecydował o jego redukcji.


Poprzednie Postanowienie Prezydenta RP, w sprawie użycia XIV zmiany PKW z 19 września 2013 r., obejmowało termin od 14 października 2013 r. do 13 kwietnia 2014 r. i zakładało użycie sił o liczebności do tysiąca żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie oraz 200 żołnierzy i pracowników wojska w odwodzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podpisane postanowienie dotyczy zaangażowania XIV zmiany, której okres użycia został wydłużony i następującej po niej XV – ostatniej – zmiany PKW. Zakłada użycie sił o liczebności:

1) od 14 kwietnia do 30 czerwca br. – do 1000 żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie oraz 150 żołnierzy i pracowników wojska w odwodzie na terytorium Polski;
2) od 1 lipca do 31 grudnia br. – do 500 żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie oraz 100 żołnierzy i pracowników wojska w odwodzie na terytorium Polski.

Założenia te są zgodne z przyjętymi Kierunkami zaangażowania Polski w Afganistanie w latach 2011-2014, a także z oczekiwaniami Prezydenta RP.

Planowane wielkości kontyngentu wynikają także z dostosowania do przyjętych zadań, które w początkowym okresie obejmować będą kontynuację doradzania i wspierania Afgańskich Sił Bezpieczeństwa (zwłaszcza w czasie wyborów prezydenckich) oraz realizację przeniesienia kontyngentu z bazy Ghazni do bazy Bagram, a następnie – w drugim półroczu – przede wszystkim przygotowanie do wycofania personelu i sprzętu z Afganistanu oraz do zakończenia udziału w operacji.

Stopniowe redukowanie wielkości kontyngentu wpisuje się również w strategię Sojuszu Północnoatlantyckiego, który zakończy obecną formę zaangażowania w Afganistanie w grudniu tego roku.

Tekst: Kancelaria Prezydenta RP

red. PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny krok ku wypowiedzeniu konwencji ottawskiej
 
Rozpoznanie i możliwości rażenia bez ryzyka dla żołnierzy
Nasi czołgiści najlepsi
Wyzwanie, które integruje
Medycyna pola walki dla cywilnych lekarzy?
Trudny los zwycięzców
Żołnierze z dodatkiem od czerwca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
K2 ze słowacką tarczą
Nowe garaże dla Leopardów w Świętoszowie
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Wyzwanie, które integruje
Podejrzane manewry na Bałtyku
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
Żołnierz influencer?
Siła zaplecza
Dzień, który zmienił bieg wojny
Następne „Czarne Pantery” dla Wojska Polskiego
Zawiszacy zwiększają zasoby K2
50 kabli na 50-lecie Jednostki Wojskowej Formoza
Pamiętają o powstańcach
„Zapad’ 25” przenosi się dalej od polskiej granicy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
Powstanie raport o bezpieczeństwie dostaw do zbrojeniówki
Misja PKW „Olimp” doceniona
Amunicja dla czołgów
Zagadkowe znalezisko na Podkarpaciu
Fire from Coast
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę
Na Wiejskiej o wydatkach na obronność i weteranach
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
AW149 to przygoda życia
Od chaosu do wiktorii
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Kajakarze, pięściarze i lekkoatletka CWZS-u na podium
„Baltops ’25” – NATO ćwiczy na Bałtyku
Unijni ministrowie podpisali SAFE
Wojska inżynieryjne wzmacniają granicę
Drony Wizjer rozpoznają cel
ZMU dla marynarzy
WOT z pomocą tonącym
Szlachetny gest generała
Dziękujemy wam, weterani!
Pilecki. Do końca walczył z tyranią
Czterej pancerni przeciw wyklętym
Kajakarze i ratownicy wodni z workiem medali
Lotnicza „sztafeta pokoleń”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe cele obronne NATO
Letni wypoczynek z MON-em
Nowa mapa garnizonów
Nowe możliwości spółki Mesko
Kosiniak-Kamysz: Polska najbliższym partnerem Stanów Zjednoczonych w Europie
Szef MON-u oddał hołd gen. Marianowi Kukielowi
Bałtycka tarcza
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Dostawa K9 i chrzest ogniowy
Karol Nawrocki wybrany na prezydenta RP
Zachód daje Ukrainie zielone światło
Pancerna nauka jazdy
Recepta na sukces: zadowolony pracownik i dumny żołnierz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO