Komandos z Lublińca najlepszy w Biegu Piastów

Starszy szeregowy Bartosz Mirowski z Jednostki Wojskowej Komandosów został liderem XIII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego, który został rozegrany w Jakuszycach w ramach XXXVIII Biegu Piastów. St. szer. Mirowski wygrał dwa biegi na dystansie 8 km i jeden na 10 km stylem klasycznym.

Starszy szeregowy Bartosz Mirowski z Jednostki Wojskowej Komandosów – najlepszy zawodnik XIII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego

Biegacz z jednostki w Lublińcu, reprezentant  Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec ma dobrą passę. Przed miesiącem został pierwszym mistrzem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Narciarstwie Biegowym. Był wówczas najlepszy na dystansie 7,7 km stylem dowolnym oraz stylem klasycznym. W obu biegach oprócz niego na podium stanęli też szer. Michał Kobielusz i st. kpr. Rafał Walicki. Po miesiącu obaj medaliści nie mogli po raz drugi w tym roku wystartować w jakuszyckich zawodach. St. szer. Bartosz Mirowski o zwycięstwo musiał walczyć z innymi rywalami. Wszystkich pewnie pokonał i zajął najwyższe lokaty z żołnierzy w rywalizacji open podczas zawodów w ramach Biegu Piastów.

W inauguracyjnym biegu na dystansie 8 km stylem klasycznym na mecie zameldowało się 735 zawodników, w tym siedemnastu uczestników Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego. Triumfowali Niemiec Benjamin Seifert i Polka Natalia Grzebisz. Niemiec, na mecie przeniesionej z Polany Jakuszyckiej na Górny Dukt, finiszował po 22 min 50 s biegu. Drugi był Niemiec Toni Eschert (z czasem 22 min 50 s), a trzeci Bogusław Gracz ze Skawy (23,08).W rywalizacji biegaczy z 12 krajów dziewiąte miejsce w klasyfikacji open zajął najlepszy z żołnierzy st. szer. Bartosz Mirowski. Biegacz Mety przegrał z pierwszym z Niemców o 4 min 51 s. Natomiast z drugim w klasyfikacji żołnierzy szer. Bartłomiejem Stanikiem z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic wygrał różnicą 5 min 22 s.

Najlepsi żołnierze w pierwszym biegu na 8 km stylem klasycznym, od lewej:st. szer. Bartłomiej Stanik, st. szer. Bartosz Mirowski i st. szer. MateuszŚliwa

W rewanżowym biegu „klasykiem” na dystansie 10 km ponownie najlepsi byli Niemiec Seifert i Polka Grzebisz. W drugim biegu na mecie finiszowało 656 zawodników z 20 państw. Seifert, z czasem 24 min 27 s, wyprzedził Czecha Dusana Koziska (24,52) i Niemca Toni Eschera (25,37). Czwarty był Austriak Markus Keplinger (25,52), piąty reprezentant Litwy i litewskiej armii w biatlonie Karol Dombrowski (26,25), a szósty Mariusz Dziadkowiec-Michoń z Miłkowa (26,25). Najlepszy z żołnierzy – st. szer. Bartosz Mirowski – został sklasyfikowany na 33. pozycji (31,05). W stawce dziesięciu zawodników wyprzedził między innymi płk. Sławomira Drumowicza, szefa szkolenia Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, który po biegu wręczał pamiątkowe statuetki dla najlepszych zawodników XIII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego.

Organizatorzy XXXVIII Biegu Piastów zrobili wszystko, aby impreza z powodubraku śniegu nie została odwołana

Trzeci bieg rozegrano na trasie, na której był rozegrany pierwszy bieg. Zawodnicy uzyskiwali jednak dużo gorsze czasy. Cztery pierwsze miejsca zajęli ci sami biegacze, którzy byli najlepsi na dystansie 10 km. Niemiec Seifert triumfował z czasem 24 min 5 s. Czech Kozisek przegrał z nim o 25 s, Niemiec Escher o 1 min 3 s, a Austriak Keplinger o półtorej minuty. Piąte miejsce zajął najlepszy z Polaków Bogusław Gracz ze Skawy (26,03). Najlepszy z żołnierzy – st. szer. Bartosz Mirowski – finiszował na 18. miejscu (30,25). Bieg ukończyło 837 zawodników, w tym 12 uczestników XIII Międzynarodowego Biegu Żołnierskiego.

Dzięki ogromnemu wysiłkowi organizatorów najsłynniejszy bieg narciarski w Polsce w ogóle doszedł do skutku. Z powodu kłopotów z przygotowaniem tras rywalizacja odbyła się na skróconych dystansach. Pierwszego dnia zamiast biegu na dystansie 15 km stylem klasycznym rozegrano zawody na trasie o długości 8 km. Drugiego dnia zamiast rywalizacji na królewskim dystansie 50 km stylem klasycznym zawodnicy zakończyli bieg po 10 km. A trzeciego dnia zawodów zamiast biegów na dystansie 30 km stylem dowolnym i 26 km stylem klasycznym odbył się tylko bieg na 8 km stylem klasycznym. Ze względu na trudne warunki śniegowe pole startowe zawężono jedynie do trzech torów, a metę z Polany Jakuszyckiej przeniesiono na Górny Dukt.