moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spotkanie ministrów obrony w Brukseli

Zagrożenia dla bezpieczeństwa Europy, sytuacja na Ukrainie i współpraca z Rosją oraz relacje Unii z NATO – to główne tematy poruszane podczas wtorkowego szczytu ministrów obrony państw należących do Unii Europejskiej. Polskę reprezentował Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej.


Film: Rada Europejska

– Nie chodzi o to, aby UE stała się drugim NATO, ale są obszary, w których może ściślej współpracować z Sojuszem i uzupełniać jego działania. Rok 2014 pokazał, jak bardzo NATO angażuje się w sprawy związane z utrzymaniem bezpieczeństwa, Unia Europejska także mogłaby zrobić wiele w tym obszarze – mówił wicepremier Tomasz Siemoniak po zakończeniu spotkania dotyczącego unijnej polityki obronnej.

Ścisła współpraca sojuszników

Szef MON zapowiedział, że do czerwca przyszłego roku, kiedy to odbędzie się szczyt UE poświęcony unijnej polityce obrony, będą gotowe propozycje ściślejszej współpracy pomiędzy NATO a Unią. – Najbliższe miesiące powinny dać odpowiedź, jak ta współpraca będzie wyglądać – dodał Tomasz Siemoniak. Wicepremier przyznał, że w ostatnim czasie coraz częściej zarysowują się rozbieżności pomiędzy tymi dwoma organizacjami. Widać to chociażby na przykładzie ich stosunku do Rosji i sytuacji na Ukrainie.

Przy okazji spotkania (choć nie było to w porządku obrad) ministrowie obrony rozmawiali na temat zawartego w 2011 roku kontraktu francusko-rosyjskiego na dostawę dwóch okrętów desantowych Mistral. Wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego pojawiły się głosy, że Francja powinna zerwać umowę wartą 1,2 mld euro. Francja zwleka z realizacją kontraktu, ale zerwać go nie chce ze względu na koszty, które by się z tym wiązały. Rosja miała otrzymać pierwszy z okrętów 14 listopada, ale w poniedziałek media podały, że na okręt zacumowany we francuskim porcie nie wpuszczono rosyjskich marynarzy. Podczas wtorkowego spotkania w Brukseli padła nieoficjalna propozycja, by wykupić od Francuzów Mistrale – w ten sposób nie trafiłyby one do rosyjskiej armii. Wicepremier Siemoniak, zapytany co sądzi o tym pomyśle, odpowiedział: – Oczywiście jesteśmy przeciwni temu, by nasz sojusznik sprzedawał nowoczesną broń państwu, które prowadzi tak agresywną politykę wobec innego kraju. Polska z pewnością nie jest jednak zainteresowana kupnem tych okrętów – podkreślał Tomasz Siemoniak.


NATO przestrzega Rosję

O sytuacji na Ukrainie mówił w Brukseli Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Jeszcze przed spotkaniem ministrów obrony stwierdził, że „NATO obserwuje poważne wzmacnianie obecności wojskowej zarówno na wschodzie Ukrainy, jak i w Rosji na terenach graniczących z Ukrainą”. Według informacji zdobytych przez Sojusz, Rosja ściąga na granicę z Ukrainą zaawansowane systemy antyrakietowe, czołgi i artylerię. Sekretarz generalny Sojuszu wezwał Moskwę do „zaprzestania podsycania konfliktu poprzez wspieranie separatystów”. – UE i NATO bardzo chcą pokojowego i wynegocjowanego rozwiązania kryzysu, który został wywołany przez działania Rosji. Rosja ma wybór: może być częścią pokojowego rozwiązania albo może dalej iść ścieżką prowadzącą do jej izolacji – podkreślił szef NATO.

O Mali i Państwie Islamskim

Wicepremier Siemoniak nie ukrywał, że dla polskiej delegacji jednym z najważniejszych tematów spotkania była sytuacja na Ukrainie. Ale szefowie resortów obrony omawiali także m.in. kwestie dotyczące zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego ze strony Państwa Islamskiego, zaangażowanie w unijnych misjach na Bałkanach i w Afryce (w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej). Wśród poruszanych tematów były także problemy dotyczące wojny w Iraku i Syrii czy działań antypirackich.

Ministrowie obrony omawiali także wyniki szczytu NATO, który odbył się na początku września w Newport. Tomasz Siemoniak przypomniał, że do grudnia będą gotowe dokumenty dotyczące wytyczonych podczas szczytu kierunków rozwoju Sojuszu. Wtedy omawiać je będą szefowie unijnej dyplomacji. Ministrowie obrony będą rozmawiać o nich dopiero w lutym.

JT, TVN24

autor zdjęć: Rada Europejska

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zachować właściwą kolejność działań
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kolejne FlyEle dla wojska
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna na detale
Sprawa katyńska à la española
Gunner, nie runner
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO