moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obchody 232. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej w Muzeum WP

21 marca Cytadela Warszawska stała się miejscem wyjątkowego spotkania z historią. W Muzeum Wojska Polskiego odbyło się wydarzenie upamiętniające 232. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej, które przyciągnęło licznych miłośników historii, rodziny z dziećmi oraz wszystkich tych, którzy chcieli w niecodzienny sposób spędzić pierwszy dzień wiosny.

Odwiedzający mieli okazję przenieść się do końca XVIII wieku – w czasy walki o wolność pod przywództwem Tadeusza Kościuszki. Przestrzeń muzeum wypełniły pokazy, rekonstrukcje i warsztaty, które przybliżały realia epoki oraz codzienność żołnierzy i kosynierów. Dużą uwagę uczestników przyciągały pokazy broni i umundurowania z czasów insurekcji. Zwiedzający mogli z bliska zobaczyć charakterystyczne czapki krakuskie, elementy wyposażenia wojskowego oraz symbol powstania – kosę bojową. Nie zabrakło także dynamicznego popisu władania szablami kozackimi, który ukazał kunszt i techniki walki bronią białą. Jednak, widowiskowym momentem dnia były wystrzały z armaty, dzięki którym można było poczuć atmosferę XVIII-wiecznego pola bitwy.

Istotnym elementem wydarzenia była obecność rekonstruktorów historycznych, którzy w pełnym umundurowaniu i z dbałością o detale odtwarzali realia końca XVIII wieku, wchodząc w interakcje z publicznością i opowiadając o życiu żołnierzy oraz kosynierów. Szczególne emocje wzbudziła inscenizacja epizodu z bitwy pod Racławicami, która zgromadziła liczną publiczność i spotkała się z dużym zainteresowaniem. Dynamiczna rekonstrukcja pozwoliła widzom lepiej zrozumieć przebieg starcia oraz znaczenie zwycięstwa wojsk Tadeusza Kościuszki.

REKLAMA

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prezentacja sprzętu wojskowego oraz stanowisko „Cyklop”, gdzie uczestnicy mogli sprawdzić swoją celność. Na odwiedzających czekało także wiele atrakcji o charakterze edukacyjnym i rekreacyjnym. Saperski tor przeszkód przyciągał zarówno młodszych, jak i starszych uczestników, podobnie jak historyczna fotobudka z rekwizytami i replikami broni. W strefie konstrukcyjnej COBI powstawały militarne budowle z klocków, a pokazy tańca dawnego i mody z przełomu XVIII i XIX wieku pozwalały lepiej zrozumieć kulturę epoki. Najmłodsi chętnie korzystali z przygotowanych gier, warsztatów i kreatywnej strefy zabaw, a dodatkową atrakcją była loteria fantowa. Edukatorzy Centrum Edukacji Historyczno-Patriotycznej Muzeum Wojska Polskiego z zaangażowaniem prowadzili zajęcia, opowiadali o historii oraz odpowiadali na trudne pytania.

Kulminacyjnym punktem programu był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. „Vivat Naród, Vivat Kościuszko!”. Artyści zaprezentowali widowisko łączące muzykę, słowo i narrację historyczną. W programie znalazły się utwory inspirowane tradycją patriotyczną, pieśni nawiązujące do epoki oraz fragmenty poezji i tekstów historycznych. Koncert stał się refleksyjną opowieścią o jedności, odwadze i poświęceniu Polaków w walce o wolność.

Wydarzenie pokazało, że historia może być nie tylko źródłem wiedzy, ale także inspirującym doświadczeniem dla całych rodzin. Dzięki różnorodnemu programowi każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie, od widowiskowych pokazów po angażujące warsztaty i spotkania z pasjonatami historii.

Obchody 232. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej w Muzeum Wojska Polskiego były dniem pełnym emocji, który na długo pozostanie w pamięci odwiedzających i po raz kolejny potwierdził, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o historii i wartościach, które kształtowały polską tożsamość.

Tekst: Anna Zworska/ MWP

red. PZ

autor zdjęć: Anna Glen/ MWP

dodaj komentarz

komentarze


Wsparcie ma znaczenie
Pieta Michniowska
Ostatni lot „Pałera”
Morska bryza w dwóch odsłonach
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Saperzy w akcji pod wodą
Bramy armii
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Mundur i bokserskie rękawice
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Przełomowe zdolności artylerzystów
PIRX-1 na orbicie
W drodze po oficerskie gwiazdki
Cyfrowa niedyskrecja
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Paliwowy krwiobieg NATO
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Połączeni na Bałtyku
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Podróż w ciemność
Polski projekt, światowe znaczenie
Prezydent RP o szczycie NATO
Gotowi na zmiany na polu walki
Piksele prawdy w morzu fałszu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Żywią i bronią
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Przełomowe porozumienie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
PKW Irak zostaje w Jordanii
NATO zwiększy produkcję broni
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szerszeń z Sochaczewa
Face to Face
Vespa Battle Challenge
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Śmierć w sercu Azji
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Wojna hybrydowa trwa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Zbrodnicza farsa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Integracja F-35 rozpoczęta
Dronowy kierunek przyszłości
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Wielki sukces podchorążych z AMW
„Bezpieczny zachód” przedłużony
USA znów uderzyły w Iran
Ostatnia niedziela…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO