moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z żołnierzami i pracownikami wojska na wigilii w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego. – Dziękuję każdemu z was za oddanie, poświęcenie, za bycie na posterunku wtedy, kiedy trzeba – mówił szef MON-u. Podsumował 2025 rok, rekordowy dla polskiej obronności i zapowiedział m.in. dalsze wzmacnianie krajowego przemysłu zbrojeniowego.

– Czas świąteczny to szczególny czas dla rodziny wojskowej, którą tworzą żołnierze, ich rodziny, pracownicy wojska, wszyscy, którzy służą na rzecz bezpieczeństwa – mówił w czasie spotkania wigilijnego Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej. Szef MON-u wraz z kierownictwem resortu obrony oraz kadrą kierowniczą Sił Zbrojnych RP spotkał się z żołnierzami i pracownikami wojska w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Podczas swojego wystąpienia wicepremier zaznaczył, że bezpieczeństwo państwa pozostaje dziś sprawą fundamentalną. Jak mówił, Polska wzmacnia swoje relacje. – Przygotowujemy się nie tylko do utrzymania kontyngentu amerykańskiego w Polsce, ale też zwiększenia obecności wojsk amerykańskich. Jednocześnie dobrze wiemy, że Europa musi być silniejsza – stwierdził szef MON-u.

Dodał też, że wielkim sukcesem minionego roku i polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej było stworzenie programu SAFE, gwarantującego 150 mld na rzecz budowy polskiego i europejskiego bezpieczeństwa. Przypomniał też, że jedna trzecia tych środków, prawie 44 mld euro, trafi do Polski.

– Europa musi być silniejsza zdolnościami produkcyjnymi i musi inwestować w przemysł zbrojeniowy – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Dodał, że resort obrony, m.in. w ustawie o zdolnościach amunicyjnych i rozporządzeniach o specjalnych strefach ekonomicznych, wspiera rodzimy przemysł zbrojeniowy. – Dążymy do tego, żeby 50% sprzętu wojskowego było wytwarzane w Polsce, a 50% pozyskiwane za granicą – wyliczał szef MON-u.

Minister wspomniał też, że jeszcze dziś w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej weźmie udział w podpisaniu przedłużenia umowy licencyjnej na produkcję KTO Rosomak. – Rosomak stał się polskim produktem rozpoznawanym na całym świecie. Do tego grona w tym roku dołączył Borsuk, czekaliśmy na niego 12 lat, ale już pierwsze 15 sztuk trafia do 16 Dywizji Zmechanizowanej – zaznaczył wicepremier. Powiedział też, że Borsuki zmieniają oblicze polskich sił zbrojnych. – Będą też produktem eksportowym w 2026 roku – dodał.

Podsumowując 2025 rok, szef MON-u podkreślił, że był to czas ważnych przełomów dla sił zbrojnych i dla bezpieczeństwa Polski. – To kolejny rekordowy rok pod względem wydatków: 4,7% PKB, 186 mld złotych, a w przyszłym roku już 200 mld złotych, największy historycznie budżet na rzecz bezpieczeństwa – podał Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier zwrócił też uwagę, że tak ogromne wydatki na obronność to wielki wysiłek wszystkich obywateli, a na 200 kontraktów, które MON podpisało w ostatnich dwóch latach na kwotę 250 mld złotych (w wydatkach wieloletnich) składa się całe społeczeństwo ze swoich podatków. – Nasza strategia bezpieczeństwa jest strategią odstraszania, żeby nigdy nikomu nie opłacało się Polski zaatakować, i obrony, jeżeli do niej trzeba by było przystąpić. Na pierwszej linii stanie Wojsko Polskie, ale wraz z nim musi stanąć całe społeczeństwo – stwierdził szef MON-u.

Nawiązał przy tym do programu „wGotowości”, który ruszył w tym roku. Wicepremier wspomniał, że zakończyły się już pilotażowe szkolenia w ramach tego projektu. – Kilkadziesiąt tysięcy osób skorzystało w ostatnich czterech tygodniach z możliwości nabycia umiejętności, żeby bronić ojczyzny, gdyby taka potrzeba zaszła – podkreślił.

Wicepremier podziękował 220 tys. żołnierzom służącym w Wojsku Polskim, 50 tys. cywilnym pracownikom wojska i resortu obrony oraz wszystkim dowódcom za budowę silnej i bezpiecznej Polski. – Dziękuję każdemu z Was i każdej z Was za oddanie, poświęcenie, za bycie na posterunku wtedy, kiedy trzeba. Dziękuję za odważne decyzje, bezkompromisowość, dziękuję za czasem odmienne zdanie, z którego wynika lepsze – mówił szef resortu.

Specjalne podziękowania skierował do prawie 2 tys. żołnierzy, którzy pełnią swoją misję poza granicami państwa polskiego i przypomniał, że 16 grudnia prezydent podpisał postanowienie o kolejnym polskim kontyngencie wojskowym, który od 1 stycznia będzie operował na Bałtyku. Podczas spotkania życzenia przesłali za pomocą wideo żołnierze polskich kontyngentów wojskowych oraz policjanci pełniący służbę w Kosowie. 

Wicepremier mówił także o ważnej roli, jaką w życiu i służbie żołnierza odgrywa rodzina wojskowa i poinformował, że od 1 stycznia 2026 roku wystartuje pilotaż programu wsparcia rodzin wojskowych, który obejmie żołnierzy, pracowników resortu obrony narodowej i ich rodziny. – Wprowadzamy wsparcie dla rodzin wojskowych w postaci dostępu do miejsc kultury, sportu, rekreacji, odpoczynku, żeby mogli korzystać z tego zasobu, którym dysponuje dziś armia – mówił wicepremier.

Minister zwrócił też uwagę, że polski naród ma wspólną tożsamość, która może mieć różne odsłony, ale musi być jednością. I tej jedności życzył wszystkim, a także Polsce, w 2026 roku. – Niech czas świąt Bożego Narodzenia przyniesie dla wszystkich w Wojsku Polskim, dla wszystkich związanych z bezpieczeństwem, dobre chwile odpoczynku w gronie rodzinnym, budowania siły i niegasnącej nadziei, że wszystko co dobre dopiero przed nami. Wesołych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego 2026 roku! – życzył Kosiniak-Kamysz.

SZUS

autor zdjęć: SZ RP. Fot. Krzysztof Niedziela/MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Wsparcie ma znaczenie
Podróż w ciemność
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Sojusz Madrytu i Warszawy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Królestwo pojazdów
Bez zmian w emeryturach
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Trening działań połączonych
Niebo bez dominacji
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Kraków zaprosił weteranów
Polski wkład w operację „Overlord”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Generał z cienia
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Zbrodnicza farsa
Śmierć w sercu Azji
Powietrzne cysterny dla Polski
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Sportowe jubileusze
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Na straży nieba
Marsz gąsienicowych kolumn
AMW oferuje mieszkania
Zełenski traci Order Orła Białego?
Umowa na pociski do Patriotów
F-35 Changes Everything
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Ratunek na polu walki
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Apetyt Smoka rośnie
Koło zamachowe gospodarki
Pancerny Poznań
Podchorążowie w dżungli
Orka tuż, tuż
Premier powołał nową wiceminister obrony
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Szermierze i pięściarki na podium
Stała baza wojsk USA w Polsce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Innowacje dla bezpieczeństwa
Mundur, medale i duma
Sonda dla Jastrzębia
Bezzałogowce zdobyły Paryż
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Ważne decyzje w Brukseli
Równanie z „Iksem”
Minister obrony RFN w Polsce
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Krok w stronę pokoju
Święto DGRSZ
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
„Strzała weterana” spaja środowisko
Polska szykuje się do produkcji Panter

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO