moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Dobiegły końca manewry „Sarex 2024”, których celem był trening działań podczas sytuacji kryzysowych i sprawdzenie współdziałania wojska i innych służb oraz organizacji pozarządowych. Po raz pierwszy w jednym z czterech epizodów wzięli udział Litwini. – Współpraca udała się znakomicie – ocenia gen. zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski.

Ćwiczenia „Sarex ‘24” rozpoczęły się 20 maja i trwały pięć dni, a ich organizatorem było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Podobnie jak w poprzednich edycjach, również w tym roku głównym ich celem było sprawdzenie koordynacji działań wojska, Państwowej Straży Pożarnej, policji, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, a także innych instytucji i organizacji pozarządowych, w tym 50 ratowników z Czerwonego Krzyża. – W tym roku ćwiczenia były podniesione na jeszcze wyższy poziom ze względu na sytuację, jaką mamy na naszej północnej i wschodniej granicy – mówił dzisiaj podczas konferencji podsumowującej manewry zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski.

REKLAMA

W czasie „Sarex ‘24” rozegrane zostały cztery epizody, które odbywały się w różnych miejscach kraju. Wzięło w nich udział około 500 żołnierzy, pięć śmigłowców służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR – Aeronautical Search and Rescue) i siedem samolotów bojowych, a także dziesięć okrętów marynarki wojennej i statków Straży Granicznej.

Epizod morski realizowany przez Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego w Gdyni obejmował poszukiwanie i ratowanie załogi statku powietrznego CASA, który po problemach technicznych awaryjnie lądował w Zatoce Puckiej. Służby ćwiczyły również oczyszczanie wód z zanieczyszczeń ropopochodnych powstałych w wyniku rozszczelnienia zbiornika paliwowego w samolocie. – Jestem pod wielkim wrażeniem marynarzy biorących udział w tym epizodzie. Niezbędne były działania nawodne i podwodne, a Bałtyk nie jest łatwym akwenem. Przekonałem się, jak wiele osób musi pracować na to, żeby jeden nurek mógł wykonać swoje zadanie – podkreśla gen. Malinowski.


Film: st. sierż. Rafał Samluk/ Combat Camera DORSZ, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV

Po raz pierwszy w manewrach „Sarex ‘24” uczestniczyły służby litewskie. Epizod z ich udziałem został zaplanowany w okolicach przesmyku suwalskiego. Scenariusz zakładał awaryjne lądowanie wojskowego śmigłowca Mi-2 w strefie przygranicznej. – Celem było jak najefektywniejsze wykorzystanie naszych oraz litewskich sił i środków. Śmigłowiec sojuszników był bliżej miejsca zdarzenia i dzięki ich wsparciu mogliśmy zaoszczędzić czas, a naszemu człowiekowi, który znajdował się na ziemi, oszczędzić stresu. Ta współpraca udała się znakomicie – podsumowuje gen. Malinowski. Jak zaznacza, w przyszłorocznej edycji przedsięwzięcia również planowane jest zwiększenie zaangażowania sił litewskich. – Naszym marzeniem jest organizowanie ćwiczeń także z innymi krajami. Ale to Litwa w tej chwili jest na tym najważniejszym kierunku – dodaje gen. Malinowski.

Podobnie jak w czasie poprzednich edycji „Sareksa”, również w tym roku największym wyzwaniem była łączność. Żołnierze i funkcjonariusze korzystali z systemu ATAK, który już od dłuższego czasu jest z powodzeniem wykorzystywany przez wojska obrony terytorialnej. Część epizodów celowo zorganizowano w miejscach, w których łączność jest utrudniona ze względu na słabą dostępność sieci komórkowej. – Musimy przygotować się na działania tam, gdzie telefony nie będą funkcjonować i być gotowi na brak sygnału GPS – wyjaśnia generał. Dlatego jednym z elementów ćwiczeń były działania z mapą i kompasem.

Manewry „Sarex ‘24” odbyły się po raz szesnasty. W tym roku służby ćwiczyły na poligonach w Czerwonym Borze i Orzyszu, w okolicach Suwałk w Zatoce Gdańskiej i na Półwyspie Helskim. Organizatorem ćwiczeń było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: mł. chor. Piotr Gubernat/ Combat Camera DORSZ, st. sierż. Rafał Samluk/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
„Pierwsza Drużyna” na start
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dzień, który zmienił bieg wojny
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Trzy miecze pokoju
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Equipment Tailored to the Needs
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kremlowska wirtualna korekta
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Sztandar dla cyberwojsk
Ratownicy na medal
Więcej niż szkolenie TCCC
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Przesmyk w grze
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Latający radar
Gortat Team vs drużyna NATO
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pokazali swoją siłę
„Baltops” – moc na Bałtyku
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Podróż w ciemność
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Plan na szczyt
Policjanci szkolą wojsko
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Ameryka daje wsparcie
Jak rozbito więzienie w Końskich
AW149 wkrótce „made in Poland”
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Zaprojektuj mural o powstaniu
„Osiodłać krowę”
Inwestycja potrzebna jak tlen
„Czarownice” nad Londynem
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
AWACS-y dostarczone
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Terroryści na lotnisku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO