Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!

Po raz czwarty szer. Radosław Kawęcki został najlepszym pływakiem na świecie na krótkim basenie, na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Reprezentant Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego swój czwarty złoty medal wywalczył na czempionacie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W sumie w Abu Dhabi Polacy zdobyli dwa medale. Brąz to zasługa Katarzyny Wasick.

Na XV Mistrzostwach Świata w Pływaniu na Krótkim Basenie startowało siedmioro Polaków. Biało-Czerwoni wywalczyli awans do siedmiu finałów i poprawili siedem rekordów życiowych. Oba medale zdobyli w ostatnim dniu mistrzostw. Polska w klasyfikacji medalowej zajęła 13. lokatę. Na pierwszej pozycji sklasyfikowano reprezentację Stanów Zjednoczonych. Pływacy z USA zdobyli po dziewięć złotych i srebrnych medali oraz 12 brązowych. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Kanady (7 – 6 – 2), trzecie Włoch (5 – 5 – 6).

Na basenie w Abu Dhabi szer. Radosław Kawęcki w finale wyścigu na 200 m stylem grzbietowym triumfował z czasem 1 min 48,68 s. Drugie miejsce zajął Amerykanin Shaine Casas (z Polakiem przegrał o 0,13 s), a trzecie Niemiec Christian Diener (0,29 s). Reprezentant Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego objął prowadzenie dopiero na ostatnich metrach rywalizacji. Na półmetku zajmował piąte miejsce, a po 150 m przesunął się na trzecie. Polak skutecznie zaatakował po ostatnim nawrocie. Najpierw wyprzedził Niemca, a potem Amerykanina. Kawęcki cieszył się z czwartego już złota i piątego z rzędu medalu mistrzostw świata. Żałował jedynie, że w finale nie poprawił rekordu Polski.

Sukces jest tym cenniejszy, że czempionat w Abu Dhabi wcale nie zaczął się dla mistrza tak dobrze. Kawęcki do finałowego wyścigu awansował z najgorszym czasem – 1 min 52,35 s. Gdyby w porannych eliminacjach popłynął o 0,13 s wolniej, nie miałby prawa walczyć o medal. Z kolei 0,13 s przewagi nad drugim z pływaków w finale zapewniło mu złoto. Czterokrotny mistrz świata po raz drugi w karierze wywalczył złoto po awansie do finału z ósmej pozycji. Podobna historia przydarzyła mu się w 2014 roku w Dosze. Dwa pozostałe tytuły mistrzowskie zdobył w 2012 roku w Stambule i w 2016 roku w Windsorze. Ponadto na koronnym dystansie 200 m stylem grzbietowym zdobył jeszcze na mistrzostwach świata brązowy medal w 2018 roku w chińskim Hangzhou. Szósty zaś medal na światowym czempionacie wywalczył w 2014 roku – był drugi w finale 100 m stylem grzbietowym. W Abu Dhabi Kawęcki wyścig na 100 m stylem grzbietowym potraktował jako trening przed startem na dwukrotnie dłuższym dystansie – w półfinałach z wynikiem 50,88 s uplasował się na 13. pozycji.

Katarzyna Wasick w Emiratach wywalczyła swój pierwszy medal na mistrzostwach świata. Była trzecia w finale wyścigu na 50 m stylem dowolnym. Polka uzyskała czas 23,41 s. Przegrała tylko ze Szwedką Sarah Sjoestroem i Holenderką Ranomi Kromowidjojo. Wasick była też blisko medalu na dwukrotnie dłuższym dystansie. Z czasem 51,71 s finiszowała na czwartej pozycji, a do podium zabrakło jej jedynie siedmiu setnych sekundy.

Szer. Radosław Kawęcki zdobywając w Abu Dhabi złoto w finale wyścigu na 200 m stylem grzbietowym został pierwszym mistrzem świata w historii Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. CWZS utworzono 12 kwietnia 2021 roku. Od tego czasu poza Kawęckim na najwyższym stopniu podium światowego czempionatu stanął wprawdzie w maju mar. Patryk Dobek, który wraz z Joanną Jóźwik był najlepszy w sztafecie 2x2x400 m. Tyle tylko, że marynarz zdobył tytuł w nieoficjalnych mistrzostwach świata w sztafetach. Odbyły się one po raz pierwszy w Europie – lekkoatleci rywalizowali na bieżni Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

autor zdjęć: Rafał Oleksiewicz/ PZP