moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojny wygrywa rezerwa

3 marca w 11 Batalionie Remontowym (11 brem) rozpoczęły się krótkotrwałe ćwiczenia żołnierzy rezerwy.

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem Szkolenia Rezerw Osobowych, co w praktyce oznacza, że szkolenie żołnierzy rezerwy będzie traktowane w bieżącym roku priorytetowo i wiąże się jednocześnie z większą liczbą szkolonych rezerwistów w porównaniu do lat ubiegłych.

W 11 brem krótkotrwałe ćwiczenia żołnierzy rezerwy zostały zaplanowane trzy razy w ciągu tego roku - zarówno w pierwszym, jak i w drugim półroczu. We wtorek pierwsi rezerwiści przekroczyli bramy batalionu. Celem powołania żołnierzy rezerwy na ćwiczenie jest przygotowanie do realizacji zadań wynikających z nadanych przydziałów mobilizacyjnych oraz podtrzymywanie zdolności bojowej każdego z nich.

Podczas szkolenia powołani żołnierze poznają nowe procedury obowiązujące w pododdziałach, a przede wszystkim, co ważne z punktu widzenia specyfiki jednostki wojskowej, uczą się obsługi sprzętu niebędącego wcześniej na wyposażeniu jednostek, w których mieli okazje służyć, a wykorzystywanego w codziennej działalności batalionu – podczas remontu i naprawy sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.

Ćwiczenie żołnierzy rezerwy odbywa się pod okiem doświadczonych instruktorów. Szkolenie jest intensywne i trwa nieprzerwanie od poniedziałku do soboty w każdym tygodniu. W trakcie zajęć rezerwiści realizują program obejmujący szkolenie ze znajomości i obsługi specjalistycznego sprzętu wojskowego. W ten sposób podtrzymują nawyki szkoleniowe i umiejętności zdobyte dotychczas podczas służby wojskowej, czy w ramach odbywanych ćwiczeń wojskowych.

Trwające właśnie w 11 brem krótkotrwałe ćwiczenia żołnierzy rezerwy różnią się od poprzednich. W ich trakcie rezerwiści zostaną przekwalifikowani do innych specjalności wojskowych. Przekwalifikowanie ma być odpowiedzią na obecne potrzeby mobilizacyjne i wojenne jednostki oraz sposobem na efektywne wykorzystanie potencjału i kwalifikacji powoływanych żołnierzy pod kątem konkretnych przydziałów mobilizacyjnych.

W ramach odbywających się ćwiczeń realizowane będą programy kursów przekwalifikowania do następujących specjalności wojskowych: mechanik pojazdów spalinowych, rusznikarz, obsługa chłodni, regulacja ruchu, obsługa urządzeń do zaopatrywania w wodę oraz urządzeń mechanicznych i rurociągów.

Tekst: ppor. Małgorzata Markowska

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Małgorzata Markowska

dodaj komentarz

komentarze


Bez zmian w emeryturach
Krok w stronę pokoju
Podchorążowie w dżungli
Premier powołał nową wiceminister obrony
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Ważne decyzje w Brukseli
Królestwo pojazdów
Niebo bez dominacji
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Równanie z „Iksem”
Zełenski traci Order Orła Białego?
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Mundur, medale i duma
Kraków zaprosił weteranów
AMW oferuje mieszkania
Orka tuż, tuż
Zbrodnicza farsa
„Strzała weterana” spaja środowisko
Umowa na pociski do Patriotów
Pancerny Poznań
Polski wkład w operację „Overlord”
Minister obrony RFN w Polsce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Śmierć w sercu Azji
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Święto DGRSZ
Powietrzne cysterny dla Polski
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Stała baza wojsk USA w Polsce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Marsz gąsienicowych kolumn
Na straży nieba
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Musztra i marsz ubezpieczony
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Innowacje dla bezpieczeństwa
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Ratunek na polu walki
Podróż w ciemność
Polska szykuje się do produkcji Panter
Koło zamachowe gospodarki
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Szermierze i pięściarki na podium
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
F-35 Changes Everything
Sportowe jubileusze
Wsparcie ma znaczenie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Sojusz Madrytu i Warszawy
Apetyt Smoka rośnie
Sonda dla Jastrzębia
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO