moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Macierewicz na uroczystościach w Poznaniu

– To jest symbol powracającej Polski. Polski, która wydobywa się z tak trudnej przeszłości. Polski, która odbudowuje swoją integralność znaczoną krwią, wysiłkiem, ale przede wszystkim znaczoną wiernością temu, co najważniejsze, temu co żołnierz polski od setek lat nosi na swoich sztandarach – powiedział w Poznaniu minister Antoni Macierewicz podczas uroczystości poświęcenia figury Chrystusa z Pomnika Wdzięczności.


W piątek szef MON uczestniczył w uroczystościach poświęcenia pomnika Chrystusa znajdującego się przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. Uroczystościom przewodniczył metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

– Niech mi będzie wolno podziękować wszystkim za tę niezwykłą, wspaniałą, tak głęboką dla duszy Polaka inicjatywę odtworzenia z popiołów, wydobycia z czasów zapomnienia tego pomnika, tego wszystkiego co on sobą reprezentuje. Tej jedności i związku wiary katolickiej, która nas przez wieki formowała i głębokiego ducha narodowego, ducha patriotycznego, który sprawia, że trwamy i zwyciężamy – mówił podczas uroczystości szef MON.

Minister Macierewicz zaznaczył, że poświęcony dziś pomnik jest symbolem zarówno wiary, jak i patriotyzmu.  –  Raz jeszcze chcę podziękować za ten symbol jedności wiary i patriotyzmu, który stanął tu jako wotum zwycięstwa i odbudowy państwa polskiego. Chcę zapytać tych wszystkich, którzy chcą uczynić Chrystusa nielegalnym, naszą wiarę nielegalną – czy naprawdę ten związek, jaki nas jednoczy, wiary, patriotyzmu, narodu i polskości ma być przecięty przez współczesne pokolenie? Nie taka była nasza droga, nie taki jest nasz cel. Dzisiaj z Poznania na całą Polskę idzie wielkie wołanie o jedność narodu polskiego, jedność uformowaną na wierze i patriotyzmie – mówił szef MON.

Minister podkreślił, że to właśnie słowa Bóg-Honor-Ojczyzna  łączą w jedną całość: naród i wojsko, państwo i kościół, nas wszystkich.  – To nie jest hasło. To nie jest puste słowo, to nie jest jeden z wielu jeszcze tytułów, który dzisiaj został w gazetach napisany. To jest cała nasza historyczna przeszłość. To jest cała nasza tożsamość.  Słyszałem,  że niektórzy pytali dlaczego tutaj jest wojsko. Oczywiście można odpowiedzieć, że jest ono dlatego, że było tutaj także w roku 1932, było tutaj w roku 1918. Ale jest ono przede wszystkim dlatego, że te wartości je kształtują – zaznaczył minister.

Szef MON, zwracając się do obecnych podczas uroczystości, przywołał żołnierzy składających dzisiaj w Braniewie przysięgę. – Wracam dzisiaj z Braniewa, gdzie odbierałem przysięgę młodych polskich żołnierzy. I każdy fragment tej przysięgi kończył się przywołaniem imienia Pana Boga. Nikt im tego nie nakazywał, taki jest ich duch. Tacy oni są. Taki jest polski naród. Można próbować to rozerwać, można próbować to zniszczyć. Ale pozwolę sobie przywołać formułę: za jaką cenę i dla jakich wartości mamy zniszczyć wiarę w Boga, wiarę w Ojczyznę i zniszczyć to, co stanowi fundament naszego patriotyzmu, czyli honor? Dzisiaj Polska rzeczywiście wstaje z kolan. Dzisiaj Polska otwiera się na swoją przeszłość i wierzę, że na wspaniałą przyszłość. Ale ona jest taka, jaką będzie nasza wiara. Będzie taka, jakie będą źródła naszej siły – dodał na zakończenie minister Antoni Macierewicz.

Bezpośrednio po zakończeniu ceremonii poświęcenia pomnika w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana odprawione zostało nabożeństwo, któremu przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Następnie wszyscy wierni przeszli w procesji ku czci najświętszego Serca Pana Jezusa z kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana  na pl. Adama Mickiewicza.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Tropem tajemnic z przeszłości
NATO zwiększy produkcję broni
PKW Irak zostaje w Jordanii
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Podróż w ciemność
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Zbrodnicza farsa
Pieta Michniowska
Piksele prawdy w morzu fałszu
Dronowy kierunek przyszłości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mundur i bokserskie rękawice
Wielki sukces podchorążych z AMW
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Gotowi na zmiany na polu walki
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Szerszeń z Sochaczewa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wsparcie ma znaczenie
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
NATO liczy wydatki przed szczytem
Paliwowy krwiobieg NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ostatnia niedziela…
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Face to Face
Śmierć w sercu Azji
Drony na Legii
Domek Pilota w LAW otwarty
Polski projekt, światowe znaczenie
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
USA znów uderzyły w Iran
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Żywią i bronią
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Vespa Battle Challenge
Barakudy z Polski
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Bez zmian w emeryturach
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
PIRX-1 na orbicie
Przełomowe zdolności artylerzystów
Prezydent RP o szczycie NATO
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Bramy armii
Przełomowe porozumienie
Zatrzymać drona
Sztuka tworzenia kryptonimu
Studenci w koszarach
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Mundur w paczkomacie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO